Haag - Rozhodčí soud v nizozemském Haagu ve středu oznámil dlouho očekávané rozhodnutí týkající se sporů o hranici klíčového regionu mezi Jižním a Severním Súdánem. Obě strany verdikt akceptují.
V této nejrozlehlejší africké zemi je (až na region Dárfúr) od dohody v roce 2005 udržován křehký mír mezi převážně muslimským severem a převážně křesťanským a animistickým jihem země. Do roku 2005 trvala v zemi po dvě desetiletí občanská válka.
Rozhodnutí haagského soudu se týká regionu Abyei, který je bohatý na naleziště ropy a leží na hranici mezi jihem a severem země. V hraničním sporu jde právě o rozdělení nalezišť nerostného bohatství.
Soud nyní rozhodl, že nelze akceptovat hranice stanovené mírovou dohodou z roku 2005 a že některé části hranice regionu by měly být nově stanoveny. Proti původnímu rozdělení protestovala severosúdánská vláda. Podle výsledků arbitráže právě Severní Súdán získá některá z nalezišť ropy v oblasti.
Krok kupředu
Hlavní politická uskupení severu i jihu Súdánu už uvedla, že budou závěr arbitráže akceptovat. Představitelé severu země oznámili, že jde v súdánském mírovém procesu o "krok kupředu".
Stanice Hlas Ameriky cituje viceprezidenta think-thanku International Crisis Group Marka Schneidera, podle něhož jde o „zásadní rozhodnutí ovlivňující mírovou dohodu a stabilitu v Súdánu".
Někteří analytici se původně obávali, že by rozhodnutí soudu mohlo vést k novým násilnostem v oblasti a ohrozit trvající křehký mír mezi jihem a severem země. V samotném městě Abyei se bojovalo zejména loni v květnu, kdy zemřelo asi 100 lidí. Většina obyvatel z města utekla, nyní v něm přebývá jen několik tisíc lidí.
Zemi čekají další klíčové události: národní volby, které by se měly uskutečnit v dubnu příštího roku, a referendum o samostatnosti nyní autonomního Jižního Súdánu, které se uskuteční v roce 2011.
Více informací o současné situaci v Súdánu najdete v článku: Násilnosti v největší africké zemi. Hrozí návrat války? |