Lži o Praze, neomylný Stalin a válka začala až v roce 1941. Tak ruská propaganda upravuje historii

Zahraničí Zahraničí
15. 5. 2018 7:54
Sovětští vojáci sehráli zásadní úlohu při porážce fašistického Německa a miliony z nich ve druhé světové válce položily své životy. Kremelská propaganda ale nikdy neváhala využít tohoto vítězství k vlastním cílům a ovlivňování veřejného mínění v zemích východní Evropy. Navíc v řadě případů události války vykládala po svém. Od nástupu Vladimira Putina k moci tato tendence nápadně zesílila. Podívejte se na některé příklady.
"Chcete ještě?"
"Chcete ještě?" | Foto: Jiří Just

Neomylný vojevůdce a nedostižný stratég Stalin

Podle průzkumu organizace Levada-Center věří čím dál více Rusů, že Stalin byl neomylný vůdce, který dovedl Sovětský svaz k vítězství, a vnímá pozitivně i jeho roli v politickém životě země.

Je o tom přesvědčena pětina respondentů, na něž se organizace obrátila. Pětina těch, kdo se průzkumu zúčastnili, souhlasí s tím, že to byl tyran zodpovědný za smrt mnoha milionů lidí. Polovina respondentů se domnívá, že Stalinova éra včetně jeho působení za války měla svá pozitiva i negativa.

Stalinské čistky ve 30. letech připravily přitom Rudou armádu o řadu schopných velitelů a byly jednou z příčin, proč v prvních fázích bojů utrpěli Rusové těžké porážky a obrovské ztráty, ať již na vojenské technice, materiálních, či lidských zdrojích.

Úspěšná obrana Stalingradu představovala ve válce s Německem rozhodující zlom, historici se však shodují, že ruské ztráty, které v některých jednotkách dosáhly až 80 procent, byly zbytečně vysoké, a Stalinův rozkaz "Ani krok zpět!" přirovnávají k rozsudku smrti pro vojáky, kteří neměli jinou alternativu.

U Stalingradu zahynulo více než půl milionu Rusů. V souladu se stalinskou ideologií, podle níž je člověk jen kolečkem v soukolí dějin.

 

Právě se děje

Další zprávy