Soud s Karadžićem trval 15 minut. Obžalovaný nepřišel

olb
26. 10. 2009 9:32
Karadžičův advokát údajně neměl dost času na přípravu
Radovan Karadžić u soudu v Haagu
Radovan Karadžić u soudu v Haagu | Foto: Reuters

Haag - Bez přítomnosti obžalovaného začíná v Haagu dvakrát odložený soud s bývalým vůdcem bosenských Srbů Radovanem Karadžićem.

Karadžić, obviněný z válečných zločinů, genocidy a zločinů proti lidskosti, kterých se podle žaloby dopustil během války v Bosně v první polovině 90. let, napsal Mezinárodnímu trestnímu tribunálu pro bývalou Jugoslávii (ICTY), že bude líčení bojkotovat.

A na dnešní zahájení procesu se skutečně nedostavil. Soudci po pantácti minutách rozhodli, že proces bude pokračovat zítra procesem obžaloby.

"Tímto vás informuji, že moje obhajoba na proces, který má začít 26. října, není připravena, pročež se před vás v tomto datu nedostavím," píše Karadžić ve svém dopise, jehož kopii postoupil jeho advokát Peter Robinson agentuře AFP.

Proces měl původně začít už 19. října, dalším odloženým termínem byl 21. říjen.

Karadžić celý proces označuje za politický a jakoukoli vinu popírá. Před soudem se chce hájit sám. V minulosti již několikrát žádal o odklad procesu, aby si prý mohl řádně prostudovat obžalovací spis a připravit svou obhajobu. Jen obžalovací spis má přes 900 000 stran.

Karadžić také žádal, aby byla veškerá obvinění proti němu stažena. Bývalý americký vyjednávač Richard Holbrooke mu prý měl nabídnout imunitu výměnou za to, že se stáhne z veřejného života. Soud ale jeho žádost zamítl. Holbrooke podobnou dohodu také popírá. Karadžić následně požádal o uznání platnosti údajné dohody Radu bezpečnosti OSN.

Karadzić byl zatčen po třinácti letech na útěku loni v Bělehradě. Teď je mu 64 let. V případě usvědčení mu hrozí doživotní vězení.

Z čeho je obviněn

Karadžić čelí celkem jedenácti konkrétním obviněním souvisejícím s válkou v Bosně, ve které v letech 1992-1995 zahynulo na 100 000 lidí.

Genocida: Karadžić je obviněn z toho, že se podílel na genocidě bosenských muslimů a bosenských Chorvatů. Žaloba mu klade za vinu účast ve zločinném spiknutí. To mělo vést k trvalému vyhnání muslimů a Chorvatů z Bosny a Hercegoviny, kterou prohlásil územím bosenských Srbů. Karadžić se měl také spolupodílet na masakru bosenských muslimů ve Srebrenici. Při organizovaných popravách tam zemřelo až 7 000 mužů a chlapců.

Zločiny proti lidskosti: Ve spolupráci s ostatními měl Karadžić naplánovat a přikázat perzekuce bosenských muslimů a Chorvatů a také jim napomáhat. Podle žalobců je zodpovědný za jejich vraždy a pokusy o vyhubení, které byly součástí plánu na jejich trvalé vyhnání ze země.

Válečné zločiny: V letech 1992 až 1995 měl Karadžić spolu s dalšími spolupachateli vykonávat vojenskou strategii, která zahrnovala ostřelování a bombardování Sarajeva. V průběhu 43 měsíců, kdy bylo Sarajevo obklíčeno, zahynuly ve městě tisíce civilistů, včetně dětí. V květnu a červnu 1995 také vojáci bosenských Srbů drželi v zajetí více než 200 příslušníků jednotek OSN. Hrozili, že je zabijí, pokud letadla NATO zaútočí na vojenské cíle bosenských Srbů.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Kvůli koronaviru nebudou letní wagnerovské slavnosti v Bayreuthu

Kvůli epidemii nového typu koronaviru se letos neuskuteční tradiční wagnerovské Hudební slavnosti v Bayreuthu. Ovlivní to také program příštích ročníků, uvedli organizátoři akce v bavorském městě. Oblíbené slavnosti, jež jsou vrcholem německé operní sezóny, pravidelně navštěvovala i kancléřka Angela Merkelová. Letos měly začít 25. července a skončit 30. srpna. Na slíbené nové nastudování Wagnerovy tetralogie Prsten Nibelungův dojde až v roce 2022, na příští rok už je totiž program hotový. Diváky čeká nová produkce Bludného Holanďana a opakování dřívějších inscenací oper Tannhäuser, Mistři pěvci norimberští a Lohengrin.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Sýrie ohlásila sestřelení izraelských raket nad svým územím

Syrská protivzdušná obrana sestřelila izraelské rakety nad syrským Homsem. Informovala o tom syrská televize i agentura SANA. Podle televize izraelská letadla vypálila rakety, když byla nad libanonským územím. Izrael tradičně tyto informace nekomentuje. Podle syrských médií si operace nevyžádala mrtvé ani raněné.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Čínská basketbalová liga musí restart odložit

Plány na obnovení profesionální basketbalové ligy v Číně CBA v polovině dubna vzaly prozatím za své. Vláda nejlidnatější země světa podle agentury AP kvůli přetrvávajícím obavám z pandemie koronaviru nařídila, aby všechny velké sportovní soutěže zůstaly na neurčito přerušené.

CBA se kvůli šíření nového typu koronaviru nehraje od konce ledna, v poslední době se ale začala chystat na restart a do země se postupně začali vracet zahraniční hráči. Někteří už nastoupili do povinné dvoutýdenní karantény, jako třeba bývalý hráč NBA Jeremy Lin.

Liga podle informací médií plánovala soustředit všech dvacet účastnických týmů do dvou měst (Tung-kuan a Čching-tao) a odehrát zbytek základní části bez diváků, v přísně střežených podmínkách a pod dohledem zdravotníků. Každému celku k tomu zbývá sehrát 16 zápasů.

Na povolení úřadů bude čekat i fotbalová liga, která měla původně začít 22. února. Týmy se sice v minulém týdnu vrátily k tréninku, termín startu soutěže ale nebyl stanoven. Hovořilo se o konci dubna nebo počátku května.

Pandemie má původ právě v Číně, odkud se nákaza v prosinci začala šířit. Asijská velmoc je ale v současnosti až na čtvrtém místě žebříčku podle počtu infikovaných osob. Podle nejnovějších údajů se tam virem nakazilo přes 82.000 lidí a zemřelo na 3300. Země v poslední době hlásí poměrně nízká čísla nově nakažených, panují ale obavy, že by se zde mohl virus znovu rozšířit zejména kvůli tomu, že se do země navrátilo mnoho lidí ze zahraničí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy