Lži o Praze, neomylný Stalin a válka začala až v roce 1941. Tak ruská propaganda upravuje historii

Zahraničí Zahraničí
15. 5. 2018 7:54
Sovětští vojáci sehráli zásadní úlohu při porážce fašistického Německa a miliony z nich ve druhé světové válce položily své životy. Kremelská propaganda ale nikdy neváhala využít tohoto vítězství k vlastním cílům a ovlivňování veřejného mínění v zemích východní Evropy. Navíc v řadě případů události války vykládala po svém. Od nástupu Vladimira Putina k moci tato tendence nápadně zesílila. Podívejte se na některé příklady.
Historická fotografie válkou zničené Varšavy z roku 1945.
Historická fotografie válkou zničené Varšavy z roku 1945. | Foto: Wikipedia

Osvobození Varšavy

Varšavu osvobodila Rudá armáda, avšak až poté, co wehrmacht utopil koncem září 1944 v krvi varšavské povstání.

Sověti čekali na východním břehu Visly po více než dva měsíce a sledovali, jak Armia Krajowa svádí zoufalý a marný boj s přesilou nepřítele, a Polákům nijak nepomohli. A to ani tehdy, když se 1200 polských vojáků z jednotek bojujících na sovětské straně probilo přes řeku do centra města. Nepomohly ani žádosti nového velitele povstání Bóra-Komorowského či předsedy polské exilové vlády Mikolajczyka.

Generál Žukov po válce uváděl jako důvod možné vysoké ztráty v řadách sovětských vojáků: Stalin neměl zájem, aby zvítězilo povstání řízené ze Západu. Rusové a polské jednotky z východní fronty tak vstoupili do města až v lednu 1945.

 

Právě se děje

Další zprávy