Soud s Karadžičem odročen nebude

Petr Jemelka Petr Jemelka
26. 2. 2010 22:15
Karadžič se svými obstrukcemi neuspěl
Radovan Karadžič u soudu v Haagu
Radovan Karadžič u soudu v Haagu | Foto: Reuters

Amsterdam - Proces s vůdcem Bosenských Srbů Radovanem Karadžičem, který u soudního tribunálu v Haagu čelí obvinění z válečných zločinů nebude odročen.

Jednání bude pokračovat 1. března, tak jak bylo původně plánováno. Soud pro válečné zločiny bývalé Jugoslávie nevyhověl Karadžičovým žádostem a odročení dnes zamítl.

Radovan Karadžič, který odmítá vinu ve všech jedenácti bodech obžaloby, jež ho viní z válečných zločinů spáchaných při válce v Bosně mezi léty 1992 - 1995 už odložení z požádal a bylo mu vyhověno, tentokrát neuspěl.
   
„Další odročení by bylo drastickým zásahem do soudního procesu, které by zásadním způsobem potlačilo práva zúčastněných stran na rychlý a spravedlivý proces," cituje agentura Reuters prohlášení haagského soudu, kterým jeho předseda O-Gon Kwon odůvodnil zamítnutí Karadžičovi žádosti.

Soud navíc řekl, že pokud bude Karadžič dál bojkotovat soudní jednání, ztratí právo se obhajovat sám a bude mu přidělen právník. Karadžič první tři dny odmítal přednést zahájit svou obhajobu, čímž pokračování soudního jednání znemožňoval. 

Bývalý vůdce Bosenských Srbů byl po jedenácti měsících na útěku v červenci 2008 zadržen a obviněn z genocidy 8 tisíc muslimských mužů a chlapců  ve městě Srebrenica na území dnešní Bosny a Hercegoviny. Navíc je mu připisována odpovědnost za 43 měsíců trvající obléhání Sarajeva.

 

Právě se děje

před 46 minutami

Izraelské letectvo obnovilo údery proti Islámskému džihádu v Pásmu Gazy, neoficiální příměří se hroutí

Izraelské letectvo obnovilo údery proti Islámskému džihádu v Pásmu Gazy v reakci na ostřelování raketami, jímž palestinská radikální skupina porušila příměří dohodnuté ve čtvrtek. Informovala o tom v noci na pátek izraelská armáda. Podle agentury AP oznámení nasvědčuje tomu, že neoficiální příměří vyhlášené před téměř 24 hodinami se hroutí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy