Soud osvobodil obviněné v tragickém případu z Oděsy, verdikt vyvolal protesty v ulicích

ČTK ČTK
Aktualizováno 18. 9. 2017 23:10
Ukrajinci nespokojení s osvobozujícím verdiktem v kauze inccidentu z května 2014, při němž v Oděse zahynulo 48 lidí, stavěli barikády, blokovali soudní budovu a házeli po policistech dlažební kostky a zápalné lahve.
Místo tragédie v Oděse, kde zahynulo 48 lidí.
Místo tragédie v Oděse, kde zahynulo 48 lidí. | Foto: Martin Novák

Kyjev - V jihoukrajinském Černomorsku v pondělí propukly nepokoje vyvolané rozsudkem nad údajnými iniciátory tragického incidentu z počátku května 2014, při němž v Oděse při srážkách mezi proruskými a proukrajinskými aktivisty zahynulo 48 lidí a 200 bylo zraněno. Všech pět souzených osob, mezi nimiž byli dva ruští občané, soud osvobodil.

Případ požáru v oděském Domě odborů, kde desítky lidí uhořely nebo zemřely při pádu z oken, rozdělila ukrajinská justice na několik kauz souzených odděleně. Pondělní jednání se zabývalo začátkem tragédie, kterým byl údajně útok proruských separatistů na oděský průvod za zachování jednoty země. Akci tehdy svolali ukrajinští národovci jako reakci na ruskou okupaci Krymu a na útoky separatistů v Donbasu.

Před soudem se ocitla pětice obviněných, kteří měli zahájit útok, při němž bylo několik lidí zabito a zraněno. Trestní senát ale neshledal důkazy obžaloby za dostatečné a obviněné propustil na svobodu. Byli mezi nimi i Rusové Jevgenij Mefedov a Sergej Dolženkov, pro které žalobce žádal 12 a 15 let vězení. Soud bude ještě v této kauze projednávat obvinění dalších sedmi osob.

Po ohlášení rozsudku vypukly v Černomorsku nepokoje, při nichž Ukrajinci nespokojení s verdiktem stavěli barikády, blokovali soudní budovu a házeli po policistech dlažební kostky a zápalné lahve.

Policie proti útočníkům zasáhla slzným plynem. Podle ukrajinského ministerstva vnitra bylo zraněno 20 policistů a 15 příslušníků Národní gardy.

Krátce po ohlášení osvobozujícího rozsudku byli podle agentury Interfax Mefedov a Dolženkov na místě znovu obviněni z přípravy nepokojů a odesláni zpět do vazební věznice.

 

Právě se děje

Další zprávy