Chorvatský generál, který vypil jed před soudem v Haagu, zemřel. Za mřížemi měl strávit 20 let

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 29. 11. 2017 19:35
Zemřel bývalý generál bosenských Chorvatů Slobodan Praljak. Přímo v soudní místnosti v Haagu spáchal sebevraždu požitím jedu. Voják měl strávit 20 let za mřížemi za válečné zločiny v bývalé Jugoslávii.
Chorvatský generál vypil jed před soudem v Haagu | Video: Reuters

Haag - Bývalý generál bosenských Chorvatů Slobodan Praljak, který v úterý v soudní síni během odvolacího procesu v Haagu hned po vynesení rozsudku požil jed, zemřel.

Oznámila to agentura AP s odvoláním na chorvatskou televizi. K incidentu došlo poté, co odvolací senát Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii (ICTY) potvrdil předchozí verdikt pro 72letého generála na 20 let za mřížemi.

"Odmítám váš rozsudek, Praljak není zločinec!" vykřikl bývalý generál, vytáhl z kapsy lahvičku a její obsah vypil. Předsedající soudce následně přivolal lékaře a čtení verdiktů přerušil.

Dvaasedmdesátiletý Praljak velel chorvatským jednotkám v Bosně. Vystudoval tři univerzity, v minulosti působil jako divadelní režisér. Jde o poslední proces ICTY, kterým práce tohoto zvláštního justičního orgánu OSN skončí. 

Bývalý generál Slobodan Praljak nejprve protestoval proti tomu, že byl shledán vinným, a pak spolkl jed. Předsedající soudce následně přivolal lékaře a čtení verdiktu přerušil. 

Předseda chorvatské vlády Andrej Plenković označil rozsudek odvolacího senátu Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii (ICTY) nad šesti bývalými vedoucími činiteli bosenských Chorvatů jako morálně nespravedlivý.

"Jeho (Praljakův) čin během vynášení rozsudku odvolacího senátu, kdy si vzal život, nejlépe ukazuje hlubokou morální nespravedlnost vůči šestici Chorvatů z Bosny a Hercegoviny i vůči chorvatskému národu," prohlásil Plenković na tiskové konferenci v Záhřebu. 

Zničený most v Mostaru

Praljak mimo jiné v listopadu 1993 nařídil rozstřílet proslulý Starý most v Mostaru, spojující muslimskou a chorvatskou část metropole Hercegoviny.

ICTY měl vynést svůj poslední rozsudek právě v odvolacím procesu s šesti bosenskými Chorvaty, souzenými za zločiny na muslimském obyvatelstvu během války v letech 1992-1995.

K dramatickému přerušení jednání podle agentury AP došlo ve chvíli, kdy odvolací soud potvrdil předchozí rozsudky třem odsouzeným. Odvolací senát podle agentury Reuters zrušil některé body z předchozích rozsudků, avšak předsedající soudce Carmel Agius řekl, že celá šestice zůstává odsouzena za "četné a velmi vážné zločiny".

Soudci podle AFP mimo jiné potvrdili 25 let vězení pro někdejšího vůdce bosenských Chorvatů Jadranka Prliče za etnické čistky s cílem vytvořit "velké Chorvatsko".

Prlić, který byl mimo jiné premiérem neuznané, ale Záhřebem podporované Chorvatské republiky Herceg-Bosna, a pět dalších bývalých politických a vojenských vůdců bosenských Chorvatů byli v květnu 2013 v prvoinstančním řízení uznáni odpovědnými za pronásledování, vyhánění a vraždění Muslimů (dnes Bosňáků) během války. 

Soud Prliče potrestal 25 lety vězení a pět ostatních odsoudil k odnětí svobody na deset až dvacet let. Prokurátoři žádali od odvolacího senátu zpřísnění trestů, obhajoba naopak trvala na zproštění viny.

 

Právě se děje

Další zprávy