Spí na betonu, jí sušenky. Atomový superman z Fukušimy

Zuzana Kleknerová Zuzana Kleknerová
30. 3. 2011 18:15
Přečtěte si, jak vypadá běžný den lidí, kteří se snaží odvrátit jadernou pohromu
Dva z japonské "padesátky statečných" uvnitř jaderného vraku Fukušima.
Dva z japonské "padesátky statečných" uvnitř jaderného vraku Fukušima. | Foto: Reuters

Fukušima (Japonsko) - Každý den v osm večer se neútulný prostor v jedné z budov japonské elektrárny Fukušima zaplní lidmi. Bíle a modře oděné postavy s maskami na obličeji si mezi sebou vyprávějí, jaký byl právě skončený den.

V jednu chvíli začnou všichni v místnosti tleskat a volat: "Gambaro!" Rituál se opakuje den co den, už skoro tři týdny.

"Gambaro" znamená něco jako "Jedeme dál!" Na společných setkáních se tak povzbuzují technici, kteří se v troskách nukleárního kolosu snaží odvrátit jadernou katastrofu.

Celý svět je zná jako "hrdiny z Fukušimy". O jejich každodenním boji s tavícím se jádrem ale až dosud nikdo nic nevěděl.

Teprve teď se objevil člověk, který ho novinářům v Japonsku deatilně popsal. Je jím Kazuma Jokota. Inspektor jaderné bezpečnosti, jenž s takzvanou padesátkou statečných - podle počtu energetiků v jednotlivých směnách - ve Fukušimě strávil celkem pět dní.

Dvanáctihodinová směna

Uvnitř kolabující elektrárny je momentálně asi 400 lidí. Pracují dvanáct hodin denně.

Jedním z hlavních úkolů fukušimských techniků je chladit poškozené reaktory.
Jedním z hlavních úkolů fukušimských techniků je chladit poškozené reaktory. | Foto: Reuters

Den hrdinů z Fukušimy začíná kolem šesté ranní. Část z nich má za úkol chladit poškozené reaktory, další se snaží odčerpávat radioaktivní vodu z budov, v nichž se reaktory nachází.

Protože chybějí vhodné nádrže, co chvíli řeší, kam kontaminovanou vodu dát. Přímý kontakt s ní je přitom velmi nebezpečný: tři techniky museli lékaři ošetřit poté, co při kladení kabelů šlápli do radioaktivní louže.

Každou hodinu může navíc přijít povel, že se energetici musejí z elektrárny Fukušima evakuovat. Kvůli zvýšené radiaci, jako ostatně už několikrát.

Konzervy a crackery

Když se nad Fukušimou setmí - což bývá někdy mezi pátou a šestou večerní, pracovní den končí. Ani potom ale na techniky nečeká nic zvláštního.

K večeři mají instatní rýži či nudle a kuře nebo rybu z konzervy, k snídani 30 crackerů a zeleninový džus.

Technici v řídícím centru elektrárny.
Technici v řídícím centru elektrárny. | Foto: Reuters

"Jí se v tichosti, všichni mlčí," popisuje Kazuma Jokota. Jen občas si prý někdo posteskne, že by k jídlu mohlo být něco lepšího.

Ještě minulý týden se Hrdinové nemohli ani pořádně napít; na příděl dostávali denně jen 1,5 litru vody.

Minulou středu však do Fukušimy dorazila pomoc, od té doby má každý nárok na jednu láhev navíc.

Plakat je zbytečné

V budově, vzdálené asi kilometr od reaktoru 1, se večer všichni uloží ke spánku. "Spí všude, kde je místo," popisuje televize CNN. V konferenčních místnostech, na chodbách i na zemi u schodiště.

Aby se jim do těla nedostala radiace z betonové podlahy, balí se do speciálních přikrývek s příměsí olova. Strach z ozáření je ale velký, někteří proto raději usnou opření o zeď.

Poškozená Fukušima z ptačí perspektivy. Momentálně tu pracuje 400 lidí.
Poškozená Fukušima z ptačí perspektivy. Momentálně tu pracuje 400 lidí. | Foto: Reuters

"Vypadají unaveně," přiznává v rozhovoru pro CNN Jokota.

A není divu. Jak připomíná americká televizní stanice, "padesátka statečných" nebojuje jen s radioaktivitou a tvrdými životními podmínkami v jaderném kolosu. Vypořádat se musejí i s vlastními, ryze osobními tragédiemi.

"Mé rodiče spláchla tsunami, pořád nevím, kde jsou," napsal jeden z energetiků v e-mailu.

"Plakat je zbytečné," uvedl jiný. "Jestli jsme teď v pekle, jediné, co můžeme udělat, je plazit se směrem k ráji."

 

Právě se děje

před 31 minutami

Na pražském Chodově neznámí útočníci pobodali dvojici mladíků

Na pražském Chodově v sobotu večer dva neznámí útočníci pobodali dvojici mladíků. Zranění jsou v nemocnici. Kriminalisté zatím nestanovili, o jaký trestný čin šlo. Na webu pražské policie to uvedl mluvčí Jan Rybanský. Útočníci napadli mladíky kolem 22:00 v Hrudičkově ulici. "Způsobili jim bodná zranění v horní části těla. Napadení byli ihned po incidentu okamžitě odvezeni do nemocnice k ošetření," uvedl mluvčí. Právní kvalifikaci skutku vyšetřovatelé podle Rybanského zatím neurčili. "Bude se odvíjet také od závažnosti způsobených zranění," doplnil mluvčí. Další informace policie nechce poskytovat, aby nezmařila vyšetření případu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Při útoku povstalců na vojenský tábor v Jemenu zemřelo 70 lidí

Sobotní útok jemenských šíitských povstalců na vojenský výcvikový tábor v provincii Maríb v centrální části země má 70 mrtvých vojáků, dalších několik desítek lidí bylo zraněno. S odvoláním na lékařské a vojenské zdroje o tom informovala agentura AFP. Saúdskoarabská státní televize Al-Ichbáríja uvedla, že povstalci použili balistické střely a drony. Zaútočili na mešitu ve vojenském táboře v Maríbu, asi 170 kilometrů východně od metropole Saná. Útok se odehrál během sobotních večerních modliteb. Jemenský prezident Abdar Rabbú Mansúr Hádí teroristický útok odsoudil a označil ho za zbabělý, uvedla agentura Saba. "Odporné akce húsíjských milic bez jakýchkoli pochyb potvrzují jejich neochotu dosáhnout míru. Neznají nic jiného než smrt a destrukci," uvedl podle agentury Hádí. Húsíové se nicméně k útoku zatím nepřihlásili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy