Štrasburk (Francie) - Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku odsoudil Slovensko za 11 let starý případ sterilizace Romky. Ačkoliv se zákrokem souhlasila, nebyla podle soudců schopna uvědomit jeho důsledky.
Podle verdiktu, který ještě není pravomocný, má Bratislava ženě zaplatit odškodné ve výši 31 tisíc eur (v přepočtu asi 780 tisíc korun), napsala agentura AFP.
Žena byla sterilizována 23. srpna 2000 v nemocnici ve východoslovenském Prešově poté, co císařským řezem porodila druhé dítě.
Aby ji ošetřující personál k zákroku přesvědčil, tvrdil jí prý, že případné další těhotenství bude pro ni i pro budoucí dítě představovat ohrožení na životě.
Žalující uvedla, že podepsala formulář se souhlasem k operaci, aniž rozuměla "významu sterilizace, podstatě a důsledkům zákroku a především jeho nezvratnému charakteru". Tvrdila také, že její romský původ, který byl výslovně uveden v lékařské zprávě, hrál v případu rozhodující roli.
Podle soudců evropského soudu tak Slovensko porušilo právo pacientky na respektování soukromého a rodinného života a dopustilo se na ní ponižujícího a nelidského chování.
Diskriminaci soud neprokázal
Obvinění z diskriminace soud zamítl. K tomu, aby mohl prokázat, zda lékaři jednali "výlučně z rasových pohnutek", neměl dostatek informací.
Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku už v dubnu 2009 odsoudil Slovensko ve sporu s osmi romskými ženami z východního Slovenska, které si stěžovaly, že neměly přístup k lékařské dokumentaci týkající se sterilizace, které byly nevědomky podrobeny. Tribunál přisoudil každé z osmi stěžovatelek 3500 eur (tehdy asi 95 tisíc korun) jako kompenzaci utrpěné morální újmy.
Česko nebylo výjimkou
K případům nezákonné sterilizace romských žen docházelo v minulosti i v Česku. Česká vláda v listopadu 2009 v prohlášení přiznala, že sterilizace převážně romských žen byly provedeny v rozporu s právem a vyjádřila nad nimi politování.
Statistiky počtu žen, které byly tímto zákrokem poškozeny, v ČR neexistují. Podle některých aktivistů prodělaly sterilizaci na Ostravsku až desítky romských žen. O problému se v Česku začalo hovořit na podzim roku 2004, když Evropské středisko pro práva Romů zveřejnilo podezření z nucených sterilizací.
Rada Evropy vzala v roce 2009 s uspokojením na vědomí, že česká vláda vyjádřila nad nelegálními sterilizacemi politování. Vyzvala zároveň české úřady, aby zaručily obětem náležité odškodnění.