Syrská armáda vytlačila Islámský stát z Palmýry, hlásí Moskva

ČTK ČTK
Aktualizováno 2. 3. 2017 16:40
Město Palmýra je pod kontrolou syrské armády, která vytlačila teroristy z Islámského státu. Uvedl to mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Armáda prezidenta Bašára Asada podle agentury Reuters už ve středu obsadila citadelu. V Sýrii se bojuje také východně od města Aleppo a v Dajr az-Zauru, kde vláda kontroluje enklávu, zatímco ostatní území má stále v rukou IS.
Syrští vojáci po osvobození Palmýry v březnu roku 2016.
Syrští vojáci po osvobození Palmýry v březnu roku 2016. | Foto: Reuters

Damašek/Ankara - Syrská armáda ve čtvrtek plně ovládla historické město Palmýra. Podle agentury Reuters to oznámil mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. 

Teroristé z takzvaného Islámského státu (IS), kteří město v prosinci znovu dobyli, se z něj zcela stáhli. Na straně syrské armády bojují její ruští spojenci a také šíitské milice podporované Íránem.

Dobytí města oznámil ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi ministr obrany Sergej Šojgu, uvedl kremelský mluvčí. Armáda syrského režimu obsadila historické město za pomoci ruských náletů, dodal.

Také organizace syrských ochránců lidských práv (SOHR), která situaci ve válkou zmítané zemi monitoruje z Londýna, uvedla, že radikálové z IS se z města zcela stáhli. Syrští vojáci ale postupují na vyklizené území na předměstích jen velmi pomalu, neboť je na něm nastražená řada výbušnin. Podle SOHR se IS stáhl také z letiště u Palmýry.

Bojovníci IS obsadili Palmýru (v arabštině Tadmur) v květnu 2015 a drželi ji do loňského března. Radikálové ve městě, které je od roku 1980 zapsané na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, poničili mnoho cenných historických památek. Zpět město dobyli loni v prosinci.

V Sýrii se bojuje také východně od města Aleppo a v Dajr az-Zauru, kde vláda kontroluje enklávu, zatímco ostatní území má v rukou IS.

Nepřehledná je situace na severu, kde se do bojů vložilo Turecko. Vojenské skupiny působící v okolí města Manbidž oznámily, že se podařilo díky ruskému prostřednictví dohodnout na tom, že vesnice v okolí Manbidže budou předány syrské vládě. Turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu to ale popřel.

Turecko se nedávno zasadilo o porážku IS ve městě Al-Báb a ohlásilo, že bude postupovat do Manbidže, který mají v rukou kurdské jednotky. Jsou součástí koalice Demokratické síly Sýrie (SDF), kterou podporují Spojené státy a která bojuje na syrském severu.

Çavuşoglu ve čtvrtek řekl, že turecké oddíly se přesunou k Manbidži a nebudou váhat zaútočit na Kurdy. Znovu vyzval USA, aby přestaly kurdským jednotkám poskytovat podporu. Vojenská operace v Manbidži podle ministra ještě nebyla zahájena.

V Ženevě mezitím pokračuje diplomatické úsilí o řešení syrské krize. Rozhovory začaly před týdnem a prostředníkem mezi vládní a opoziční delegací v nich je zmocněnec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura. Šéf opoziční delegace Násir Harírí podle agentury AP řekl, že by se v pátek měla konat závěrečná ceremonie a že by se všechny strany měly k rozhovorům vrátit za týden. Dosud se jednalo hlavě o programu rozhovorů.

Pro mě i pro ostatní je jednoduše lepší odejít bez úhony, utekli jsme z Damašku, mír v Sýrii neočekávám v řádu měsíců, doufám, říká syrský uprchlík. | Video:
 

Právě se děje

Další zprávy