Technici se vrátili, boj s jadernou hrozbou pokračuje

Petr Jemelka Petr Jemelka
22. 3. 2011 11:38
Proč začaly v pondělí z elektrárny unikat kouř, pára a radiace nikdo netuší
Hlavní operační středisko pro třetí reaktor fukušimské jaderné elektrárny. Z tohoto místa (na archivní fotografii ze září 2010) nyní zaměstnanci elektrárny kontrolují aktuální situaci a rozhodují o následných krocích.
Hlavní operační středisko pro třetí reaktor fukušimské jaderné elektrárny. Z tohoto místa (na archivní fotografii ze září 2010) nyní zaměstnanci elektrárny kontrolují aktuální situaci a rozhodují o následných krocích. | Foto: Reuters

Tokio - Snaha techniků obnovit funkci poškozených chladících systému jaderné elektrárny Fukušima pokračuje, přestože se z bloků reaktorů tři a čtyři včera začaly valit kouř a pára a v areálu znovu stoupla úroveň radiace.

180 techniků, kteří se střídají po směnách o 50 "statečných" mužích, už je po pondělní evakuaci zase na svých místech.

Japonské úřady nicméně přiznávají, že netuší, co se vlastně v pondělí stalo. Elektrárenská společnost TEPCO oznámila alespoň dílčí dobrou zprávu; objem kouře stoupajícího z poškozených reaktorů se prý snižuje.

Kromě toho však z oficiálních míst žádné nové zprávy nepřicházejí. Japonský úřad pro jadernou bezpečnost stále dokola opakuje, že situace zůstává velmi vážná, ale nehorší se.

Dva kroky v před, jeden vzad

Klíčové je teď obnovení dodávek elektrického proudu do chladicích systémů přehřátých reaktorů. Technikům už se ke třetímu a čtvrtému reaktoru podařilo připojit náhradní kabely. Ke spuštění chlazení a monitorovacích systémů to ale nestačí.

"Bude to pokrok ve stylu dva kroky vpřed, jeden vzad. Technici jsou však na správné cestě," cituje televize CNN  Michaela Friedlandera, který má zkušenosti s řízením amerických jaderných elektráren.

Naprostou prioritou je teď získat zpět pod kontrolu reaktor číslo tři. Jeho palivové články totiž obsahují kromě uranu také malé množství plutonia a představují tedy větší hrozbu, než běžné palivové články. Pondělní únik kouře pocházel z jihovýchodní části bloku číslo tři, kde je uloženo vyhořelé radioaktivní palivo s plutoniem.

Vyhořelé palivo je stále radioaktivní a produkuje teplo. Je ho proto třeba trvale chladit.

Jisté je, že do okolí elektrárny už radiace unikla. Přestože prý zatím nepředstavuje riziko pro lidské zdraví, zakázaly úřady prodej zeleniny a mléka z Fukušimské prefektury. Kontaminována je rovněž mořská a pitná voda. Obyvatelé vesnic v okolí elektrárny byli vybídnuti, aby pili pouze balenou vodu.

Rabují i jinak disciplinovaní Japonci

Foto: Reuters

Počet obětí ničivého zemětřesení a následné vlny tsunami, které Japonsko zasáhly 11. března, už mezitím přerostl 9 tisíc. 12 645 lidí je podle úřadů stále pohřešováno a z postižených prefektur přicházejí zprávy o rabování a další kriminalitě. Na 350 tisíc Japonců stále přebývá v evakuačních centrech na severu a východě země.

Obnova zdevastované země vycházejícího slunce podle odhadů potrvá minimálně pět let.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Hokejový útočník Sobotka dohraje sezonu ve Spartě

Hokejový útočník Vladimír Sobotka bude působit ve Spartě i ve zbytku sezony. Třiatřicetiletý hráč se zkušenostmi z NHL má s Pražany podepsanou smlouvu do konce ledna, s klubem se již ale domluvil na jejím prodloužení.

"Je to na dobré cestě. Věděli jsme, že bereme rozdílového hráče a jsme s Vláďou naprosto spokojeni. Splňuje naše představy," uvedl sportovní ředitel Sparty Petr Ton pro O2 TV v průběhu dnešního zápasu v Brně. Oficiálně by obě strany měly dohodu potvrdit příští týden.

Sobotka přišel do Sparty v polovině listopadu a nejprve podepsal měsíční smlouvu, kterou následně prodloužil do konce ledna. Dosud odehrál 24 zápasů, ve kterých nasbíral 23 bodů za čtyři branky a 19 asistencí. Nejčastěji nastupuje v elitní formaci společně s kapitánem Michalem Řepíkem.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Basketbalistky USK se rozloučily s Euroligou výhrou nad Gdyní

Basketbalistky ZVVZ USK Praha se rozloučily s touto sezonou Evropské ligy vítězstvím nad Gdyní 80:67. Double double si v utkání 6. kola připsala za vítězky Američanka Brionna Jonesová, která byla s 27 body nejlepší střelkyní zápasu a přidala 10 doskoků. V týmu Gdyně se povedl také Lauře Miškinieneové se 17 body a 13 doskoky.

Naději na postup ze skupiny B do čtvrtfinále ztratily svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové v domácí "bublině" v hale na Královce porážkami v úterý s Fenerbahce Istanbul a ve čtvrtek s Lyonem. Mezi nejlepší osmičkou chybí USK poprvé od sezony 2012/13.

Gdyně, která v silné skupině neuhrála ani jednu výhru, držela s domácím týmem v první čtvrtině krok a dokonce v jednu chvíli vedla o pět bodů. Bylo to především díky devíti bodům Alice Kunekové. V druhé čtvrtině už ale USK, který tradičně střelecky držela Jonesová, dokázal získat až desetibodový náskok.

Polský celek se ještě snažil vrátit do hry, ale přišla desetibodová šňůra USK mezi 27. a 40. minutou. Dovršila ji dvěma trojkami za sebou Kateřina Elhotová, před ní ještě jednu proměnila Teja Oblaková. Vyplynulo z toho vedení 52:37. Dvakrát Pražanky unikly i do největšího rozdílu 16 bodů a bez problémů dokráčely k prvnímu úspěchu v domácím turnaji a celkově třetí výhře v soutěži.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Ugandská armáda hlásí 189 zabitých členů somálského teroristického hnutí Šabáb

Ugandská armáda v pátek oznámila, že při "překvapivém a rychlém" útoku zabila nejméně 189 příslušníků teroristického hnutí Šabáb v Somálsku. Cílem útoku bylo setkání členů ozbrojené skupiny, vojáci zatkli dva velitele hnutí a předali je somálské armádě. Žádné civilní cíle ani osoby útok nezasáhl, píše agentura AP a dodává, že informace z prohlášení ugandské armády nebylo možné ověřit.

Vedle hlavního leteckého útoku ugandská armáda zasahovala na několika dalších místech v Somálsku. Zneškodnila například vojenskou techniku, kterou teroristé používali, dopravní prostředky a zbraně.

Šabáb, který má vazby na teroristickou síť Al-Káida, chce svrhnout somálskou vládu. Jednotky somálské vlády a mírové oddíly Africké unie (AMISOM) v roce 2011 hnutí vytlačily z větší části metropole Mogadiša. Jeho přívrženci však mají dál pod kontrolou rozlehlé venkovské oblasti, odtud podnikají teroristické operace a sebevražedné atentáty. Hnutí na daních vybere téměř stejně peněz jako somálská vláda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy