Spojené státy poslaly do Sýrie těžce vyzbrojené mariňáky. Do boje proti Islámskému státu

Marek Hudema Marek Hudema
9. 3. 2017 12:04
Spojené státy poslaly do Sýrie několik set těžce vyzbrojených příslušníků námořní pěchoty. Přesunuli se z válečných lodí kotvících ve Středozemním moři, napsal americký list The Washington Post. Podle něj mají pomoci v boji proti teroristické organizaci Islámský stát.
Američtí vojáci v syrském městě Manbidž.
Američtí vojáci v syrském městě Manbidž. | Foto: ČTK

Rakka - Několik set těžce vyzbrojených příslušníků americké námořní pěchoty se přesunulo z válečných lodí, které kotví ve Středozemním moři, do Sýrie. Napsal to americký list The Washington Post.

Je to poprvé, kdy Američané oficiálně posílají do Sýrie těžce vyzbrojené jednotky.

Dosud američtí představitelé tvrdili, že posílají jen vojáky ze speciálních jednotek, kteří mají cvičit místní bojovníky.

Podle deníku je nový krok součástí nedávno přijatého, ale zatím tajného plánu amerického prezidenta Donalda Trumpa na zničení teroristické organizace Islámský stát.

Američtí vojáci mají pomoci s útokem proti "hlavnímu městu" Islámského státu, syrské Rakce. Mají k dispozici mimo jiné baterii 155mm houfnic, tedy těžké dělostřelectvo, a také raketové systémy HIMARS na nákladních automobilech.

Podle deníku The Washington Post se při dobývání Rakky zvažuje také použití amerických helikoptér.

Jako mobilní záloha by mohlo sloužit dalších tisíc amerických vojáků umístěných na základně v Kuvajtu, ale tento plán ještě není schválen, uvedla agentura Reuters. Vojenští velitelé na místě chtějí mít vojáky připravené, kdyby se objevily nečekané problémy v boji proti Islámskému státu jak v Sýrii, tak v Iráku.

Zatím mají Spojené státy v těchto zemích dohromady asi 6000 vojáků. Většina z nich je v Iráku.

Problém s Kurdy

Američané podporují v Sýrii v boji proti Islámskému státu kurdské Lidové ochranné jednotky (YPG) a jimi řízené Syrské demokratické síly (SDF).

Americký spojenec Turecko je ale považuje za teroristy kvůli jejich napojení na tureckou Stranu kurdských pracujících (PKK). Ankara od loňska válčí s PKK v Turecku a v Sýrii se zmíněnými YPG a SDF.

O víkendu se objevili američtí vojáci v transportérech Stryker v syrském městě Manbidž, které je důležité pro útok na Rakku. Manbidž drží prokurdské síly. Získat by ho ale chtěli i syrští povstalci, které podporuje Ankara, a turecká armáda. Stejně tak má o dobytí města zájem i syrská armáda diktátora Bašára Asada.

Podle amerických armádních představitelů je ale hlavním cílem bojovat nikoliv proti sobě, ale proti společnému nepříteli, tedy Islámskému státu.

Američtí vojáci jsou proto ve městě schválně viditelní a používají americké vlajky, aby odradili proturecké a syrské vládní síly od útoku na Kurdy.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Ve věku 69 let zemřel francouzský herec a scenárista Jean-Pierre Bacri. Držitel několika francouzských filmových cen podlehl rakovině

Ve věku 69 let zemřel francouzský herec a scenárista Jean-Pierre Bacri. Stanici BFM TV to oznámil umělcův agent. Držitel několika francouzských filmových cen César Bacri podlehl rakovině.

Bacri se narodil v roce 1951 na severu Alžírska. Na začátku 60. let se s rodinou přestěhoval do Francie, na stříbrném plátně i na divadelních prknech se poprvé objevil v 80. letech. V této době se setkal také se svou pozdější partnerkou, režisérkou a scenáristkou Agnès Jaouiovou, s níž spolupracoval na řadě divadelních her a filmů. Jejich poslední snímek - komedie Place publique (Veřejné místo) - byla do francouzských kin uvedena v roce 2018.

V 90. letech získal společně s Jaouiovou první divadelní Moliérovu cenu a za scénář ke komedii režiséra Alaina Resnaise Smoking/No Smoking (Kouření/Zákaz Kouření) také Césara. Tuto cenu za scénář získal ještě několikrát, jednoho Césara dostal za nejlepšího herce ve vedlejší roli.

Zdroj: ČTK
před 24 minutami

Šest členů rady vlády pro Romy kritizuje ombudsmana za postoj ke strategii integrace. Křeček cíleně podkopává důstojnost Romů i svého úřadu, uvedli

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Svět knihy bude v červnu, pořadatelé jsou připraveni testovat návštěvníky

Po loňském zrušeném ročníku veletrhu Svět knihy Praha jej pořadatelé chtějí letos uspořádat od 10. do 13. června, tedy o měsíc později, než bývá zvykem. Akce by se měla konat jako tradičně v Průmyslovém paláci na Výstavišti v pražských Holešovicích. Maximum literárního programu však organizátoři plánují přesunout mimo palác, aby eliminovali úzký kontakt mezi návštěvníky. Pořadatelé jsou také připraveni provádět na místě antigenní testy.

Čestným hostem má být Francie. Zvláštní pozornost má být dopřána i Polsku, které se mělo zúčastnit loňského zrušeného ročníku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy