Soud s Karadžičem odročen nebude

Petr Jemelka Petr Jemelka
26. 2. 2010 22:15
Karadžič se svými obstrukcemi neuspěl
Radovan Karadžič u soudu v Haagu
Radovan Karadžič u soudu v Haagu | Foto: Reuters

Amsterdam - Proces s vůdcem Bosenských Srbů Radovanem Karadžičem, který u soudního tribunálu v Haagu čelí obvinění z válečných zločinů nebude odročen.

Jednání bude pokračovat 1. března, tak jak bylo původně plánováno. Soud pro válečné zločiny bývalé Jugoslávie nevyhověl Karadžičovým žádostem a odročení dnes zamítl.

Radovan Karadžič, který odmítá vinu ve všech jedenácti bodech obžaloby, jež ho viní z válečných zločinů spáchaných při válce v Bosně mezi léty 1992 - 1995 už odložení z požádal a bylo mu vyhověno, tentokrát neuspěl.
   
„Další odročení by bylo drastickým zásahem do soudního procesu, které by zásadním způsobem potlačilo práva zúčastněných stran na rychlý a spravedlivý proces," cituje agentura Reuters prohlášení haagského soudu, kterým jeho předseda O-Gon Kwon odůvodnil zamítnutí Karadžičovi žádosti.

Soud navíc řekl, že pokud bude Karadžič dál bojkotovat soudní jednání, ztratí právo se obhajovat sám a bude mu přidělen právník. Karadžič první tři dny odmítal přednést zahájit svou obhajobu, čímž pokračování soudního jednání znemožňoval. 

Bývalý vůdce Bosenských Srbů byl po jedenácti měsících na útěku v červenci 2008 zadržen a obviněn z genocidy 8 tisíc muslimských mužů a chlapců  ve městě Srebrenica na území dnešní Bosny a Hercegoviny. Navíc je mu připisována odpovědnost za 43 měsíců trvající obléhání Sarajeva.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Nehoda šesti aut zablokovala hlavní tah z Hradce Králové na Moravu, dva lidé utrpěli zranění

Srážka šesti aut u Ostřetína na Pardubicku zablokovala v pátek v podvečer v obou směrech hlavní tah I/35 z Hradce Králové směrem na Brno a Olomouc. Dva lidé byli při nehodě zraněni.

Informovala o tom mluvčí pardubické policie Eva Maturová. Policie dopravu z obou směrů odkláněla zhruba dvě hodiny na objízdné trasy, kolem 22:00 byla silnice opět průjezdná.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Při srážce vlaku s kamionem na nechráněném přejezdu na Nymbursku se zranily tři děti, jedno z nich těžce

Při páteční odpolední srážce osobního vlaku s kamionem na železničním přejezdu v Běrunicích na Nymbursku se zranily tři děti. Jedno z nich těžce, další středně těžce a jedno lehce.

Celkem záchranná služba ošetřila a odvezla do nemocnice pět lidí, všichni byli z vlaku, řekla mluvčí středočeských záchranářů Petra Effenbergerová. Škodu vyšetřovatelé vyčíslili na více než tři miliony korun.

Nehoda se stala na přejezdu, který není chráněn závorami, je vybaven výstražným křížem a značkou stop.

Další zprávy