Karadžič se odmítl v Haagu vyjádřit k obviněním

Red Zah
29. 8. 2008 14:38
Jeho mlčení pro soud znamená trvání na nevině
Radovan Karadžič u soudu v Haagu
Radovan Karadžič u soudu v Haagu | Foto: Reuters

Haag - Radovan Karadžič se podruhé objevil před Mezinárodním trestním tribunálem pro bývalou Jugoslávii (ICTY) v Haagu, kde čelí celkem jedenácti obviněním z válečných zločinů včetně genocidy.

Někdejší vůdce bosenských Srbů se měl během dnešního stání vyjádřit, zda se cítí vinen, či nevinen. Odmítl tak však učinit, a tak soud ve všech bodech obžaloby zaevidoval postoj obžalovaného jako "nevinen".

Poprvé Karadžič stanul před soudem 31. července.

Čtěte podrobnosti: Karadžič si v Haagu vyslechl obžalobu z genocidy

Dnešní jednání vedl jiný soudce než v prvním stání. Nizozemec Alphons Orie, který soudu původně předsedal, byl podle Karadžiče zaujatý a nezajistil by mu spravedlivý proces. Karadžič proto požádal o výměnu soudce a tribunál mu vyhověl: předsedajícím byl dnes skotský soudce Iain Bonomy.

Obžalovaný se chce v nadcházejícím procesu hájit sám.

Srbské bezpečnostní jednotky Karadžiče dopadly v červenci na předměstí Bělehradu, kde se roky skrýval a žil pod falešným jménem.

Soudní proces s Karadžičem pokračuje v době, kdy srbská prokuratura oznámila, že je na stopě generála Ratka Mladiče, dalšího hledaného bosenskosrbského představitele, který je podezřelý z válečných zločinů. Srbská média spekulují, že by Mladič mohl být během září zatčen.

Čtěte také: Srbská vláda nabídne právní pomoc Karadžičovi

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Policista, který zabil George Floyda, bude obviněn z vraždy druhého stupně

Generální prokurátor Minnesoty Keith Ellison zvýší obvinění bělošského policisty Dereka Chauvina z vraždy neozbrojeného černocha George Floyda z třetího na druhý stupeň, za což mu hrozí delší vězení. Vznesena budou obvinění také proti třem dalším policistům, kteří byli na místě a kteří po incidentu dostali výpověď. Informoval o tom dnes americký list Star Tribune.

Šestačtyřicetiletý Floyd zemřel poté, co mu Chauvin skoro devět minut 25. května při zatýkání klečel na krku. Nahrávka incidentu obletěla celý svět a v USA spustila vlnu protestů proti rasově motivované policejní brutalitě, které v místech provázelo rabování a vandalismus.

Čtyřiačtyřicetiletý Chauvin dostal minulý týden výpověď a byl obviněn z vraždy třetího stupně a zabití druhého stupně. Nyní ho prokurátor podle tisku chce obvinit z vraždy druhého stupně, za kterou by mohl dostat až 40 let za mřížemi, což je o 15 víc než maximální trest za vraždu třetího stupně.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Sněmovna se zatím nedistancovala od slov Vojtěcha Filipa k legiím

Sněmovna se zatím nedistancovala od výroků svého místopředsedy a šéfa KSČM Vojtěcha Filipa o československých legionářích, jak to požaduje STAN. Debatu dnes poslanci nedokončili. Filip v diskusi opětovně jakékoli pochybení odmítl. Podle něj mohly být jeho výroky zkresleny.

Filip v nedávném rozhovoru pro ruský armádní deník Krasnaja zvezda kritizoval odstranění sochy sovětského maršála Ivana Koněva z Prahy 6, označil je za "zločinné". Pražské komunální politiky nařkl z neofašismu. Současně pochválil ruskou vládu za to, že nenutí místní úřady, aby svolily k budování pomníků československým legionářům, kteří padli v boji s bolševiky.

"Žádný výrok, který by poškodil dobré jméno československých legií, jsem neřekl. Řekl jsem, že v České republice existují lidé, kteří mají různý názor na československé legie," hájil se Filip.

Zdroj: ČTK
Další zprávy