Spí na betonu, jí sušenky. Atomový superman z Fukušimy

Zuzana Kleknerová Zuzana Kleknerová
30. 3. 2011 18:15
Přečtěte si, jak vypadá běžný den lidí, kteří se snaží odvrátit jadernou pohromu
Dva z japonské "padesátky statečných" uvnitř jaderného vraku Fukušima.
Dva z japonské "padesátky statečných" uvnitř jaderného vraku Fukušima. | Foto: Reuters

Fukušima (Japonsko) - Každý den v osm večer se neútulný prostor v jedné z budov japonské elektrárny Fukušima zaplní lidmi. Bíle a modře oděné postavy s maskami na obličeji si mezi sebou vyprávějí, jaký byl právě skončený den.

V jednu chvíli začnou všichni v místnosti tleskat a volat: "Gambaro!" Rituál se opakuje den co den, už skoro tři týdny.

"Gambaro" znamená něco jako "Jedeme dál!" Na společných setkáních se tak povzbuzují technici, kteří se v troskách nukleárního kolosu snaží odvrátit jadernou katastrofu.

Celý svět je zná jako "hrdiny z Fukušimy". O jejich každodenním boji s tavícím se jádrem ale až dosud nikdo nic nevěděl.

Teprve teď se objevil člověk, který ho novinářům v Japonsku deatilně popsal. Je jím Kazuma Jokota. Inspektor jaderné bezpečnosti, jenž s takzvanou padesátkou statečných - podle počtu energetiků v jednotlivých směnách - ve Fukušimě strávil celkem pět dní.

Dvanáctihodinová směna

Uvnitř kolabující elektrárny je momentálně asi 400 lidí. Pracují dvanáct hodin denně.

Jedním z hlavních úkolů fukušimských techniků je chladit poškozené reaktory.
Jedním z hlavních úkolů fukušimských techniků je chladit poškozené reaktory. | Foto: Reuters

Den hrdinů z Fukušimy začíná kolem šesté ranní. Část z nich má za úkol chladit poškozené reaktory, další se snaží odčerpávat radioaktivní vodu z budov, v nichž se reaktory nachází.

Protože chybějí vhodné nádrže, co chvíli řeší, kam kontaminovanou vodu dát. Přímý kontakt s ní je přitom velmi nebezpečný: tři techniky museli lékaři ošetřit poté, co při kladení kabelů šlápli do radioaktivní louže.

Každou hodinu může navíc přijít povel, že se energetici musejí z elektrárny Fukušima evakuovat. Kvůli zvýšené radiaci, jako ostatně už několikrát.

Konzervy a crackery

Když se nad Fukušimou setmí - což bývá někdy mezi pátou a šestou večerní, pracovní den končí. Ani potom ale na techniky nečeká nic zvláštního.

K večeři mají instatní rýži či nudle a kuře nebo rybu z konzervy, k snídani 30 crackerů a zeleninový džus.

Technici v řídícím centru elektrárny.
Technici v řídícím centru elektrárny. | Foto: Reuters

"Jí se v tichosti, všichni mlčí," popisuje Kazuma Jokota. Jen občas si prý někdo posteskne, že by k jídlu mohlo být něco lepšího.

Ještě minulý týden se Hrdinové nemohli ani pořádně napít; na příděl dostávali denně jen 1,5 litru vody.

Minulou středu však do Fukušimy dorazila pomoc, od té doby má každý nárok na jednu láhev navíc.

Plakat je zbytečné

V budově, vzdálené asi kilometr od reaktoru 1, se večer všichni uloží ke spánku. "Spí všude, kde je místo," popisuje televize CNN. V konferenčních místnostech, na chodbách i na zemi u schodiště.

Aby se jim do těla nedostala radiace z betonové podlahy, balí se do speciálních přikrývek s příměsí olova. Strach z ozáření je ale velký, někteří proto raději usnou opření o zeď.

Poškozená Fukušima z ptačí perspektivy. Momentálně tu pracuje 400 lidí.
Poškozená Fukušima z ptačí perspektivy. Momentálně tu pracuje 400 lidí. | Foto: Reuters

"Vypadají unaveně," přiznává v rozhovoru pro CNN Jokota.

A není divu. Jak připomíná americká televizní stanice, "padesátka statečných" nebojuje jen s radioaktivitou a tvrdými životními podmínkami v jaderném kolosu. Vypořádat se musejí i s vlastními, ryze osobními tragédiemi.

"Mé rodiče spláchla tsunami, pořád nevím, kde jsou," napsal jeden z energetiků v e-mailu.

"Plakat je zbytečné," uvedl jiný. "Jestli jsme teď v pekle, jediné, co můžeme udělat, je plazit se směrem k ráji."

 

Právě se děje

před 27 minutami

Třináct obětí při sebevražedném útoku v Kábulu

Nejméně 13 obětí včetně dětí a 30 zraněných si vyžádal sebevražedný atentát u školy v Kábulu. Zranění některých jsou vážná, takže počet obětí může vzrůst. Islamistické hnutí Tálibán odpovědnost za útok odmítlo. "Sebevražedný útočník se snažil dostat do školy, ale její ochranka si ho všimla. Poté se útočník odpálil v blízkosti školy," citovala agentura AFP afghánské ministerstvo vnitra. Dnešní útok se odehrál jen dva dny poté, co při náletu afghánské armády, který zasáhl náboženskou školu v severovýchodní provincii Tachár, zahynulo nejméně 12 lidí, včetně dětí. Nálet byl namířen proti hnutí Tálibán, které krátce předtím ve stejné provincii zabilo téměř čtyři desítky příslušníků afghánských jednotek.

Další zprávy