"Bosenský řezník" Mladić dostal doživotí. Soud ho uznal vinným za genocidu ve Srebrenici

Simona Fendrychová Martin Ehl Simona Fendrychová, Martin Ehl
Aktualizováno 22. 11. 2017 12:23
Generála Ratka Mladiče ve středu uznal Mezinárodní soud pro bývalou Jugoslávii vinným z genocidy ve Srebrenici a zločinů proti lidskosti. Za své činy dostal doživotí. Jako velitel bosenskosrbských jednotek vydal rozkaz k masakru ve Srebrenici.
Mladić přerušoval vynášení rozsudku. Soudce ho nechal vyvést. | Video: Reuters

Haag - Mezinárodní tribunál pro bývalou Jugoslávii uznal generála bosenskosrbských jednotek Ratka Mladiče vinným z válečných zločinů během války v Bosně a Hercegovině mezi lety 1992 a 1995.

Rozsudek si do Haagu přišly vyslechnout také matky zabitých chlapců v Srebrenici.
Rozsudek si do Haagu přišly vyslechnout také matky zabitých chlapců v Srebrenici. | Foto: Reuters

Za své činy dostal doživotní trest vězení. Podle svého právního zástupce ale podá odvolání.

V roce 1995 se podle soudu dopustil genocidy, když dal rozkaz k masakru osmi tisíc mužů a chlapců starších 12 let v Srebrenici.

Rozsudek za více než 20 let staré zločiny proti lidskosti, genocidu a válečné zločiny napjatě očekávali přeživší oběti bosenské války i přímo v Haagu.

Soudní slyšení provázely komplikace a proces byl několikrát přerušen. Mladić nejprve žádal o odklad ze zdravotních důvodů, ošetřovatelé mu naměřili vysoký krevní tlak. Pak byl ze soudní síně vyveden, protože na soudce, který četl rozsudek, pokřikoval.

Mladić ve svých čtyřiasedmdesáti letech do poslední chvíle odmítá jakoukoliv vinu. Po válce se mu podařilo celých 16 let unikat před spravedlností. Do roku 2011 se ukrýval v rodných bosenských horách. Po dalších šesti letech konečně padl rozsudek.

Obvinění čelil hlavně kvůli dvěma případům. Jako velitel bosenskosrbských sil, podporovaných srbskou armádou, nařídil ostřelování Sarajeva a civilistů. V červenci 1995 pak po pádu východobosenské enklávy Srebrenica sice veřejně slíbil civilistům ochranu, ale nařídil fyzickou likvidaci všech mužů starších 12 let, kteří se buď vzdali, nebo byli pochytáni na ústupu v okolních horách.

Soud ho uznal vinným celkem v deseti z jedenácti bodů obžaloby.

Rozsudek napjatě očekávali hlavně pamětníci bosenského konfliktu.
Rozsudek napjatě očekávali hlavně pamětníci bosenského konfliktu. | Foto: Reuters

"Mladić je ztělesněním zla a jeho stíhání je příkladem toho, o čem je celosvětová spravedlnost," nechal se slyšet Vysoký komisař OSN pro lidská práva Zaíd Husajn.

Masové hroby a každoroční pohřeb

U malého tichého východobosenského městečka Srebrenica se dodnes každý rok v červenci posledních 20 let koná pohřeb.

Většinou starší ženy se s pláčem u rakví zabalených do zeleného sukna loučí se svými manžely, otci, syny, jejichž ostatky identifikovali ve speciálním centru OSN v nedaleké Tuzle.

Tady se specialisté z celého světa snaží dát dohromady ostatky lidí ze zhruba devadesátky masových hrobů po celé východní Bosně, kde bylo v létě 1995 pohřbeno na osm tisíc obětí nejhoršího masakru bosenské války.

Identifikované oběti se pak jednou za rok pohřbí na stále se rozrůstajícím hřbitově nedaleko bývalé základny jednotek OSN, kde tehdy v létě 1995 marně hledali lidé z enklávy ochranu.

Bosenskosrbské jednotky pod velením generála Ratka Mladiče tehdy zlikvidovaly enklávu Srebrenica, kterou nizozemští vojáci OSN nedostatečně chránili.

Všichni muži a chlapci starší dvanácti let zmizeli a dodnes je těžké je identifikovat. Mnoho hrobů totiž později Srbové znovu vykopali a měnili. Není výjimkou, že některá těla byla pohřbena třikrát.

Ostřelování Sarajeva i likvidace mužů

Doživotí byl pro Ratka Mladiče nejvyšší možný trest, který mu soud v Haagu po více než 20 letech mohl uložit.

Rozsudek nad Mladičem je vyjma dvou dalších odvolacích řízení poslední, který se dvaadvacet let po skončení bojů v Bosně a Hercegovině očekával.

Válka v letech 1992 až 1995 si vyžádala přes sto tisíc mrtvých. Zastavila ji až mezinárodní intervence vedená Spojenými státy. Válčily spolu tři bosenské národy: Srbové, Chorvati a Muslimové (podle nové ústavy Bosňáci).

Nizozemští vojáci OSN byli rádi, že obklíčení také přežili. Nizozemský nejvyšší odvolací soud ale letos potvrdil rozsudek, že částečně nesou odpovědnost za smrt tří stovek mužů, které vydali Srbům ze své základny.

Srbové se brání tím, že během války páchali v okolních srbských vesnicích zločiny bosenští Muslimové a že šlo o válku, nikoli o genocidu.

Ratko Mladić před soudem v Haagu,
Ratko Mladić před soudem v Haagu, | Foto: Reuters

Mladiče obžaloba viní i z dalších zločinů, například že nechal připoutat vojáky OSN - včetně jednoho českého - k některým strategickým cílům, když hrozily letecké útoky NATO proti bosenskosrbským cílům.

Pro jedny hrdina, pro druhé zločinec

Bosenští Srbové, Muslimové a Chorvati žijí v Bosně a Hercegovině vedle sebe v rámci komplikovaného politického uspořádání, které má vyvažovat jejich vzájemný vliv a převládající nedůvěru.

Ani více než dvě desítky let po válce se v jedné z nejchudších evropských zemí mnoho nemění. Pro bosenské Srby je Mladić stále hrdina, pro ostatní zločinec a jakýkoli rozsudek na tom zřejmě mnoho nezmění.

Mezinárodní soud OSN pro bývalou Jugoslávii má už poněkolikáté prodloužený mandát do konce letošního listopadu. Vedle Mladičova případu mu zbývají dva rozsudky - jeden odvolací a jeden případ pohrdání soudem, kdy se obvinění ze Srbska odmítají vrátit k procesu do Haagu.

Nedokážu pochopit, jak je možné, že soused zabíjí souseda, říká bývalý vyšetřovatel Mezinárodního tribunálu pro bývalou Jugoslávii Vladimír Dzuro. | Video: Martin Veselovský
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Hoffenheim smetl Kolín pěti góly, ale zranil se Kadeřábek

Fotbalisté Hoffenheimu v dnešní předehrávce osmého kola německé ligy rozstříleli 5:0 Kolín nad Rýnem. V dresu vítězů kvůli zranění zápas nedohrál český obránce Pavel Kadeřábek.

Devětadvacetiletý reprezentant nejprve rozjel akci, po které v 31. minutě Ihlas Bebou otevřel skóre, vzápětí ale musel střídat. Kadeřábek fauloval Kingsleyho Ehizibuea, jenž mu nepříjemně spadl na pravou nohu.

Bebou poté ve 49. minutě přidal druhý zásah a na 3:0 zvýšil o dvě minuty později Christoph Baumgartner. V závěru debakl dokonali Dennis Geiger a Stefan Posch. Hoffenheim se díky výhře posunul na osmé místo, Kolín je sedmý.

Německá fotbalová liga - 8. kolo:

Hoffenheim - Kolín nad Rýnem 5:0 (31. a 49. Bebou, 51. Baumgartner, 74. Geiger, 87. Posch).

Tabulka:

1. Bayern Mnichov 7 5 1 1 24:7 16
2. Leverkusen 7 5 1 1 20:7 16
3. Dortmund 7 5 0 2 19:13 15
4. Freiburg 7 4 3 0 11:5 15
5. Wolfsburg 7 4 1 2 9:8 13
6. Union Berlín 7 3 3 1 10:9 12
7. Kolín nad Rýnem 8 3 3 2 13:14 12
8. Hoffenheim 8 3 2 3 17:11 11
9. Lipsko 7 3 1 3 15:7 10
10. Mohuč 7 3 1 3 7:5 10
11. Mönchengladbach 7 3 1 3 9:10 10
12. Stuttgart 7 2 2 3 12:13 8
13. Eintracht Frankfurt 7 1 5 1 8:10 8
14. Hertha Berlín 7 2 0 5 8:20 6
15. Augsburg 7 1 2 4 3:13 5
16. Bielefeld 7 0 4 3 3:10 4
17. Bochum 7 1 1 5 4:16 4
18. Fürth 7 0 1 6 5:19 1
Aktualizováno před 6 hodinami

Další dodavatel energií končí. Po Bohemia Energy oznámili konec i A-PLUS a Kolibřík

Po Bohemia Energy končí v Česku s dodávkami elektřiny a plynu další dodavatelé. V pátek konec dodávek elektřiny a plynu oznámil Kolibřík energie s 28 000 klienty, ve čtvrtek se rozhodla ukončit dodávky plynu firma A-PLUS Energie se 150 odběrnými místy. Vyplývá to z oznámení společností a informací na webu Operátora trhu s elektřinou (OTE). Kolibřík energie dnes oznámila pozbytí možnosti dodávat elektřinu a plyn od úterý 19. října. Dodávky plynu od společnosti A-PLUS se zastaví od pátku 22. října. Zákazníci firem bez energií nezůstanou, dodávky jim zajistí takzvaný dodavatel poslední instance.

Kolibřík energie jako důvod ukončení činnosti uvedla stávající energetickou krizi v Evropě, kterou symbolizuje raketový růst cen. Krize je pro firmu extrémně složitá. "Kolibřík energie byl založen coby komunitní projekt, který preferuje společenskou odpovědnost nad ziskem. Za stávající situace na energetických trzích nejsme schopni zajistit dodávky elektřiny a plynu za sjednaných podmínek," uvedla firma ne webu.

Ve středu oznámila rozhodnutí o ukončení dodávek plynu a elektřiny zákazníkům skupina Bohemia Energy, která je největším uskupením alternativních dodavatelů energií v Česku se zhruba 900 000 odběrných míst.

Zdroj: Ekonomika
Aktualizováno před 7 hodinami

V Libanonu zatkli v souvislosti se čtvrteční střelbou v Bejrútu 19 lidí

V Libanonu pozatýkali v souvislosti se čtvrteční střelbou v Bejrútu 19 lidí. Informovala o tom v pátek tamní média. Čtvrteční násilí si vyžádalo životy sedmi lidí a desítky zraněných. Dnes se v zemi neotevřely školy, banky ani vládní budovy, držel se smutek a konaly se pohřby obětí.

V části hlavního města, které ve čtvrtek připomínalo válečnou zónu, na bezpečnost dohlíželi vojáci.

Násilnosti v Bejrútu propukly ve čtvrtek při protestu svolaném šíitskými hnutími Hizballáh a Amal, která požadují odvolání soudce Tárika Bitára, jenž vyšetřuje loňskou ničivou explozi v bejrútském přístavu. Výbuch téměř tří tisíc tun špatně uskladněného dusičnanu amonného zabil přes 200 lidí a více než 6000 dalších zranil. Mnozí Libanonci explozi považují za další důsledek nedbalosti a korupce mezi vysokými politiky. Hizballáh a Amal soudce Bitára viní z podjatosti.

Mnozí z účastníků čtvrtečního protestu byli ozbrojeni. Kdo začal střílet, není jasné. Konfrontace nicméně vyústila v několik hodin trvající přestřelky v místě, které bylo za občanské války v letech 1975 až 1990 frontovou linií oddělující muslimské a křesťanské části Bejrútu. Čtvrteční události mnohým konflikt připomněly a představují další ránu pro zemi, která se již několik let potýká s devastující ekonomickou krizí provázenou hyperinflací, rostoucí chudobou a nezaměstnaností i častými výpadky proudu.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Do Maďarska dorazilo 50 českých policistů, kteří budou pomáhat hlídat hranice

Do Budapešti v pátek dorazilo 50 českých policistů, kteří mají pomáhat s ochranou vnější hranice schengenského prostoru na maďarsko-srbské hranici. Informovala o tom tisková agentura MTI. Česká policie na Twitteru upřesnila, že kontingent bude dva měsíce působit v okolí města Szeged.

"Čeští policisté naposledy pomáhali s ostrahou hranice v Maďarsku před šesti lety," poznamenala česká policie na svém twitterovém účtu.

Současné nasazení padesáti českých policistů v Maďarsku schválila na konci září vláda. O možnosti personální pomoci v podobě vojáků či policistů hovořil premiér Andrej Babiš při nedávné návštěvě Maďarska, krátce před českými parlamentními volbami. Náklady na misi činí zhruba 50 milionů korun.

Zástupce maďarského policejního šéfa Zoltán János Kuczik dnes při uvítání českých policistů mluvil o rostoucím migračním tlaku, který označil za "vážnou hrozbu pro Evropu."

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Tělo oběti z německých povodní se našlo v 300 kilometrů vzdáleném nizozemském Rotterdamu

Tělo ženy pohřešované po dramatických záplavách, které zasáhly západ Německa v červenci, bylo nyní nalezeno až v nizozemském přístavním městě Rotterdam, více než 300 kilometrů po proudu řek Ahr a Rýn. Informovala o tom dnes německá policie.

Tělo se našlo už před několika týdny, řekl agentuře AFP policejní mluvčí. Identifikaci oběti podle něj umožnila analýza DNA. Oběť patrně strhla rozvodněná řeka Ahr, která je přítokem Rýna. Jeho proud tělo pravděpodobně donesl až do ústí veletoku do Severního moře v Rotterdamu, který je největším evropským přístavem.

Záplavy v německých spolkových zemích Porýní-Falc a Severní Porýní-Vestfálsko si vyžádaly 182 mrtvých. Dva lidé jsou nadále nezvěstní.

Zdroj: ČTK
Další zprávy