Soud s Karadžičem odročen nebude

Petr Jemelka Petr Jemelka
26. 2. 2010 22:15
Karadžič se svými obstrukcemi neuspěl
Radovan Karadžič u soudu v Haagu
Radovan Karadžič u soudu v Haagu | Foto: Reuters

Amsterdam - Proces s vůdcem Bosenských Srbů Radovanem Karadžičem, který u soudního tribunálu v Haagu čelí obvinění z válečných zločinů nebude odročen.

Jednání bude pokračovat 1. března, tak jak bylo původně plánováno. Soud pro válečné zločiny bývalé Jugoslávie nevyhověl Karadžičovým žádostem a odročení dnes zamítl.

Radovan Karadžič, který odmítá vinu ve všech jedenácti bodech obžaloby, jež ho viní z válečných zločinů spáchaných při válce v Bosně mezi léty 1992 - 1995 už odložení z požádal a bylo mu vyhověno, tentokrát neuspěl.
   
„Další odročení by bylo drastickým zásahem do soudního procesu, které by zásadním způsobem potlačilo práva zúčastněných stran na rychlý a spravedlivý proces," cituje agentura Reuters prohlášení haagského soudu, kterým jeho předseda O-Gon Kwon odůvodnil zamítnutí Karadžičovi žádosti.

Soud navíc řekl, že pokud bude Karadžič dál bojkotovat soudní jednání, ztratí právo se obhajovat sám a bude mu přidělen právník. Karadžič první tři dny odmítal přednést zahájit svou obhajobu, čímž pokračování soudního jednání znemožňoval. 

Bývalý vůdce Bosenských Srbů byl po jedenácti měsících na útěku v červenci 2008 zadržen a obviněn z genocidy 8 tisíc muslimských mužů a chlapců  ve městě Srebrenica na území dnešní Bosny a Hercegoviny. Navíc je mu připisována odpovědnost za 43 měsíců trvající obléhání Sarajeva.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Facebook zvýšil čtvrtletní zisk, tržby překonaly očekávání. Dařilo se i Amazonu či Googlu

Americká společnost Facebook, která provozuje stejnojmennou sociální síť, ve třetím čtvrtletí meziročně zvýšila čistý zisk o zhruba 29 procent na 7,85 miliardy dolarů (184 miliard Kč). Oznámila to dnes firma. Její tržby překonaly očekávání analytiků, protože nárůst využívání internetu v době koronavirové krize podpořil její příjmy z reklamy.

Tržby americké společnosti Alphabet, která je majitelem internetové firmy Google, stouply ve třetím čtvrtletí meziročně na 46,17 miliardy dolarů (bilion Kč) ze 40,5 miliardy dolarů, což znamená návrat k růstu. Překonaly odhady analytiků, když se díky přílivu inzerentů dařilo kanálu YouTube, ale i cloudovým službám.

Tržby internetového prodejce Amazon stouply ve třetím čtvrtletí o 37 procent na 96,15 miliardy dolarů (2,3 bilionu Kč) a překonaly odhady. Firma dnes sdělila, že čeká díky pokračování pandemie, kvůli níž mnoho lidí přesouvá nákupy na síť, meziroční růst mezi 28 a 38 procenty i v aktuálním čtvrtletí. Zisk se ztrojnásobil na 6,3 miliardy dolarů (147,7 miliardy Kč).

Zdroj: ČTK
Další zprávy