Spojené státy poslaly do Sýrie těžce vyzbrojené mariňáky. Do boje proti Islámskému státu

Marek Hudema Marek Hudema
9. 3. 2017 12:04
Spojené státy poslaly do Sýrie několik set těžce vyzbrojených příslušníků námořní pěchoty. Přesunuli se z válečných lodí kotvících ve Středozemním moři, napsal americký list The Washington Post. Podle něj mají pomoci v boji proti teroristické organizaci Islámský stát.
Američtí vojáci v syrském městě Manbidž.
Američtí vojáci v syrském městě Manbidž. | Foto: ČTK

Rakka - Několik set těžce vyzbrojených příslušníků americké námořní pěchoty se přesunulo z válečných lodí, které kotví ve Středozemním moři, do Sýrie. Napsal to americký list The Washington Post.

Je to poprvé, kdy Američané oficiálně posílají do Sýrie těžce vyzbrojené jednotky.

Dosud američtí představitelé tvrdili, že posílají jen vojáky ze speciálních jednotek, kteří mají cvičit místní bojovníky.

Podle deníku je nový krok součástí nedávno přijatého, ale zatím tajného plánu amerického prezidenta Donalda Trumpa na zničení teroristické organizace Islámský stát.

Američtí vojáci mají pomoci s útokem proti "hlavnímu městu" Islámského státu, syrské Rakce. Mají k dispozici mimo jiné baterii 155mm houfnic, tedy těžké dělostřelectvo, a také raketové systémy HIMARS na nákladních automobilech.

Podle deníku The Washington Post se při dobývání Rakky zvažuje také použití amerických helikoptér.

Jako mobilní záloha by mohlo sloužit dalších tisíc amerických vojáků umístěných na základně v Kuvajtu, ale tento plán ještě není schválen, uvedla agentura Reuters. Vojenští velitelé na místě chtějí mít vojáky připravené, kdyby se objevily nečekané problémy v boji proti Islámskému státu jak v Sýrii, tak v Iráku.

Zatím mají Spojené státy v těchto zemích dohromady asi 6000 vojáků. Většina z nich je v Iráku.

Problém s Kurdy

Američané podporují v Sýrii v boji proti Islámskému státu kurdské Lidové ochranné jednotky (YPG) a jimi řízené Syrské demokratické síly (SDF).

Americký spojenec Turecko je ale považuje za teroristy kvůli jejich napojení na tureckou Stranu kurdských pracujících (PKK). Ankara od loňska válčí s PKK v Turecku a v Sýrii se zmíněnými YPG a SDF.

O víkendu se objevili američtí vojáci v transportérech Stryker v syrském městě Manbidž, které je důležité pro útok na Rakku. Manbidž drží prokurdské síly. Získat by ho ale chtěli i syrští povstalci, které podporuje Ankara, a turecká armáda. Stejně tak má o dobytí města zájem i syrská armáda diktátora Bašára Asada.

Podle amerických armádních představitelů je ale hlavním cílem bojovat nikoliv proti sobě, ale proti společnému nepříteli, tedy Islámskému státu.

Američtí vojáci jsou proto ve městě schválně viditelní a používají americké vlajky, aby odradili proturecké a syrské vládní síly od útoku na Kurdy.

 

Právě se děje

Další zprávy