"Ukrajina si musí pomoct sama." Na frontových liniích s Pravým blokem a ukrajinskými radikály

Tomáš Forró
Aktualizováno 1. 1. 2018 20:08
Slovenský reportér Tomáš Forró se vydal na nebezpečnou misi. S jednotkami obávaného Pravého bloku a jiných ukrajinských radikálů strávil na frontě na východě Ukrajiny několik týdnů. Zajímal se o jejich názory, které mnozí označují za extrémní a nebezpečné. Přečtěte si druhou část jeho původní reportáže.
Bojovníci Pravého bloku na východní Ukrajině.
Bojovníci Pravého bloku na východní Ukrajině. | Foto: Tomáš Forró

První část reportáže Tomáše Forró z východní Ukrajiny najdete ZDE

Marjinka/Novohrodivka (Ukrajina) - Čečenský muslim a aktivista Adam Osmajev taky bojuje mezi dobrovolníky na východní Ukrajině. 

Přestože by mohl lehce patřit k dalším cílům ukrajinských nacionalistů. 

Spolu se svou manželkou Aminou je elitním snajprem z čečenského dobrovolného praporu Džochara Dudajeva, který v roce 2015 pomáhal na Ukrajině zakládat.

Říká, že tady bojuje i za svobodné Čečensko. "Když prohrají oni, bude to i náš konec," myslí si.

Lidi, kteří s ním bojují proti Rusku, nepovažuje Adam za radikály. "Radikální nacionalisti se najdou všude na světě, ale to slovo teď na Ukrajině znamená něco úplně jiného než v případě evropských nebo ruských neonacistů," dodává.

(V čase našeho setkání ještě Adam netušil, že se za svůj boj proti Rusku stane za několik týdnů obětí atentátu a přímo v centru Kyjeva ho postřelí člen komanda, které pravděpodobně po celé Evropě unáší a vraždí oponenty režimu Vladimira Putina - pozn. aut.)

Podle profesora Olexije Harana z Kyjevské univerzity byli mezi dobrovolníky nacionalističtí radikálové spíš na začátku války.

V zemi teď dominuje úplně jiný typ nacionalismu než rasově nesnášenlivý z Evropy nebo Ruska, tvrdí Haran. 

"Běžný nacionalista u nás neřeší, jestli jako loajální Ukrajinec mluvíte rusky, nebo ukrajinsky a zda vyznáváte pravoslaví, či muslimskou víru jako krymští Tataři," říká Haran.

A co Pravý blok? Profesor vzdychne. Ano, to jsou typičtí ukrajinští nacionalisté.

Ale žádní nacisté - jejich problém spočívá v tom, že radikalizují obyvatele nespokojené s korupcí, neefektivní armádou, chudobou a nezaměstnaností.

Jsou ochotní riskovat další revoluci a mají i zbraně a bojové zkušenosti, kterými ji mohou rozpoutat.

O čem svědčí legendy

Jiný ukrajinský novinář popisuje své první setkání s ukrajinským Pravým blokem v roce 2014.

Jednotka takzvaných kyborgů bránící doněcké letiště podle něj v době nejtěžších bojů napochodovala do štábu oficiální armády skoro beze zbraní a žádala výzbroj.

Marně.

Frontové pozice ukrajinských bojovníků na doněckém letišti, dnes jednom z nejzničenějších míst v Evropě.
Frontové pozice ukrajinských bojovníků na doněckém letišti, dnes jednom z nejzničenějších míst v Evropě. | Foto: Tomáš Forró

Za dva dny se vrátili zpátky, zablácení a postříkaní krví, ale vybavení zbraněmi a bojovou technikou.

Šokovaným důstojníkům oznámili, že nejbližší nepřátelské pozice už jsou volné, stačí jen odklidit mrtvoly.

Kyborgové se tehdy stali legendou a Pravý blok získal reputaci odvážných vlastenců, nebo chladnokrevných fašistických bestií. Podle toho, na které straně fronty se nacházíte.

Realita z roku 2017 je ale o dost prozaičtější.

Bojovníci Pravého bloku trpí zoufalým nedostatkem a z atmosféry v kasárnách v týlu, kde odpočívají a připravují se na to, že své kolegy vystřídají na frontě, čiší deprese.

Život na základně

V baráku 1. útočné roty pátého praporu Pravého bloku je strašná zima, přítmí a všichni pokašlávají. Nacházíme se pár kilometrů od fronty, na okraji městečka Novohrodivka, které je obklopené úrodnou černozemí a uhelnými doly.

Vozový park, to jsou příšerně otlučená, tisíckrát opravovaná auta, která mají poruchu každých několik desítek kilometrů.

Zdá se, že hlavní náplní života na základně není bojový výcvik, ale oprava zbraní a vozidel. Zuboženě vypadají i nahnilé naklíčené brambory a cibule, které se válí na vlhkých chodbách.

Bojovníci kromě oprav techniky po večerech cvičí mladé rekruty, kteří vypadají na 16 let, přestože jejich na pohled jen o něco málo starší učitel přísahá, že každému je minimálně osmnáct.

Chlapci trénují techniku boje se samopaly, pak se učí nabíjet a rozebírat kalašnikov a těžký kulomet. Následuje lekce z opravy aut.

Výchova mladých rekrutů v Pravém bloku.
Výchova mladých rekrutů v Pravém bloku. | Foto: Tomáš Forró

Zbraně kupují na černém trhu a riskantně je pašují na frontu, ty zbývající na základně donekonečna čistí a opravují.

Jeden z bojovníků dokonce přiznal, že ukradli minomet z vojenského muzea - byl vyrobený v roce 1947.

Ukrajinská vláda i armáda bojovníky Pravého bloku ignorují, ti jsou proto odkázaní na dárce a podporovatele.

Navzdory zjevnému nedostatku techniky a za cenu neustálé improvizace se pořád účastní nejtěžších bojů na klíčových frontových úsecích. Nezávislosti na oficiální armádě se nechtějí vzdát za žádnou cenu.

Bojovníci

Lidé na základně mluví bez zábran.

Do Pravého bloku často přišli bojovat proto, že je znechutily poměry v ukrajinské armádě - nefunkčnost, korupce a šikana. Jiné armáda nepřijala kvůli zdraví, věku nebo problémům se zákonem.

Pravý blok znamená pro tyhle lidi soudržnou komunitu, některým mladým chlapcům zřejmě nejednou nahrazuje rodinu, jakou možná v dětství nepoznali.

Nejsou tu vidět žádné náznaky radikálního nacionalismu a netolerance. Právě naopak: mezi členy organizace patří ortodoxní židé, muslimové včetně Čečenců a krymských Tatarů, ale i lidé s výrazně asijskými rysy.

Potvrzuje to Craig Lang (26), bývalý voják americké armády a veterán z afghánské i irácké války.

Na Ukrajinu přišel před jedním a půl rokem a nejdříve sloužil v oficiální armádě, nedovolili mu ale bojovat, pouze jej hrdě ukazovali v médiích jako Američana.

Craig Lang, bývalý voják americké armády a veterán z Iráku a Afghánistánu, bojuje v řadách Pravého bloku, stejně jako desítky dalších cizinců.
Craig Lang, bývalý voják americké armády a veterán z Iráku a Afghánistánu, bojuje v řadách Pravého bloku, stejně jako desítky dalších cizinců. | Foto: Tomáš Forró

Craig působí jako mlčenlivý introvertní militarista - takových je v Pravém bloku spousta.

O politiku se nezajímá, ale má jasno v tom, že Rusko je agresor a hrozba nejen pro Ukrajinu, ale i pro Evropu a celý svět. Všechno ostatní, tedy válka, je pro něj už jen technická záležitost.

A samozřejmě, on je jako profesionál jedním z těch, kdo ji dokážou řešit.

Tady v Pravém bloku s ním bojují další tři Američané, jeden z nich je čistokrevný černoch. Je tu i šest Britů, Rakušan, dva Němci a Ital.

Nikdo z nich se nesetkal s diskriminací, prý si jich tu naopak váží. Protože místní bojovníci sice mají velké zkušenosti z bojů, ale nevědí si rady s ošetřováním ran a první pomocí.

Profesionálové ze západních armád jsou tady k nezaplacení.

Při přímé otázce, jestli se v dobrovolnických jednotkách skutečně nesetkal s žádným pravicovým radikálem, Craig na chvilku znejistí. Pár jich potkal, přiznává: "Ale pokaždé to byli cizinci. A pokud vím, skoro všichni už odešli."

Foto: Tomáš Forró

Velitel

Oleg ještě před pár lety spolu se ženou podnikal na západě Ukrajiny. Teď se o firmu i děti stará jen ona a zisky navíc posílá do jednotky, které Oleg velí.

Co podle něj znamená slovo nacionalismus? Svobodu. Od Ruska, od zkorumpovaných ukrajinských politiků a oligarchů, od Evropy.

"Před 25 lety jsem byl v Bratislavě," říká. "Už tehdy, po pádu komunismu, to u vás vypadalo líp než u nás dnes. Co od nás chcete? Byli bychom pro (Evropskou) unii jen na levnou práci, zabírání naší půdy a nerostných surovin. Ukrajina si musí pomoct sama," říká Oleg.

Ultrapravicová ideologie?

"Ano, měli jsme tu i takové. Fašisti, skinheadi… velmi agresivní, ale já jsem je respektoval. Když k nám někdo přijde s cílem bránit svou vlast, nezajímá mě, jestli je fašista, nebo muslim," vypráví Oleg.

Za mnohem větší problém považuje ukrajinskou armádu.

Na zásluhy Pravého bloku z prvních týdnů války generálové rychle zapomněli a teď už otevřeně škodí, blokují přísun zbraní.

"Oficiálně jsme tady nelegální držitelé zbraní," vzdychne Oleg. "Na frontě jsme jim dobří, ale zároveň na silnicích zatýkají naše lidi kvůli zbraním, nebo jim dokonce podstrkávají drogy, aby je mohli zatknout."

Zničený ukrajinský tank v jedné vesnici nedaleko fronty.
Zničený ukrajinský tank v jedné vesnici nedaleko fronty. | Foto: Tomáš Forró

Den, kdy se zastavily vlaky

Bojující dobrovolníci, kteří nejsou součástí žádné armády.

To je vlastně ukrajinská odpověď na hybridní válku, kterou rozpoutali ruští "zelení mužíci", často bez uniforem. Dobrovolnické jednotky se ocitly v právním a politickém vakuu, což jen umocňuje jejich frustraci a pocit, že jejich situace je bezvýchodná.

Jejich nálepka fašistů je zveličeným výplodem ruské propagandy, která se snaží ukrajinský konflikt vykreslit jako ideové pokračování války proti nacistickému Německu.

To však neznamená, že neexistují radikálové a že nejsou nebezpeční i pro Ukrajinu.

Jejich vojenský význam je dnes téměř nulový, zato často organizují občanské a i násilné protesty a demonstrace, které polarizují společnost.

Důsledky jejich působení jsou vidět pouhým okem. Skupiny jako Pravý blok tlačí vládu do čím dál radikálnějších kroků.

Příkladem jsou nedávné blokády nákladních vlaků z Doněcku.

Od března 2017 skupinky ozbrojenců včetně Pravého bloku začaly blokovat vlaky s uhlím, které známý oligarcha Rinat Achmetov těží ve svých dolech na území separatistů a převáží je do svých metalurgických továren na ukrajinské straně.

Kasárna Pravého bloku: zásoby jídla a zbraní svědčí o zoufalé situaci.
Kasárna Pravého bloku: zásoby jídla a zbraní svědčí o zoufalé situaci. | Foto: Tomáš Forró

Ukrajinská vláda pod tlakem protestů a blokády vyhlásila oficiální embargo na doněcké uhlí.

Výsledek: nedostatek uhlí pro ukrajinské továrny, a co bylo ještě horší - doněcká vláda v odvetě znárodnila závody a firmy na svém území.

Rusové se tak dostali ke zdrojům a prostředkům, které doteď neměli.

Jeden z velitelů Pravého bloku na přímou otázku přiznal, že se snažili zastavit přísun financí pro Doněck a jeho separatistickou armádu, aby nemohly za ukrajinské peníze nakupovat zbraně a zabíjet jimi ukrajinské vojáky.

Na námitku, že ze stejného uhlí žijí i desítky tisíc ukrajinských dělníků závislých na továrně, velitel mávl rukou.

Důležité je prý přiškrtit separatisty a pak je dorazit. Všechno ostatní musí jít stranou.

"Pravý sektor a podobné skupiny jsou velmi snadnou kořistí ruských zájmů a nátlaků. Manipulují s nimi, protože jsou lehko vypočitatelní. Stačí sebemenší provokace a Pravý sektor reaguje přesně tak, jak nepřítel očekává," tvrdí ukrajinský profesor Oleksij Haran.

"Ekonomická situace a korupce jsou na Ukrajině špatné, ale to poslední, co teď potřebujeme, je destabilizace, masové protesty a politická krize. A přesně k tomu směřují akce Pravého bloku. Rusové si musí spokojeně mnout ruce," dodává.

Před odchodem na frontu: základna Pravého sektoru v Novohrodivce.
Před odchodem na frontu: základna Pravého sektoru v Novohrodivce. | Foto: Tomáš Forró

Pravý blok se tak po revolučních časech Majdanu mění v typické antisystémové radikální hnutí, jaké známe i ze západních demokracií.

Na rozdíl od nich ale má reálnou palebnou sílu mimo kontrolu státu a bojovníky vycvičené a připravené na všechno. Zoufalství lidí se zbraní navíc vede k situacím, kdy jsou už nyní hrozbou pro své okolí.

Pro příklad není třeba chodit daleko.

Při kontaktu s jinou ze skupin - bojovým oddílem Arrat - jsem byl vystavený situaci, kdy jejich tisková důstojnice Taťjána Čerkašinová přinutila moji asistentku zpřístupnit svůj profil na sociální síti "kvůli bezpečnostní kontrole".

Když důstojnice zjistila, že její rodiče žijí v Moskvě (drtivá většina Ukrajinců má přitom v Rusku příbuzné), označila ji za potenciální špionku a začala jí vyhrožovat. 

Hrozila i mně, přestože jsem jako zahraniční reportér měl oficiální akreditaci od ukrajinské vlády. Říkala, že když mě při pobytu na bojišti jejich jednotky zabijí nebo budu těžce raněný, moje tělo pohodí daleko odtud a budou tvrdit, že šlo o neznámého dobrovolníka.

Takto to prý bude jednodušší pro všechny.

Každodenní život ve válečné zóně v Donbasu | Video: Tomas Forro
 

Právě se děje

před 31 minutami

V indické nemocnici podlehla zraněním mladá žena, kterou před dvěma dny přepadla a zapálila skupina útočníků. K soudu vypovídat jako oběť znásilnění.

před 33 minutami

Česko má před sebou první lyžařský víkend nové sezony

Jako první spustily vleky v pátek skiareály v Branné a v Karlově v Jeseníkách, dnes se rozjedou na Černé hoře u Janských Lázní a v Malé Úpě v Krkonoších, na šumavské Kvildě, beskydském středisku Bílá a ve Stupavě na Uherskohradišťsku. V porovnání s loňským rokem ale většinou zahajují sezonu o něco později. Ostatní areály pokračují v přípravě na sezonu a zasněžují, přírodního sněhu totiž mají minimum.

Na otevření se teprve připravuje i největší krkonošské středisko Špindlerův Mlýn. Na dnešek a neděli má sice naplánovaný program SkiOpening, sezonu zahájí ale až v pátek 13. prosince.

Zdroj: ČTK
před 36 minutami

Bílý dům oznámil, že se nehodlá účastnit řízení v Kongresu, které se týká možné ústavní žaloby na prezidenta Donalda Trumpa

Trump čelí snaze demokratů zbavit ho funkce kvůli červencovému telefonátu, v němž vyzýval nového ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby spolupracoval na vyšetřování jeho demokratického politického rivala Joea Bidena. Demokraté to označují za nepřípustné zatahování cizího státu do kampaně před prezidentskými volbami, které Američany čekají příští rok v listopadu.

Právní poradce Bílého domu Pat Cipollone označil vyšetřování prezidenta Trumpa kvůli ukrajinské aféře za "naprosto neopodstatněné" a nespravedlivé. 

Podle stanice CNN by členové právního výboru měli o žalobě hlasovat v týdnu od 9. prosince. Celá Sněmovna reprezentantů by pak mohla o ústavní žalobě rozhodovat v předvánočním týdnu po 16. prosinci. Poté se obžaloba dostane k projednání Senátu, kde však Trumpovi republikáni mají většinu a je krajně nepravděpodobné, že by návrh zbavit prezidenta úřadu podpořili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy