FBI otevřela v souvislosti s přepadením Kapitolu 160 případů, obviněných budou stovky

ČTK ČTK
Aktualizováno 13. 1. 2021 21:25
Federální úřad pro vyšetřování (FBI) už v souvislosti s vpádem příznivců prezidenta Donalda Trumpa do budovy Kapitolu otevřel přes 160 případů. Počet zadržených již nyní přesáhl stovku a bezpečnostní složky v postihu i nadále pokračují. Nově je ve vazbě i Robert Keith Packer, kterého televizní kamera minulou středu zachytila v mikině s nápisem Camp Auschwitz (tábor Osvětim).
Foto: Aktuálně.cz

Rozsah vyšetřování nepokojů v Kongresu je podle FBI bezprecedentní. Podle listu The Washington Post Federální úřad pro vyšetřování ve státě Virginie den před událostmi v Kapitolu vydal upozornění, že extremistické skupiny plánují během setkání násilnosti.

"Nehledě na to, jestli šlo jen o neoprávněný vstup na půdu Kapitolu, nebo jestli dotyčný umístil podomácku vyrobenou bombu, budete obviněni a budete dopadeni," vzkázal na tiskové konferenci washingtonský prokurátor Michael Sherwin. Federální ministerstvo spravedlnosti vyšetřování událostí z minulé středy vede právě s washingtonským týmem FBI.

Podle agentury AP už bylo na základě obvinění spojených s násilnostmi zadrženo více než 100 lidí. Je mezi nimi i muž, který údajně 6. ledna do Washingtonu přicestoval s 2500 náboji nebo muž, který měl na mikině nápis Camp Auschwitz (tábor Osvětim), na níž byl i anglický překlad nacistického hesla "práce osvobozuje". 

Ve vazbě v souvislosti s násilným protestem příznivců prezidenta Donalda Trumpa skončili mimo jiných Jake Angeli, který se nechal vyfotit na plénu Senátu v kožešinové čepici s rohy, nebo Richard Barnett, který byl vyfocen v kanceláři šéfky Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové.

Američtí novináři od počátku upozorňují, že ačkoli se mohlo přepadení budovy jevit jako spontánní a zcela chaotická událost, byla za ní značná míra plánování a koordinace.

Televize CNN na svém webu uvedla, že v davu tehdy byla i řada bývalých příslušníků amerických ozbrojených sil. Veteránku letectva Ashli Babbittovou zastřelil jeden z členů policie Kapitolu. Bývalý člen záloh letectva Larry Rendell Brock zase čelí obviněním z násilného vniknutí a narušování veřejného pořádku.

ABC News informuje o možné účasti bývalého příslušníka elitních jednotek SEAL Adama Newbolda, který se prý na facebooku chlubil, že se podařilo "narušit Kapitol". Ve videu uvedl, že doufá, že napadení jedné z ikonických budov Washingtonu zažehne "pozitivní revoluci".

Smrt policisty se stále vyšetřuje

Stále v počátcích je zřejmě vyšetřování smrti policisty Briana Sicknicka, který po konfrontaci s výtržníky v nemocnici podlehl zraněním. Americký senátor Bill Cassidy na Twitteru zveřejnil fotografii člověka, po němž údajně vyšetřovatelé v této souvislosti pátrají.

"Pokud tohoto muže poznáváte, zavolejte prosím FBI," napsal senátor ke snímku staršího muže se šedými vousy a modrou zimní čepicí s nápisem "CFD". Sicknickova smrt je vyšetřována jako vražda.

Federální úřad pro vyšetřování ve Virginii vydal interní varování, že extremisté se připravují na cestu do Washingtonu na projev Donalda Trumpa, mají k dispozici plány budovy Kapitolu a v diskusích na internetu vyzývají k násilí, uvedl Washington Post.

"Buďte připraveni bojovat. Kongres musí zažít zvuk rozbíjeného skla, vykopnutých dveří a prolití krve… Buďte násilní. Přestaňte tomu říkat pochod, shromáždění nebo protest. Jděte tam připraveni na válku. Budeme mít našeho prezidenta, nebo zemřeme. Jinak našeho cíle nedosáhneme," cituje z internetových diskusí zpráva FBI, na kterou upozornil list The Washington Post.

V důsledku nepokojů v Kapitolu zemřelo celkem pět lidí. Jednu ženu zastřelila policie, další tři lidé podle policie umřeli v důsledku zdravotních příhod. Více než desítka policistů utrpěla zranění, kromě škod na budově Kongresu pak byly hlášeny také krádeže a útoky na novináře.

Špička ledovce

Podle washingtonské sekce agentury FBI Stevena D'Antuona je aktuálních 160 otevřených případů jen špičkou ledovce. Sherwin označil vyšetřování za bezprecedentní na poměry FBI i ministerstva spravedlnosti a před novináři popisoval "ohromující" škálu kriminálního jednání. Obvinění prý mohou padnout za obyčejnou krádež pošty, ale také za krádež potenciálně citlivých informací, lidskoprávní prohřešky či vraždu. "Zkoumáme významné případy těžkých zločinů spojené s rozvratnou činností či zločinným spiknutím," dodal prokurátor.

Obviněním z krádeže majetku vlády, nezákonného vstupu na půdu Kongresu a také narušení veřejného pořádku už čelí jistý Aaron Mostofsky, kterého dnes v New Yorku zatkli agenti FBI. Média zadrženého označovala za syna newyorského soudce Shloma Mostofskyho.

Ještě delší seznam obvinění byl dnes vznesen proti Lonniemu Leroyovi Coffmanovi z Alabamy, který je podezřelý z toho, že nedaleko Kongresu zaparkoval auto naložené podomácku vyrobenými výbušninami, střelnými zbraněmi a municí.

Podle Reuters se vyšetřovatelé dál probírají fotografiemi a videi zveřejněnými na sociálních sítích, které zachytily vniknutí stovek Trumpových příznivců do areálu Kapitolu a jejich střety s policisty. Sherwin zase už před tiskovou konferencí vyzval zástupce médií, kteří byli napadeni nebo čelili výhrůžkám, aby kontaktovali jeho úřad.

NYT s odvoláním na své zdroje uvádí, že vyšetřovatelé už v souvislosti s nepokoji počítají se stíháním více než 150 lidí, přičemž číslo ještě velmi pravděpodobně naroste.

"Ministerstvo spravedlnosti a FBI spustili celostátní pátrací operaci s cílem vystopovat desítky lidí, kteří zaútočili na Kapitol," shrnul list. Vyšetřování vede washingtonská sekce FBI, která má asi 1600 pracovníků, přičemž analytici se údajně zabývají i radikalizací účastníků nepokojů a možným zapojením "domácích teroristických organizací" či "zahraničních nepřátel".

Tím, co udělal, zastínil mnohé z toho, co se mu za ty čtyři roky povedlo, míní bývalý velvyslanec v USA Alexandr Vondra. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 27 minutami

Draslovka koupí divizi americké společnosti Chemours za 11,3 miliardy Kč

Český chemický výrobce Draslovka Holding koupí divizi Mining Solutions americké společnosti The Chemours Company za více než 11,3 miliardy korun. Tato akvizice představuje první významnou investici společnosti Draslovka v USA, informoval v úterý mediální zástupce firmy Vít Kurfürst. V polovině července Draslovka oznámila nákup podniku na výrobu kyanidu sodného v Jihoafrické republice za 2,23 miliardy korun.

Podle firmy vznikne spojením aktivit Draslovky a Chemours v oblasti řešení pro těžební průmysl a chemických specialit a v kombinaci s nedávnou dohodu o převzetí aktivit jihoafrického Sasolu přední nadnárodní podnik schopný lépe sloužit zákazníkům po celém světě díky kombinaci technologických znalostí a inovací.

Draslovka Holding a.s. je soukromá holdingová společnost se sídlem v České republice, která se zabývá speciálními chemickými látkami a vlastními výrobními technologiemi. Vlastní ji čtyři české rodiny.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Korea a KLDR znovu obnovily přerušené "horké linky"

Soul a Pchjongjang obnovily "horké linky", přerušené před rokem. Oznámily to dnes tiskové agentury s odvoláním na komuniké z kanceláře jihokorejského prezidenta Mun Če-ina. Obnovení komunikačních kanálů od dnešního rána ohlásila také Severní Korea.

Severní Korea loni v červnu veškeré oficiální vojenské a politické komunikační kanály přerušila, což vysvětlila jako reakci na činnost jihokorejských aktivistů, kteří na sever posílali letáky kritizující severokorejského vůdce Kim Čong-una za porušování lidských práv a za jaderný zbrojní program.

Pchjongjang tehdy oznámil, že se svým jižním sousedem přeruší komunikační spojení, a následně zničil styčný úřad obou korejských států v pohraničním městě Kesong na území KLDR. Ten byl ustanoven před třemi lety a byl považován za první krok ke zřízení velvyslanectví a k těsnější spolupráci obou korejských států.

Zdroj: ČTK
Další zprávy