Naší povinnosti je chránit ústavu. Špičky armády USA odsoudily násilnosti v Kapitolu

ČTK ČTK
13. 1. 2021 13:35
Nejvyšší velitelé ozbrojených sil USA sdružení ve sboru náčelníků štábů americké armády (JCS) v úterý ve společném prohlášení odsoudili "rozvratnou činnost a vzpouru", ke které došlo minulý týden v sídle Kongresu.
Násilný vpád do amerického Kongresu.
Násilný vpád do amerického Kongresu. | Foto: Reuters

Příslušníkům armády připomněli, že jejich povinností je chránit ústavu a podporovat její dodržování. Události z minulého týdne totiž podle médií oživily debaty o extremismu mezi americkými vojáky.

"V budově Kapitolu jsme byli svědky jednání, které odporuje vládě práva. Právo na svobodu vyjadřování a shromažďování nedává nikomu právo uchýlit se k násilí, rozvratné činnosti a vzpouře," píše se ve vyjádření, které podepsali všichni členové JCS. Sbor sdružuje šéfy všech šesti složek americké armády a předsedá mu generál Mark Milley, který je tak nejvýše postaveným příslušníkem ozbrojených sil USA.

Jedná se o první vyjádření armády od událostí z minulé středy, při nichž podporovatelé prezidenta Donalda Trumpa napadli budovu Kongresu, v níž zákonodárci projednávali oficiální potvrzení výhry demokrata Joea Bidena v listopadových prezidentských volbách. Při potyčkách zemřelo pět lidí a mnoho jich utrpělo zranění.

Násilné nepokoje byly podle JCS "přímým útokem na Kongres USA, budovu Kapitolu a náš ústavní proces". Biden se 20. ledna stane příštím prezidentem a tím i nejvyšším velitelem ozbrojených sil, pokračuje vyjádření.

Americká armáda si bedlivě střeží svou neutralitu a do politických záležitostí se nezapojuje. Loni v červnu proto vyvolala značné kontroverze Milleyho přítomnost po Trumpově boku, když prezident vyrazil během nepokojů ve Washingtonu ke kostelu poblíž Bílého domu, aby se tam vyfotografoval s biblí v ruce. Pořádkové síly přitom krátce předtím z prostranství vyhnaly převážně pokojné demonstranty.

Generál se následně poměrně neobvykle za svou přítomnost na akci omluvil a řekl, že s prezidentem neměl jít, protože tím vzbudil dojem, že se armáda angažuje v politice.

Události z minulého týdne podle listu The Guardian oživily diskuze o extremismu mezi řadovými příslušníky americké armády. Ashli Babbittová, jedna z účastnic nepokojů, kterou při potyčkách zastřelil člen ochranky Kapitolu, byla totiž veteránkou amerického letectva. Podle informací médií byla rovněž přívrženkyní konspirační teorie QAnon, kterou Federální úřad pro vyšetřování (FBI) považuje za domácí teroristickou hrozbu.

Armáda v úterý uvedla, že spolupracuje s FBI při vyšetřování toho, zda se nepokojů nezúčastnili někteří její aktivní příslušníci. S Tajnou službou Spojených států (USSS), která zajišťuje ochranu čelných politických představitelů země, pak zjišťuje, zda není potřeba lépe prověřit minulost a postoje některých z téměř 10 000 příslušníků národní gardy, kteří budou zajišťovat bezpečnost na Bidenově inauguraci 20. ledna na schodech ke Kapitolu.

"Jako členové armády musíme být ztělesněním hodnot a ideálů našeho státu. Chráníme ústavu a její dodržování. Jakýkoli pokus o narušení ústavního procesu je nejen proti našim tradicím, hodnotám a přísaze; je také protizákonný," uvádí se rovněž v prohlášení JCS adresovaném americkým vojákům.

Video: Vpád do Kongresu v klíčových okamžicích

Obsazení Washingtonského kapitolu demonstranty | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy