Exkluzivně: Joan Baez pro Václava Havla

Roman Staněk, Ondřej Besperát
9. 10. 2006 1:00
Praha - V neděli večer v prostorách Pražské křižovatky začal jubilejní 10. ročník konference Forum 2000. Uvnitř: FOTOGRAFIE

Zatímco první večer byl hodně slavnostní, v pondělí se rozběhne kolotoč desítek diskuzí, besed a přednášek na téma globalizace nebo lidská práva.

"Podlaha je vaše" uvedl podle amerického vzoru "The floor is yours" Václava Havla výkonný ředitel Nadace Forum 2000 Oldřich Černý.

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Udělali jsme dost?

"Konferencí je mnoho, přitom civilazace nedělá jaksi nic z toho, co se na těch konferencích řeší," přivítal hosty Václav Havel. Od duchovního otce Forum 2000, které se pokouší shromáždit lidi různých profesí i vyznání k debatě o vážných problémech civilizace, na úvod přísná sebereflexe.

Nezůstala osamocená. Yohei Sasakawa, předseda Nipon foundation, která konferenci podporuje rovněž přiznal, že mnoho problémů zůstává nevyřešeno: "Za ta léta jsme si uvědomili, že jsme udělali velice málo. Problém je, že řešení většinou nejde nalézt přes noc. Přesto musíme dále o těchto závažných problémech diskutovat."

A Havel jakoby mu ve svém projevu odpovídal: "Pokud má smysl o těch věcech diskutovat, dává to naději, že nic není ztraceno."

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz
Joan Baezová měla Grammy jistou, ještě než v noci na dnešek předávání cen začalo. Dostala ocenění za celoživotní přínos hudbě.
Joan Baezová měla Grammy jistou, ještě než v noci na dnešek předávání cen začalo. Dostala ocenění za celoživotní přínos hudbě. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Proč byla zabita? Kvůli slovům

Konference Forum 2000 vznikla před deseti lety, když si tehdejší český prezident Václav Havel a laureát Nobelovy ceny míru Elie Wiesel vyšli na procházku japonskou Hirošimou.

"Chtěli jsme se pokusit nalézt odpovědi na závažné otázky 21. století," říká dnes Wiesel.

Elie Wiesel zmínil na příkladech problémy, kterým by se měla konference věnovat. "Budou děti v Čečensku žít v klidu? Budou dobře spát bez obavy o své rodiče?" ptá se například Wiesel a neopoměl připomenout ani sobotní tragickou vraždu ruské novinářky Anny Politkovské:

"Proč byla zabita? Kvůli pouhým slovům."

Zpívající překvapení

Po slavnostním zahájení přišlo malé překvapení v podobě vystoupení pětašedesátileté americké zpěvačky Joan Baezové, jejiž koncert Oldřich Černý uvedl takto:

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

"Vždy jsme se snažili Vám přinést nějaké překvapení. Hrála tady kapela Čechomor než se stala slavnou, a hrála tady také romská kapela Točkolotoč, těsně před tím, než se rozpadla."

Po první skladbě Imagine od Johna Lennona si mohli s charizmatickou zpěvačkou zanotovat také diváci v kostele.

Poté Baezová přečetla v Češtině narozeninové přání Václavu Havlovi a už bez kytary mu věnovala další píseň.

Od pondělí už se bude méně zpívat a víc řešit.

Účastníci konference zasednou po deváté hodině v paláci Žofín, aby si vyslechli projev bývalého mexického prezidenta Ernesta Zedilla. A začali spolu s Mary Robinsonovou nebo lotyšskou prezidentkou Vairou Vike Fraibergovou řešit jak se vyrovnat s globální rozmanitostí kultur, ideologií a náboženství.

FORUM 2000 den po dni. Sledujte Aktuálně.cz. 

Právě se děje

před 7 hodinami

Frankfurt si v odloženém duelu EL v Salcburku zajistil postup

Fotbalisté Frankfurtu v odvetném duelu 2. kola Evropské ligy v Salcburku, jenž byl přeložen ze čtvrtka na dnešek kvůli hlášenému orkánu, remizovali 2:2 a v součtu s domácí výhrou 4:1 postoupili do osmifinále. V něm se Eintracht 12. a 19. března utká s Basilejí.

Salcburk v odloženém zápase před 29.000 diváky dvakrát vedl, ale hosté pokaždé vyrovnali a pohlídali si postup. Branky domácích vstřelili kapitán Andreas Ulmer a Jérome Onguéné, klid Frankfurtu zajistil dvěma góly André Silva.

Frankfurt se měl původně už za dva dny představit v bundeslize na hřišti Werderu Brémy, vedení ligy ale na neděli plánovaný duel kvůli nahuštěnému programu zatím na neurčito odložilo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy