Další evakuace, z Fukušimy stoupá černý kouř

Zahraničí Petr Jemelka Zahraničí, Petr Jemelka
23. 3. 2011 19:58
Co se v třetím bloku poškozené jaderné elektrárny stalo, nikdo neví
Z třetího bloku elektrárny se začal valit černý kouř.
Z třetího bloku elektrárny se začal valit černý kouř. | Foto: Reuters

* Nová oficiální čísla o zemětřesení a tsunami: 9487 obětí, 15 617 pohřešovaných.

Tokio - Drama v havarované jaderné elektrárně Fukušima nekončí. Naopak.

Provozovatel Fukušimy, firma Tepco, musela znovu evakuovat část techniků, kteří se snaží zprovoznit poškozené chladící zařízení přehřívajících se reaktorů. Z obav ze zvýšení radiace.

Z bloku reaktoru číslo tři, v němž je nejnebezpečnější palivo, obsahující kromě uranu také plutonium, se valí černý kouř. Fukušimskou "trojku" už dříve poškodila exploze vodíku.

Proč se z reaktoru kouří, zatím nikdo neví, uvedla televize CNN. Podle posledních informací ale dým pozvolna slábne.

Agentura Kjódó oznámila, že než se zjistí příčina, nebudou hasiči reaktor 3 kropit zvenčí vodou.

Část z celkem 180 techniků, kteří se v elektrárně střídají po směnách o 50 "statečných", se i nadále pokouší obnovit dodávky elektřiny do sytému chlazení.

Tokio navíc hlásí další zvýšení kontaminace pitné vody. Bezpečné limity pro děti jsou podle tokijských vodáren překročeny dvojnásobně - dosahují úrovně 210 becquerelů radioaktivního jódu.

Úřady proto doporučily obyvatelům města, aby dávali malým dětem raději vodu balenou. Bezpečný limit pro dospělé je v Japonsku 300 becquerelů.

Vláda v Tokiu ale prosí občany, aby nepanikařili a kupovali pouze tolik balené vody, kolik skutečně potřebují. Voda v PET lahvích je totiž třeba hlavně v prefekturách, které zemětřesení a následná tsunami zasáhly nejvíce.

"Musíme myslet na Mijagi a Iwate a další zasažené oblasti. Rád bych proto apeloval na konzumenty, aby nekupovali více balené vody, než potřebují," cituje CNN tajemníka japonské vlády Jukia Edana. 

Ještě před několika hodinami se přitom zdálo, že se situace konečně obrací a Japoncům se začíná dařit dostat přehřáté reaktory pod kontrolu. Do velína třetího bloku se totiž podařilo znovu zavést elektrický proud, což bylo považováno za klíčový průlom.

Nejhorší jaderné ohrožení od dob druhé světové války v Japonsku trvá od 11. března, kdy zemi postihlo zemětřesení o síle 9 stupňů Richterovy škály a následná ničivá vlna tsunami. Právě tsunami poškodila v elektrárně Fukušima náhradní dieselový systém chlazení reaktorů.

Tragédie už si vyžádala 9487 obětí a 15 617 lidí je podle japonských úřadů stále pohřešováno. V postižených oblastech navíc trvá humanitární katastrofa a v opuštěných oblastech dochází k rabování.

V přibližně 2 200 provizorních přístřešcích podle agentury Kjódo přebývá 387 tisíc lidí.

 

Právě se děje

Další zprávy