V Oděse plánovali unést poslance z Porošenkovy strany, chtěli ho kvůli pomstě i oslepit

ČTK ČTK
Aktualizováno 23. 2. 2017 16:42
Skupina pachatelů plánovala unést ukrajinského poslance Oleksije Hončarenka. Během dne se objevila zpráva o jeho skutečném únosu, zřejmě šlo ale jen o záměrnou dezinformaci. Policisté tak chtěli "vylákat" organizátory, píší ukrajinská média. Únos podle prokurátora zosnoval místní politik a podnikatel, který chtěl "poslanci způsobit těžkou újmu na zdraví: polít mu tvář kyselinou, oslepit jej a zlámat kolenní čéšky".
Hončarenko je v ukrajinském parlamentu zástupcem šéfa poslaneckého klubu Bloku Petra Porošenka (na snímku).
Hončarenko je v ukrajinském parlamentu zástupcem šéfa poslaneckého klubu Bloku Petra Porošenka (na snímku). | Foto: Reuters

Kyjev - Skupina lidí z Oděsy plánovala unést ukrajinského poslance Oleksije Hončarenka. Následně ho chtěli oslepit a zmrzačit.

Původně přitom ukrajinská média psala, že Hončarenka skutečně unesli. Zpráva byla ale podle oděského serveru Dumskaja úmyslnou dezinformací dohodnutou s prokuraturou, aby mohl být dopaden objednavatel zločinu. Hončarenko je nyní v bezpečí, oznámil oblastní prokurátor Oleh Žučenko.

Hončarenko je zástupcem šéfa poslaneckého klubu vládní strany Blok Petra Porošenka. Jeho únos podle prokurátora zosnoval místní politik a podnikatel, který chtěl "poslanci způsobit těžkou újmu na zdraví: polít mu tvář kyselinou, oslepit jej a zlámat kolenní čéšky".

Agenti tajné služby SBU jej zatkli i se dvěma společníky dříve, než své plány uskutečnili.

Motivem podle prokurátora byla nejspíš pomsta za syna, který zahynul spolu s dalšími proruskými aktivisty při požáru v oděském Domě odborů v květnu 2014. Požár propukl po střetech proruských bojůvek s ukrajinskými radikálními nacionalisty. O život přišlo 48 lidí převážně proruských aktivistů. Tragédii se dodnes nepodařilo objasnit a viníky potrestat.

Šestatřicetiletý Hončarenko byl před téměř dvěma lety zadržen v Moskvě při smutečním pochodu za zavražděného opozičního politika Borise Němcova. Po několikahodinovém výslechu ho policisté propustili a mohl se vrátit do vlasti.

Agentura TASS připomněla, že Hončarenko, syn bývalého starosty Oděsy, býval v tomto přístavním městě na jihu Ukrajiny šéfem oblastní organizace Strany regionů svrženého proruského prezidenta Viktora Janukovyče.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Nejméně 20 mrtvých si vyžádala série výbuchů na vojenské základně

Nejméně 20 mrtvých si vyžádala série výbuchů na vojenské základně u města Bata v Rovníkové Guineji. Další stovky lidí byly podle médií zraněny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy