"Moje instituce má pistoli u hlavy," říká rektor Sorosovy univerzity a žádá o pomoc Evropskou unii

ČTK ČTK
25. 4. 2017 20:03
Rektor Středoevropské univerzity (CEU) Michael Ignatieff požádal o pomoc Evropskou unii. V projevu v Evropském parlamentu připomněl, že od roku 1945 žádná členská země neuzavřela svobodnou vysokou školu. "Moje instituce má pistoli u hlavy," řekl. V Evropském parlamentu vystoupí tento týden také maďarský premiér Viktor Orbán, který stojí za novým zákonem, jenž existenci univerzity ohrožuje.
Zakladatel Středoevropské univerzity George Soros.
Zakladatel Středoevropské univerzity George Soros. | Foto: Reuters

Brusel - Rektor Středoevropské univerzity (CEU) Michael Ignatieff v úterý v Bruselu vyzval Evropskou unii, aby podpořila boj proti novému maďarskému zákonu, jehož cílem je podle něj uzavření školy. Univerzita, kterou počátkem 90. let minulého století založil americký filantrop maďarského původu George Soros, je trnem v oku maďarské vládě premiéra Viktora Orbána. Nová norma, která se stala terčem mezinárodní kritiky, ukládá zahraničním vysokým školám působícím v Maďarsku nové podmínky, které CEU nyní nesplňuje.

"Moje instituce má pistoli u hlavy," řekl Ignatieff europoslancům, akademikům a novinářům v bruselském sídle Evropského parlamentu, před jehož poslanci má ve středu vystoupit také Orbán.

Nový maďarský zákon o vysokých školách byl schválen tento měsíc a platit má od října. Podle Ignatieffa by to mohlo znamenat, že univerzita nebude moci od 1. ledna příštího roku přijímat nové studenty.

"To by bylo v Evropě poprvé od roku 1945, co by některý z členských států Evropské unie usiloval o uzavření svobodné univerzity," prohlásil rektor v přítomnosti zástupců pěti největších frakcí Evropského parlamentu.

Orbán tvrdí, že CEU "podvádí", protože vydává diplomy uznávané v Maďarsku i v USA, což je nespravedlivá výhoda oproti jiným univerzitám v Maďarsku. Premiér ale popírá, že by chtěl Středoevropskou univerzitu zavřít.

CEU je akreditována ve Spojených státech, kde ale nemá kampus. Jedním z požadavků nového maďarského zákona přitom je, aby zahraniční univerzity působící v Maďarsku měly univerzitní areál i v zemi původu.

Ignatieff tvrdí, že zhruba 30 amerických univerzit působících ve světe - mimo jiné v Káhiře, Bejrútu či Střední Asii - nemá kampus v samotných Spojených státech.

Spor o univerzitu je součástí kampaně maďarské vlády proti Sorosovi. Nevládní organizace založené miliardářem kritizují například maďarskou protiimigrační politiku. Soros se tento týden setká s představiteli Evropské unie včetně předsedy Evropské komise Jeana-Claudea Junckera.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Senát zvolí nového šéfa Úřadu pro ochranu osobních údajů, Janů nechce funkci obhajovat

Senátoři budou za dva týdny volit nového předsedu Úřadu pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ). Dosavadní šéfka Ivana Janů už nebude funkci obhajovat. Informovaly o tom čtvrteční Lidové noviny (LN). Kandidáty jsou podle listu bývalý státní tajemník na ministerstvu vnitra Jiří Kaucký a současný místopředseda ÚOOÚ Josef Prokeš.

Kauckého prosazuje ODS, podpořit by ho měli také senátoři za KDU-ČSL, uvedl deník. Prokeše nominoval senátor Michael Canov zvolený za Starosty za Liberecký kraj.

Nezávislý správní úřad dohlížející na ochranu osobních údajů vznikl před 20 lety. Má za úkol především bránit zneužívání osobních dat.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Tříletá holčička v Japonsku zemřela hladem a žízní, matka ji nechala osm dní bez dozoru

Japonka nechala osm dní doma samotnou svou tříletou dceru, dívka zemřela kvůli dehydrataci a hladu. Ve čtvrtek o tom informovala agentura Kjódó. Incident se stal stal v červnu, když žena odjela z Tokia za svým přítelem, který žije v jiné části Japonska. Policie uvedla, že matka přiznala, že dceru nechala samotnou v tokijském bytě.

Žena podle médií vypověděla, že dítě nechala v obývacím pokoji a že vstup do kuchyně zablokovala sedačkou, aby dceři zabránila v přístupu k nožům a dalším nebezpečným předmětům v kuchyni.

Podle Kjódó žena nechávala dceru doma samotnou pravidelně, aby mohla chodit do heren a barů. Dítě bylo bez dozoru také několik dní v květnu, kdy matka jela za přítelem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy