Spálená Evropa. Satelitní snímky i data vědců varují před tím, co nás v budoucnu čeká

Aleš Vojíř Johana Kofroňová Jiří Kropáček Aleš Vojíř, Johana Kofroňová, Jiří Kropáček
15. 9. 2023 6:18
Letošní požár v řeckém národním parku Dadia vstoupí do historie jako jeden z nejničivějších v Evropě. Aktuálně.cz zanalyzovalo podrobná satelitní data o všech požárech na starém kontinentu od roku 2000. Vyplývá z nich, že nejvíce spálené plochy bylo v Evropě v roce 2017, kdy hořelo především na Pyrenejském poloostrově. Druhým nejhorším rokem byl ten loňský, což pocítilo i České Švýcarsko.
Foto: Aktuálně.cz / Reuters

Evropu letos zasáhla tropická vedra, rozsáhlá území především ve Středomoří spalovaly ničivé požáry. Před plameny utíkali v červenci turisté z řeckého ostrova Rhodos. Následně hasiči - včetně těch českých - bojovali na severovýchodě Řecka u tureckých hranic v národním parku Dadia s nejrozsáhlejším lesním požárem, který byl na území Evropské unie zaznamenaný minimálně v posledních dvaceti letech.

Spálená plocha v Dadii činí podle satelitních dat Evropského systému informací o lesních požárech 97 tisíc hektarů. Jen pro srovnání se jedná o území o rozloze Prahy, Brna a Ostravy dohromady. Během požáru zahynulo 20 lidí, z nichž většina byli migranti, kteří se pokoušeli dostat do unie z Turecka.

Datová redakce Aktuálně.cz ve spolupráci s týdeníkem Ekonom zanalyzovala podrobná satelitní data o evropských požárech až do roku 2000.

Fotografie: Aleš Vojíř, Aktuálně.cz

Letos trápily požáry ve Středomoří především Řecko. Nejprve utíkali turisté před plameny na Rhodu, následně vypukl rekordně rozsáhlý požár v národním parku Dadia.

Loni satelity zaznamenaly i nejrozsáhlejší tuzemský požár v Českosaském Švýcarsku. Ve srovnání se spálenou plochou třeba ve Španělsku a Portugalsku se ale jednalo o "drobný" požár.

Předloni hořelo především na jihovýchodě Evropy. Tedy v Turecku a v sousedním Řecku.

Nejhorším rokem z pohledu spálené plochy byl rok 2017. V červnu a poté i v říjnu zuřily ničivé požáry především na Pyrenejském poloostrově.

Satelitní data z evropského programu Copernicus neslouží jen k následné analýze dat, pomáhají i hasičům v reálném čase bojovat s požáry. Například loni je využívali při zásazích v Hřensku a jeho okolí němečtí hasiči.

K dispozici je měli letos i jejich řečtí kolegové na ostrově Rhodos. "V reakci na požáry byla aktivována služba nouzového mapování Copernicus. Služba využívá satelitní pozorování, aby pomohla orgánům civilní ochrany a v případě katastrofy mezinárodnímu humanitárnímu společenství reagovat na mimořádné události," uvedla Evropská kosmická agentura.

Ta zároveň zveřejňuje i jednotlivé satelitní snímky vybraných požárů. Jejich rozsah je i při pohledu z vesmíru impozantní.

Rekordní zaznamenaný požár v řeckém národním parku Dadia (23. 8. 2023). Požár vytvořil oblak kouře, který se táhl 1600 km jihozápadně směrem k Tunisku. Spálená oblast je na obrázku vidět v tmavě hnědé barvě. Foto: ESA Copernicus Sentinel-2

Přestože se letošní rok zapíše do statistik jako ten, během kterého hasiči bojovali s nejrozsáhlejším jednotlivým lesním požárem na území EU, v celkové spálené ploše mezi nejhorší nepatří. Z dat evropského systému vyplývá, že v součtu byl nejničivější rok 2017. A to zejména kvůli tehdejší situaci na Pyrenejském poloostrově. Shořel skoro jeden milion hektarů.

Série portugalských lesních požárů měla v roce 2017 tragickou bilanci. V červnu si během několika dnů vyžádaly stovku obětí, v říjnu pak zemřela další padesátka lidí.

"Přes kouř se skoro nedá vidět ani dýchat," popisoval tehdejší situaci pro Aktuálně.cz český student Filip Magalhaes, který byl v Portugalsku na studijním pobytu. Spolu s kamarádem se nacházel v pohoří Serra de Estrela, které leží v centrálním Portugalsku, když se požáry začaly šířit. "V noci došla hasičům voda. Odjeli jsme autobusem do vesnice Sao Romao, kde nikdo dlouho netušil, co dělat. Celá oblast byla obklíčená ohněm," popisoval.

Následující infografika obsahuje interaktivní mapu požárů podle skutečně zasažené plochy. Nejprve si zvolte rok, který vás zajímá. Následně si pomocí myši přibližte jednotlivé regiony Evropy. Zpět na zobrazení celoevropské mapy se dostanete kliknutím na ikonu domečku v levé části infografiky.

 

Právě se děje

Další zprávy