reklama
 
 

Nejméně 39 lidí zemřelo při požárech v Portugalsku a Španělsku. Přes kouř není ani vidět, říká Čech

Aktualizováno 16. 10. 2017 19:14
Požáry v Portugalsku a na severovýchodě Španělska si vyžádaly už nejméně 39 obětí. Vlnu požárů zapříčinila teplota výrazně přesahující sezonní průměr a dlouhodobé sucho. Podle šéfa galicijské vlády jde nejspíše o úmyslně založené požáry. "Přes kouř se skoro nedá vidět ani dýchat," popisuje dvaadvacetiletý český student Filip Magalhaes, který je právě na návštěvě Portugalska.

Lisabon/Madrid - Nejméně 39 lidí zemřelo během požárů, které se v neděli rozhořely v lesních oblastech Portugalska a severovýchodního Španělska. Informovala o tom agentura AFP.

Portugalské úřady oznámily 35 mrtvých, včetně jednoho dítěte, a 56 raněných, aktualizovala bilanci agentura DPA. Řada lidí se pohřešuje. Na severozápadě Španělska zahynuli nejméně čtyři lidé. Španělské úřady jsou podle premiéra Mariana Rajoye přesvědčené, že požáry záměrně založili žháři.

Ve čtveřici sousedících distriktů Coimbra, Castelo Branco, Viseua Guarda ve střední a severní části Portugalska stoupla bilance na 27 obětí. Hasiči stále bojují se 147 požáry, z nichž 32 považují za vážné, informovala mluvčí úřadu pro civilní ochranu Patricia Gasparová. Při požárech bylo podle nejnovějších informací zraněno 56 osob a 16 z nich je ve vážném stavu.

Tuto vlnu požárů zapříčinila "teplota výrazně přesahující sezonní průměr a dlouhodobé sucho", uvedla mluvčí portugalského úřadu pro civilní ochranu Patricia Gasparová.

"V noci došla hasičům voda," dodává pak dvaadvacetiletý Čech Filip Magalhaes, který je právě na studijním pobytu v Portugalsku.

Magalhaes byl spolu s kamarádem v pohoří Serra de Estrela, které leží v centrálním Portugalsku, když se požáry začaly šířit. "Odjeli jsme autobusem do vesnice Sao Romao, kde nikdo dlouho netušil, co dělat. Celá oblast byla obklíčená ohněm," uvedl student pro Aktuálně.cz.

Mnoho vesnic pak bylo podle něj odříznutých, protože hořelo i v přímém okolí silnic. "Dovolili nám strávit noc na hasičské stanici," dodává Magalhaes.

V noci podle něj vypadávalo veřejné osvětlení. Ještě v pondělí odpoledne byl kouř tak silný, že šlo jen ztěžka dýchat. V oblasti navíc často nefunguje mobilní signál.

Požáry řádí i ve Španělsku

Na španělské straně zemřely čtyři osoby v Galicii na severozápadě země, kde tisíce požárníků a vojáků zasahovaly v noci na pondělí proti 15 požárům. Novináře o tom informoval šéf galicijské vlády Alberto Núñez Feijóo.

Dva lidé uhořeli v autě u města Nifrán, když se pokoušeli plamenům uniknout, informoval tamní starosta. "Bylo to tak nenadálé, šílené," komentoval řádění živlu.

Feijóo v soukromé televizi La Sexta dodal, že plameny rozdmýchával nárazový vítr o rychlosti až 90 kilometrů za hodinu související s doznívajícím hurikánem Ophelia, který prošel kolem severního pobřeží Španělska a míří na Irsko.

Politik má za to, že vícero požárů někdo založil úmyslně. "Jedná se o úmyslně založené požáry, jejich původci si byli vědomi toho, co způsobují," řekl.

Pět požárů u města Vigo, kde žije 300 tisíc osob, vedlo k evakuaci nákupního centra a továrny PSA Peugeot Citroën. Nejméně deset místních škol zrušilo dnešní výuku. Železniční doprava mezi Vigem a Barcelonou byla zastavena, oznámila státní železniční společnosti Renfe. Uzavřeny byly i některé silnice.

Portugalsko bojuje s lesními požáry i v říjnu. Stanice TVI zachytila při jednom z nich vzácný jev. “Ohnivý ďábel” je druh tornáda. | Video: Asociated Press |  00:37

autor: ČTK | 16. 10. 2017 9:04

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama