Plán Trumpa na porážku Islámského státu je přísně tajen. Unikly z něj první detaily, Rusy nepotěší

Martin Novák Martin Novák
6. 3. 2017 10:26
Pentagon tají podrobnosti o nové strategii boje proti Islámskému státu. Ministr obrany James Mattis návrh předložil prezidentovi Donaldu Trumpovi. USA zřejmě do Iráku a Sýrie nepošlou desetitisíce vojáků, spíše budou i nadále spoléhat na své spojence: iráckou armádu a syrské Kurdy. Mattis na rozdíl od Trumpa nehovoří o spolupráci s Ruskem proti Islámskému státu.
Helikoptéra irácké armády ostřeluje Mosul.
Helikoptéra irácké armády ostřeluje Mosul. | Foto: Reuters

Washington - Donald Trump nepošle do Sýrie a Iráku desetitisíce amerických vojáků a nevytvoří ani žádné společné rusko-americké velitelství.

Návrh strategie, který Trumpovi minulý týden předložil ministr obrany James Mattis, nepředpokládá radikální změnu ve srovnání s taktikou Baracka Obamy.

Trump v předvolební kampani sliboval masivní bombardování a rychlé zničení Islámského státu (IS).

Podle agentury Reuters a serveru Daily Beast ale nový plán počítá s dlouhotrvajícím bojem a s tím, že pozemní operace povedou místní američtí spojenci.

"V dokumentu se píše o zničení všech bojovníků Islámského státu, o boji proti všem organizacím hlásícím se k IS a o odstřižení džihádistů od financí a možností rekrutovat nové členy," uvádí s odvoláním na zdroj z amerického ministerstva obrany obvykle dobře informovaný server Daily Beast.

Spojené státy nyní mají v Iráku a Sýrii dohromady necelých šest tisíc vojáků. Islámský stát bombardují americké letouny a američtí vojenští poradci pomáhají irácké armádě v dobývání Mosulu.

Největšího města, které Islámský stát od roku 2014 obsadil.

Americký generál Stephen Townsend, velitel vojsk mezinárodní koalice v Iráku a Sýrii, novinářům řekl, že Washington do oblasti více pozemních jednotek nepošle, protože to není potřeba.

"Neočekávám, že dorazí více amerických vojáků. To, co děláme nyní, v zásadě funguje," uvedl Townsend. Očekává vojenskou porážku Islámského státu během půl roku.

Irácká armáda dobyla východní část Mosulu a nyní útočí na poslední místa, která má ještě Islámský stát v Iráku v rukou: západní břeh Mosulu a město Tal Afár u syrské hranice.

Co se týká spolupráce s Ruskem, sám ministr obrany Mattis uvedl, že "prostor pro vojenskou spolupráci nevidí."

Ruská armáda bojuje v Sýrii na straně režimu prezidenta Bašára Asada a terčem jejích náletů jsou všechny opoziční skupiny.

Townsend řekl, že při likvidaci Islámského státu v Sýrii budou USA nadále spoléhat na syrské Kurdy.

Ti tvoří základ milice nazývané Syrské demokratické síly (SDF), se kterou Američané počítají pro finální útok na Rakku, hlavní město Islámského státu v Sýrii.

Irácké jednotky dobyly důležité letiště v Mosulu | Video:
 

Právě se děje

před 17 minutami

Britská Dolní sněmovna odmítla změny v brexitovém zákoně

Britská Dolní sněmovna ve středu odmítla všechny změny, které v prováděcím zákonu k brexitové dohodě učinila horní komora. Sněmovna lordů chtěla mimo jiné lépe chránit občany EU či dětské uprchlíky. Návrh brexitového zákona nyní znovu poputuje do horní komory, která se může opět pokusit přijmout dodatky. Podle agentury Reuters ale termín brexitu v ohrožení není. Británie by měla EU opustit 31. ledna, tedy za devět dní.

Poslanci Dolní sněmovny, ve které mají konzervativci premiéra Borise Johnsona výraznou většinu, schválili návrh zákona o brexitu již 9. ledna. Sněmovna lordů, v níž mají více zástupců opoziční labouristé a liberální demokraté, ale tento týden k vládnímu textu připojila pět dodatků.

Zdroj: ČTK / Reuters
Další zprávy