Plán Trumpa na porážku Islámského státu je přísně tajen. Unikly z něj první detaily, Rusy nepotěší

Martin Novák Martin Novák
6. 3. 2017 10:26
Pentagon tají podrobnosti o nové strategii boje proti Islámskému státu. Ministr obrany James Mattis návrh předložil prezidentovi Donaldu Trumpovi. USA zřejmě do Iráku a Sýrie nepošlou desetitisíce vojáků, spíše budou i nadále spoléhat na své spojence: iráckou armádu a syrské Kurdy. Mattis na rozdíl od Trumpa nehovoří o spolupráci s Ruskem proti Islámskému státu.
Helikoptéra irácké armády ostřeluje Mosul.
Helikoptéra irácké armády ostřeluje Mosul. | Foto: Reuters

Washington - Donald Trump nepošle do Sýrie a Iráku desetitisíce amerických vojáků a nevytvoří ani žádné společné rusko-americké velitelství.

Návrh strategie, který Trumpovi minulý týden předložil ministr obrany James Mattis, nepředpokládá radikální změnu ve srovnání s taktikou Baracka Obamy.

Trump v předvolební kampani sliboval masivní bombardování a rychlé zničení Islámského státu (IS).

Podle agentury Reuters a serveru Daily Beast ale nový plán počítá s dlouhotrvajícím bojem a s tím, že pozemní operace povedou místní američtí spojenci.

"V dokumentu se píše o zničení všech bojovníků Islámského státu, o boji proti všem organizacím hlásícím se k IS a o odstřižení džihádistů od financí a možností rekrutovat nové členy," uvádí s odvoláním na zdroj z amerického ministerstva obrany obvykle dobře informovaný server Daily Beast.

Spojené státy nyní mají v Iráku a Sýrii dohromady necelých šest tisíc vojáků. Islámský stát bombardují americké letouny a američtí vojenští poradci pomáhají irácké armádě v dobývání Mosulu.

Největšího města, které Islámský stát od roku 2014 obsadil.

Americký generál Stephen Townsend, velitel vojsk mezinárodní koalice v Iráku a Sýrii, novinářům řekl, že Washington do oblasti více pozemních jednotek nepošle, protože to není potřeba.

"Neočekávám, že dorazí více amerických vojáků. To, co děláme nyní, v zásadě funguje," uvedl Townsend. Očekává vojenskou porážku Islámského státu během půl roku.

Irácká armáda dobyla východní část Mosulu a nyní útočí na poslední místa, která má ještě Islámský stát v Iráku v rukou: západní břeh Mosulu a město Tal Afár u syrské hranice.

Co se týká spolupráce s Ruskem, sám ministr obrany Mattis uvedl, že "prostor pro vojenskou spolupráci nevidí."

Ruská armáda bojuje v Sýrii na straně režimu prezidenta Bašára Asada a terčem jejích náletů jsou všechny opoziční skupiny.

Townsend řekl, že při likvidaci Islámského státu v Sýrii budou USA nadále spoléhat na syrské Kurdy.

Ti tvoří základ milice nazývané Syrské demokratické síly (SDF), se kterou Američané počítají pro finální útok na Rakku, hlavní město Islámského státu v Sýrii.

Irácké jednotky dobyly důležité letiště v Mosulu | Video:
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 minutami

Ve 2.čtvrtletí porušily zákon téměř čtyři pětiny kontrolovaných e-shopů

Téměř čtyři pětiny internetových obchodů, které v letošním druhém čtvrtletí zkontrolovala Česká obchodní inspekce (ČOI), porušily zákon. Pochybení se nejčastěji týkala práv spotřebitelů a především toho, že provozovatelé e-shopů neposkytli zákazníkům informace ohledně reklamace a mimosoudního řešení spotřebitelských sporů. Inspekce o tom v pondělí informovala v tiskové zprávě, kde současně připomněla, že vzhledem k epidemii nemoci covid-19 zájem o nákupy přes internet vzrostl. Za zjištěné nedostatky ČOI uložila firmám ve sledovaném období 452 pokut za 2,64 milionu korun.

"Výsledky kontrol potvrdily, že v oblasti internetového prodeje dochází stále k vysokému počtu porušování práv spotřebitelů," uvedl ředitel ČOI Mojmír Bezecný.

Zdroj: ČTK
před 13 minutami

Velké technologické podniky letos rekordním tempem nakupují menší rivaly

Velké technologické společnosti letos rekordním tempem nakupují menší konkurenty. Informoval o tom britský ekonomický list Financial Times (FT). Technologické firmy podle údajů společnosti Refinitiv na převzetí svých potenciálních konkurentů v hodnotě méně než jedné miliardy dolarů od začátku roku vynaložily minimálně 264 miliard dolarů (5,7 bilionu Kč). To představuje dvojnásobek předchozího rekordu z roku 2000.

Od začátku letošního roku technologické společnosti podle FT podepsaly rekordních 9222 smluv o převzetí podniků v hodnotě méně než jedné miliardy dolarů u každého z nich. Vlna akvizic přichází v době, kdy se na velké technologické podniky soustředí čím dál větší pozornost ze strany regulátorů i politiků. Firmy jako Apple, Facebook, Google, Amazon a Microsoft se stávají terčem obvinění, že svými podnikatelskými praktikami omezují hospodářskou soutěž a poškozují spotřebitele, píše britský list.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Šest lidí se zranilo při nehodě tří aut u obce Gruna na Svitavsku

Šest lidí se zranilo při nehodě tří aut u obce Gruna na Svitavsku na silnici I/35. Jednoho musel vrtulník převézt do nemocnice, řekl mluvčí Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje Aleš Malý. Frekventovaná silnice je kvůli nehodě uzavřena, podle mluvčí krajské policie Dity Holečkové bude uzavřena zřejmě do 12:00.

"Dvě osoby utrpěly středně těžká až těžká zranění. Jedna byla letecky přepravena do Brna, druhou převezla sanita do Fakultní nemocnice v Olomouci," uvedl Malý. Čtyři lidé s lehkými zraněními skončili ve Svitavské nemocnici.

Podle mluvčí krajských hasičů Venduly Horákové se u Gruny srazily dvě dodávky a nákladní automobil. Hasiči museli ze dvou dodávek vyprostit zaklíněné řidiče.

Zdroj: ČTK
Další zprávy