Podle norských zákonů měl 42letý Breivik možnost požádat o podmínečné propuštění po odpykání prvních deseti let trestu. Je nepravděpodobné, že by soud Breivika propustil. Přestože si za masakr převážně mladých sociálních demokratů odpykává 21 let ve vězení, trest lze v jeho případě prodlužovat až na doživotí.
Breivik do soudní síně vstoupil s oholenou hlavou, strništěm na tváři a v tmavém obleku, na jehož klopě měl připnutý vzkaz o nadřazenosti bílé rasy. Držel také ceduli s nápisem: "Zastavte svou genocidu proti našim bílým národům."
Před soudem se uvedl nejprve gestem bílých nacionalistů a poté nacistickým pozdravem. Podle agentury AP se představil jako vůdce norského neonacistického hnutí, což naznačuje, že slyšení využije spíše jako příležitost projevit své názory o nadřazenosti bělochů než jako vážnou snahu o předčasné propuštění.
Příbuzní obětí a pozůstalí se obávali, že soudní slyšení zneužije k šíření svých krajně pravicových názorů. Terorista nikdy neprojevil žádnou lítost nad svými činy.
Breivik na konci července 2011 ve vládní čtvrti v Oslu odpálil nálož, která připravila o život osm lidí. Krátce nato postřílel 69 členů letního tábora sociálnědemokratické mládeže na nedalekém ostrově Utoya. O rok později ho soud za terorismus poslal na 21 let do vězení, což je nejvyšší jednorázový trest, který je v Norsku možné uložit.
Když během soudního procesu v roce 2012 vstupoval do soudní síně, denně používal nacistický pozdrav a truchlícím rodičům opakoval, že si přál, aby zabil více lidí. Ve vězení se pokoušel založit fašistickou stranu a poštou oslovoval pravicové extremisty v Evropě a ve Spojených státech. Vězeňská správa mnoho těchto dopisů zabavila v obavě, že Breivik bude inspirovat další osoby k násilným útokům.
Soud jedná do čtvrtka v tělocvičně věznice Skien - 100 kilometrů jihozápadně od Osla -, kde si Breivik odpykává svůj trest. Rozhodnutí se očekává ještě tento měsíc.