Lucemburk - Ministři vnitra zemí Evropské unie se na čtvrtečním jednání v Lucemburku shodli, že by mělo být možné dočasně obnovit hraniční kontroly uvnitř schengenského prostoru.
Kontroly by mělo být možné dočasně obnovit na hranicích se státy, které nebudou dostatečně plnit dohodnutá pravidla.
O jednomyslné podpoře návrhům v tomto směru na Twitteru informovalo dánské předsednictví EU.
Členské státy tím mimo jiné chtějí čelit přílivu nelegálních přistěhovalců.
Zda se ale změny nakonec opravdu podaří prosadit, není zatím jisté, neboť o návrzích se nyní členské země budou bavit se zástupci Evropského parlamentu, z něhož už zazněla kritika. Dohoda ministrů se navíc nelíbí ani Evropské komisi. Ta v této souvislosti nevyloučila, že by mohla členské země dokonce hnát před evropskou justici.
Součástí schengenského prostoru volného prostoru je z 26 zemí včetně Česka, které přistoupilo v prosinci 2007. Kromě členských států EU (všechny země s výjimkou Irska, Británie, Kypru a Bulharska s Rumunskem) ho tvoří ještě Norsko, Island, Švýcarsko a Lichtenštejnsko.
Řada zemí včetně ČR v poslední době kritizovala situaci na řecko-turecké hranici, přes kterou do Evropy proniká množství nelegálních přistěhovalců. Atény nezajišťují dostatečnou kontrolu této hranice, přičemž přistěhovalci se pak z Řecka mohou přesouvat do bohatších evropských zemí.
Návrh EK neprošel
O řešení usilovala i Evropská komise, která nicméně chtěla, aby o takovém krajním a výjimečném kroku rozhodovala kvalifikovaná většina zemí EU na základě jejího doporučení. Kompromis odsouhlasený ministry vnitra ale dává jednotlivým státům prostor k tomu, aby si o obnovení kontrol mohly rozhodnout samy.
"Bude se rozhodovat sám a hodnotit to budou okolní státy, jestli nedošlo k porušení pravidel," podotkl k tomu český ministr vnitra Jan Kubice. V případě problémů s naplňováním schengenských pravidel by státy mohly obnovit dočasně kontroly na šest měsíců.
Státy už nyní mohou obnovit kontroly na vnitřních hranicích Schengenu, ale pouze v případech ohrožení veřejného pořádku nebo zajištění bezpečnosti.
Stává se tak například u významných sportovních akcí, jako je nynější mistrovství Evropy ve fotbale, nebo třeba u teroristických útoků. U problémů s "propustností" vnější hranice, jakým čelí teď Řecko, to ale zatím možné v podstatě není.