Mexiko City - Francouzka Florence Cassezová, dříve odsouzená v Mexiku k 60 letům vězení za údajnou účast na únosech, se ve středu ocitla z rozhodnutí Nejvyššího soudu na svobodě.
Vzápětí se vydala v doprovodu svého otce, francouzského konzula a dlouhé kolony policejních vozidel na letiště, aby se ještě nočním letem vydala do vlasti.
"Živé" záběry se dotáčely
Cassezová strávila v mexickém vězení sedm let, než Nejvyšší soud ve středu shledal, že ústavní práva Francouzky byla porušena již při jejím zatčení v prosinci 2005.
"Živé" záběry ze zatýkání "v přímém přenosu" byly totiž podle stanice BBC natočeny až dodatečně poté, co se policisté rozhodli vyhovět žádosti jedné z mexických televizí. Podobných nesrovnalostí se v případu vyskytlo více.
Cassezová po zatčení přiznala, že žila na ranči, kde byly zadržovány oběti únosů, ale o tom nevěděla. Byla prý pouze přítelkyní Mexičana, který byl do případu zapleten, sama je však nevinná.
Calderón versus Sarkozy
Případ vyvolal diplomatickou roztržku mezi Francií a Mexikem. Podle obhájce Cassezové a francouzské vlády nebyly pro odsouzení dostatečné důkazy. Mexická vláda ale trvala na tom, že vina obžalované byla prokázána.
V roce 2009 tehdejší mexický prezident Felipe Calderón odmítl žádost tehdejšího francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho, aby si Cassezová odpykala svůj trest ve Francii.
O dva roky později věci dospěly tak daleko, že Mexiko zrušilo "rok Francie v Mexiku", protože Sarkozy se rozhodl věnovat tuto událost vězněné Francouzce.
Ve středu však pětičlenný senát mexického Nejvyššího soudu o zrušení odsuzujícího verdiktu a okamžitém propuštění Cassezové rozhodl poměrem tři ku dvěma hlasům.
Výbuch radosti
Osvobození krajanky vzápětí přivítal prezident François Hollande, který jménem Francie poděkoval všem lidem, kteří "bojovali za vítězství pravdy a spravedlnosti".
"Je to výbuch radosti. Pořád tomu nemohu úplně uvěřit," prohlásila matka Cassezové Charlotte. Advokáti zase hovořili o "historickém" a "zářném dnu" pro mexickou justici.
Naopak osvobození Francouzky ostře zkritizovala jedna z unesených žen Ezequiel Elizaldeová, která proti Cassezové původně svědčila. Rozhodnutí nejvyššího soudu považuje za "nechutné", dělá prý z mexických institucí "děvky".
Nejvyšší soud rozhodoval o osudu Cassezové napodruhé. Loni v březnu sice připustil vážná procesní pochybení v případu, nicméně hlasování soudců vyznělo v neprospěch odsouzené. Mezitím se v senátu objevil nový soudce.