"Soros očerňuje židovský stát". Izrael souhlasí s kritikou Maďarska vůči americkému filantropovi

Zahraničí Zahraničí
11. 7. 2017 16:28
Maďarskem se šíří kampaň placená vládou, která útočí na miliardáře maďarsko-židovského původu George Sorose. "Nenechme Sorose, aby se smál jako poslední," stojí na plakátech, které se objevily na mnoha místech v zemi. Některé billboardy byly záhy počmárány nadávkami jako "hnusný Žid". Budapešť ve sporu s filantropem navíc získala na první pohled nečekaného spojence - Izrael.
George Soros.
George Soros. | Foto: Jan Langer

Jeruzalém - Americký miliardář maďarsko-židovského původu George Soros čelí v Maďarsku dlouhodobé kritice. A nyní se ke středoevropské zemi přidal i Izrael.

Maďarsko před týdnem spustilo kampaň, která na Sorose ostře útočí. Na řadě billboardů se záhy objevila protižidovská hesla.

V té chvíli k tomu měl co říct právě Izrael. 

Izraelský velvyslanec v Budapešti Jossi Amrani zprvu kampaň odsoudil. Na Facebooku o ní napsal, že "evokuje smutné vzpomínky a vyvolává nenávist a strach". Jenže pak jeho země otočila.

Izraelské ministerstvo zahraničí se postavilo na stranu maďarské vlády a velvyslancova slova vyložilo jinak. A to i přes antisemitský podtext "protisorosovské" kampaně.

"Cílem prohlášení (izraelského velvyslance) v žádném případě nebylo zpochybnit kritiku George Sorose, který systematicky podrývá autoritu izraelských demokraticky zvolených vlád," stojí v prohlášení, které v pondělí citovala agentura Reuters

Podle ministerstva Soros také podporuje organizace, které "očerňují židovský stát a snaží se mu upřít právo na sebeobranu". 

Tato nečekaná podpora Orbánově vládě přišla jen několik dní předtím, než izraelský premiér Benjamin Netanjahu odjede na státní návštěvu do Maďarska.

Sorosova nadace Open Society Foundations se zatím k postoji izraelské diplomacie nevyjádřila.

Antisemitské nadávky

Probíhající kampaň v Maďarsku označuje amerického finančníka za nepřítele státu. "Nenechme Sorose, aby se smál jako poslední," stojí na plakátech, které se v minulých dnech objevily na mnoha místech v zemi.

Některé billboardy byly záhy počmárány nadávkami jako "hnusný Žid".

Proti masivní akci se následně postavila například Federace maďarských židovských obcí, podle které hanlivé nápisy připomínají nacistickou propagandu za druhé světové války.

Kampaň podle britské stanice BBC financuje vláda premiéra Viktora Orbána. Tomu je filantrop Soros trnem v oku už několik měsíců. Orbánovi vadí, že v zemi sponzoruje řadu neziskových organizací, a tím příliš ovlivňuje politiku.

Stop "nevládkám"

Nevládním organizacím Orbán dlouhodobě vyčítá, že se stavějí proti přísné uprchlické politice jeho vlády.

I proto maďarský parlament v červnu schválil kontroverzní zákon, který zpřísňuje kontrolu úřadů nad nevládními organizacemi finančně podporovanými ze zahraničí.

V tom nachází Izrael se středoevropskou zemí shodu. I on v současné době hledá způsob, jak omezit vliv nevládních organizací, které jsou z velké části dotovány ze zahraničí.

Soros navíc finančně podporuje také lidskoprávní organizaci Human Rights Watch, která často a ostře kritizuje politiku Izraele vůči Palestincům.

Výjimečný státník

Na diplomatické vztahy Maďarska a Izraele se krátce upnula pozornost už minulý měsíc. Země se dostaly do sporu kvůli bývalému maďarskému politikovi Miklósovi Horthyovi. Ten za druhé světové války pomáhal nacistům v deportaci Židů a byl spojencem Adolfa Hitlera.

Orbán přitom Horthya označil za "výjimečného státníka".

Izrael tato slova nejprve rozhořčila. Následně ale přijal vysvětlení maďarské vlády, podle které Orbán v žádném případě neobhajuje antisemitismus.

Nabídku Andreje Babiše na přestěhování univerzity nebere pan Soros vážně, myslím si, že pan Babiš si neuvědomuje, co skutečně nabízí, říká Josef Jařab | Video: Martin Veselovský
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Jednání ČR a Polska o dolu Turów budou pokračovat ve středu. Sejdou se experti i ministři, řekl Brabec. Doufá, že setkání přinese významný posun

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Babiš chce stanovit vrchní hranici emisních povolenek, oznámil po schůzce se Zemanem

Premiér Andrej Babiš (ANO) se vyslovil pro stanovení horní hranice ceny emisních povolenek. Po pondělní schůzce s prezidentem Milošem Zemanem na lánském zámku ministerský předseda novinářům řekl, že se bude snažit o to, aby o záležitosti jednala Evropská unie. Měla by podle Babiše využít příslušný článek směrnice o povolenkách.

Studie Evropské komise z loňského roku podle premiéra uváděla, že cena povolenek v roce 2025 by měla být 26 eur a v roce 2030 pak 30 eur a o pět let později 50 eur. "Skutečnost je taková, že dnes se emisní povolenky obchodují za 60 eur. Jsou předmětem spekulativního kapitálu," řekl Babiš. Jejich cena má podle něho přímý dopad na energetické a průmyslové firmy a na cenu elektřiny.

Babiš bude chtít, aby evropští lídři na neformálním summitu 5. a 6. října aktivovali článek povolenkové směrnice, který podle premiéra předpokládá, že cenový výkyv je nutné řešit. Soudí, že členské státy by měly stanovit cenový koridor. "To znamená, že by mělo být určené zastropování emisních povolenek," uvedl premiér.

Míní, že na summitu by se mělo diskutovat také o společném nákupu zemního plynu v souvislosti s naplněností zásobníků a jeho rostoucí cenou

Zdroj: ČTK
Další zprávy