Karadžič se odmítl v Haagu vyjádřit k obviněním

Red Zah
29. 8. 2008 14:38
Jeho mlčení pro soud znamená trvání na nevině
Radovan Karadžič u soudu v Haagu
Radovan Karadžič u soudu v Haagu | Foto: Reuters

Haag - Radovan Karadžič se podruhé objevil před Mezinárodním trestním tribunálem pro bývalou Jugoslávii (ICTY) v Haagu, kde čelí celkem jedenácti obviněním z válečných zločinů včetně genocidy.

Někdejší vůdce bosenských Srbů se měl během dnešního stání vyjádřit, zda se cítí vinen, či nevinen. Odmítl tak však učinit, a tak soud ve všech bodech obžaloby zaevidoval postoj obžalovaného jako "nevinen".

Poprvé Karadžič stanul před soudem 31. července.

Čtěte podrobnosti: Karadžič si v Haagu vyslechl obžalobu z genocidy

Dnešní jednání vedl jiný soudce než v prvním stání. Nizozemec Alphons Orie, který soudu původně předsedal, byl podle Karadžiče zaujatý a nezajistil by mu spravedlivý proces. Karadžič proto požádal o výměnu soudce a tribunál mu vyhověl: předsedajícím byl dnes skotský soudce Iain Bonomy.

Obžalovaný se chce v nadcházejícím procesu hájit sám.

Srbské bezpečnostní jednotky Karadžiče dopadly v červenci na předměstí Bělehradu, kde se roky skrýval a žil pod falešným jménem.

Soudní proces s Karadžičem pokračuje v době, kdy srbská prokuratura oznámila, že je na stopě generála Ratka Mladiče, dalšího hledaného bosenskosrbského představitele, který je podezřelý z válečných zločinů. Srbská média spekulují, že by Mladič mohl být během září zatčen.

Čtěte také: Srbská vláda nabídne právní pomoc Karadžičovi

 

Právě se děje

Další zprávy