Nenávist k Židům neumřela v Osvětimi

Martin Novák Martin Novák
11. 10. 2006 10:00
Bojovník s nacismem, antisemitismem a jakýmkoliv totalitarismem Elie Wiesel hovořil exkluzivně pro Aktuálně.cz nejen o islámském extremismu.
Elie Wiesel a Václav Havel na zahájení desáté konference Fórum 2000.
Elie Wiesel a Václav Havel na zahájení desáté konference Fórum 2000. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Americký spisovatel židovského původu, který se narodil v Rumunsku, proslul především jako spisovatel a publicista. V roce 1986 získal Nobelovu cenu míru.

Dnes osmasedmdesátiletý Wiesel přežil pobyt v Buchenwaldu a Osvětimi, kde zahynula celá jeho rodina. Ve svých knihách podává svědectví o nacistické éře v dějinách Evropy a kritizuje také Spojence za to, že neučinili proti pokračování holocaustu vše, co bylo v jejich silách.

Do Prahy přijel nečekaně: Svou účast na Fóru 2000 nejprve kvůli zaneprázdnění odřekl, na poslední chvíli přece jen dorazil.

Nedávno označil islámský extremismus za novou velkou hrozbu. "Často nemohu usnout, když myslím na to, že někde existují lidé, kteří plánují tak hrozné vraždy a atentáty."

Do Prahy přijel Elie Wiesel na necelých čtyřiadvacet hodin. Ubytoval se v hotelu Intercontinental, prošel se Pařížskou ulicí a před odjezdem na zahájení Fóra odpověděl Aktuálně.cz na několik otázek.

Aktuálně.cz: Islámský extremismus je dnes srovnáván s nacismem a komunismem jako další velká hrozba. Vidíte podobnost mezi současnými islamisty a ideologií nacismu či komunismu?

Já nemám rád takové analogie. Každá hrozba je poněkud odlišná, vyžaduje jiný přístup. Víme, co byl nacismus. Víme, co byl komunismus. Radikální islám je jiný. V tomto případě hodně věřím v sílu vzdělání. Pokud se podaří rozšiřovat povědomí o společných hodnotách lidstva, nazval bych to lekcemi humanity, může to být řešení. I pro islámský svět.

A.cz: Sdílíte názor, že západní civilizace je ve velkém nebezpečí?

Nejen západní civilizace. Globální terorismus v současné podobě je hrozbou pro veškerou civilizaci, pro celý svět. O tom nepochybuji.

Elie Wiesel a Bronislaw Geremek na konferenci Forum 2000.
Elie Wiesel a Bronislaw Geremek na konferenci Forum 2000. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

A.cz: A věříte v možnost dialogu s islámem?

Samozřejmě, sám s tím mám zkušenosti. V posledních letech jsem se účastnil konference pořádané jordánským králem Abdalláhem. Bylo tam i hodně muslimů, kteří souhlasí s názorem, že svět je ve velkém nebezpečí. Víte, já věřím tomu, že v každé komunitě jsou lidé s extremistickými názory a lidé, kteří jsou proti extremismu. Já samozřejmě v tomto případě jednám s lidmi, kteří jsou proti extremismu.

A.cz: Vždy jste patřil k zastáncům Izraele. Domníváte se, že nyní je ve větším nebezpečí než dříve, když existuje organizace, jako je Al-Káida?

Domnívám se, že velkým nebezpečím je především Írán. Tedy abych by přesnější - íránské vedení, íránští lídři. Stojí za Hizballáhem a myslím, že i za Hamasem, dávají najevo nenávist k Izraeli. Ano, skutečně se domnívám, že Izraeli hrozí největší nebezpečí odtud.

A.cz: Myslíte si, že Evropská unie a v širším smyslu Evropa by měla více podporovat Izrael?

Ano. Myslím, že by si to Izrael zasloužil, protože je v nelehké situaci. Už jsem o tom hovořil: Hamas, Hizballáh, Írán. Když někdy slyším názory některých evropských kritiků Izraele, tak opravdu nevycházím z údivu. Na druhou stranu musím říci, že řada Evropanů situaci hodnotí realisticky, má z lidského hlediska pochopení pro Izrael. A ještě musím říci, že s takovými názory se setkávám i mezi muslimy.

Elie Wiesel hovoří na zahájení konference Forum 2000 v kostele Svaté Anny.
Elie Wiesel hovoří na zahájení konference Forum 2000 v kostele Svaté Anny. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

A.cz: V Evropě je zároveň na vzestupu antisemitismus. Je to vidět v Rusku. Krajně pravicové strany posilují například v Německu, nejnověji ve víkendových místních volbách v Belgii? Jsou na místě obavy?

Rozhodně. Sleduji tento trend a jsem jím velmi znepokojen. Víte, s tím souvisí můj největší životní omyl. Když jsem v roce 1945 opouštěl koncentrační tábor, naivně jsem se domníval, že antisemitismus skončil s jeho oběťmi v Osvětimi. Vidím stále jasněji, jak mnoho jsem se mýlil. Nenávist k Židům se stále vrací. A sám sebe se často ptám, co vlastně může tuto nenávist ukončit, když to nedokázalo ani vyvraždění šesti milionů lidí, krematoria a vyhlazovací tábory.

A.cz: Letos jsme svědky určité módy "Hitlerových aukcí". Dražila se Hitlerova lovecká puška, Hitlerovy obrazy. Jak se díváte na takové akce?

Považuji je za neslušné a nevkusné. Co z toho kdo má, že si pověsí doma věc, kterou namaloval nebo vlastnil zrovna Hitler, jaký to má smysl? Je to zkrátka neslušné.

 

Právě se děje

před 55 minutami

Purdue Pharma zaplatí kvůli opiátové krizi v USA 8 miliard dolarů

Americká farmaceutická společnost Purdue Pharma, výrobce návykového analgetika OxyContin, ve středu přiznala u federálního soudu vinu ve třech obviněních souvisejících s opiátovou krizí. Podnik zaplatí přes osm miliard dolarů (183,4 miliardy Kč) a musí ukončit činnost. Urovnání sporu je dosud největším úspěchem federální vlády dovést farmaceutickou společnost k odpovědnosti za závislost na opiátech, která prostupuje americkou společností. Kvůli předávkování opiáty ve Spojených státech od roku 2000 zemřelo přes 470 000 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy