Spojené státy poslaly do Sýrie těžce vyzbrojené mariňáky. Do boje proti Islámskému státu

Marek Hudema Marek Hudema
9. 3. 2017 12:04
Spojené státy poslaly do Sýrie několik set těžce vyzbrojených příslušníků námořní pěchoty. Přesunuli se z válečných lodí kotvících ve Středozemním moři, napsal americký list The Washington Post. Podle něj mají pomoci v boji proti teroristické organizaci Islámský stát.
Američtí vojáci v syrském městě Manbidž.
Američtí vojáci v syrském městě Manbidž. | Foto: ČTK

Rakka - Několik set těžce vyzbrojených příslušníků americké námořní pěchoty se přesunulo z válečných lodí, které kotví ve Středozemním moři, do Sýrie. Napsal to americký list The Washington Post.

Je to poprvé, kdy Američané oficiálně posílají do Sýrie těžce vyzbrojené jednotky.

Dosud američtí představitelé tvrdili, že posílají jen vojáky ze speciálních jednotek, kteří mají cvičit místní bojovníky.

Podle deníku je nový krok součástí nedávno přijatého, ale zatím tajného plánu amerického prezidenta Donalda Trumpa na zničení teroristické organizace Islámský stát.

Američtí vojáci mají pomoci s útokem proti "hlavnímu městu" Islámského státu, syrské Rakce. Mají k dispozici mimo jiné baterii 155mm houfnic, tedy těžké dělostřelectvo, a také raketové systémy HIMARS na nákladních automobilech.

Podle deníku The Washington Post se při dobývání Rakky zvažuje také použití amerických helikoptér.

Jako mobilní záloha by mohlo sloužit dalších tisíc amerických vojáků umístěných na základně v Kuvajtu, ale tento plán ještě není schválen, uvedla agentura Reuters. Vojenští velitelé na místě chtějí mít vojáky připravené, kdyby se objevily nečekané problémy v boji proti Islámskému státu jak v Sýrii, tak v Iráku.

Zatím mají Spojené státy v těchto zemích dohromady asi 6000 vojáků. Většina z nich je v Iráku.

Problém s Kurdy

Američané podporují v Sýrii v boji proti Islámskému státu kurdské Lidové ochranné jednotky (YPG) a jimi řízené Syrské demokratické síly (SDF).

Americký spojenec Turecko je ale považuje za teroristy kvůli jejich napojení na tureckou Stranu kurdských pracujících (PKK). Ankara od loňska válčí s PKK v Turecku a v Sýrii se zmíněnými YPG a SDF.

O víkendu se objevili američtí vojáci v transportérech Stryker v syrském městě Manbidž, které je důležité pro útok na Rakku. Manbidž drží prokurdské síly. Získat by ho ale chtěli i syrští povstalci, které podporuje Ankara, a turecká armáda. Stejně tak má o dobytí města zájem i syrská armáda diktátora Bašára Asada.

Podle amerických armádních představitelů je ale hlavním cílem bojovat nikoliv proti sobě, ale proti společnému nepříteli, tedy Islámskému státu.

Američtí vojáci jsou proto ve městě schválně viditelní a používají americké vlajky, aby odradili proturecké a syrské vládní síly od útoku na Kurdy.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Policie pátrá na Nymbursku po seniorovi, který odjel do Kerska na houby. Může být v ohrožení života

Středočeská policie pátrá po osmdesátiletém muži, který dnes po poledni odjel na motokole ze Sadské na Nymbursku na houby směrem na Kersko a nevrátil se. Muž je po několika operacích srdce, trpí výpadky paměti, proto může být v ohrožení života. Policie to uvedla dnes večer na Twitteru, zveřejnila také fotografii hledaného. Lidé se s informacemi k pátrání mají obracet na linku 158.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

V Namibii objevili nový kmen kulhavky a slintavky. Vyvezené maso může být zasažené, varoval ministr

V Namibii odhalili nový kmen slintavky a kulhavky. S odvoláním na namibijské ministerstvo zemědělství to dnes uvedla agentura Reuters. Virové onemocnění, které se obvykle nepřenáší na člověka, se v zemi poprvé potvrdilo v květnu. Od té doby se nakazily tisíce kusů dobytka.

„Je důležité zdůraznit, že nový sérotyp FMD O také způsobuje klinické případy u koz a ovcí, které mohou onemocnění rozšířit na další citlivá zvířata,“ uvedl v prohlášení ministr zemědělství Carl Schlettwein.

První případy onemocnění se prokázaly v květnu v oblasti Zambezi, která sousedí ze Zambií. Nemoc se mezi dobytkem šíří navzdory vysoké proočkovanosti zasažených stád, což vedlo úředníky k hlubšímu prozkoumání problému.

Schlettwein uvedl, že nová mutace byla poprvé objevena v srpnu na jihu země. Vyšetřování podle něj ukázalo, že kmen se do země dostal ze Zambie kvůli nelegálnímu převozu zvířat přes hranice. Maso vyvezené z Namibie, která ho exportuje do Číny, Evropské unie a Spojených států, může být zasažené, varoval ministr. Nákaza podle něj také negativně ovlivní nedávné dohody o vývozu, které země podepsala například s Ghanou.

Slintavka a kulhavka je vysoce infekční virové onemocnění sudokopytníků, které se na člověka většinou nepřenáší. Nákaza se může přenášet větrem nebo na automobilech či šatech lidí, kteří přijdou do styku s nakaženými zvířaty. Na území České republiky se nemoc vyskytla naposledy v roce 1975.

Zdroj: ČTK
Další zprávy