Evropská komise spustila řízení s Maďarskem kvůli zákonu, který má vytlačit Sorosovu školu

ČTK ČTK
Aktualizováno 26. 4. 2017 18:51
Maďarsku hrozí, že kvůli zákonu o vysokých školách skončí až před soudem EU. Evropská komise totiž zahájila se zemí formální řízení. Maďarsko dostalo měsíc na to, aby svůj nový zákon o vysokých školách vysvětlilo. Podle Bruselu není v souladu s pravidly a svobodami v Evropské unii. Míří prý čistě na Středoevropskou univerzitu, která působí v Budapešti. Tu financuje americký miliardář George Soros.
Protesty v Budapešti proti zákonu o vysokých školách.
Protesty v Budapešti proti zákonu o vysokých školách. | Foto: Reuters

Brusel -  Maďarsko ve středu od Evropské komise dostalo měsíc na vysvětlení svého nového zákona o vysokých školách, který podle komise není v souladu s unijními pravidly a svobodami. Maďarský premiér Viktor Orbán odpoledne v europarlamentu normu hájil a jako nepodložená odmítl obvinění, že by byla cíleně namířena proti Středoevropské univerzitě (CEU). Spor o tento zákon a o další konkrétní právní normy či jejich návrhy je však jen částí hlubšího a trvalejšího konfliktu mezi Orbánovým Maďarskem a evropskými politiky v Bruselu.

Univerzita, kterou založil americký miliardář George Soros, se nyní stala centrem sporu. Sorose ve středu Orbán označil za finančního spekulanta, který je nepřítelem eura, zničil životy milionů lidí v Evropě a přesto je v Bruselu přijímán na nejvyšší úrovni. Ve čtvrtek se s ním totiž sejde předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker.

První místopředseda komise Frans Timmermans ve středu v europarlamentu za potlesku poslanců označil CEU za "perlu v koruně" svobodné Evropy, která překonala rozdělení z doby studené války.

"Analýza komise potvrdila naše obavy týkající se kompatibility zákona se svobodami vnitřního trhu a s chartou základních práv," řekl Timmermans europoslancům a oznámil spuštění příslušného řízení pro nesoulad zákona s unijními pravidly. "Reakci maďarských úřadů čekáme do měsíce."

Podle komise, která v tomto smyslu požádala Budapešť o vysvětlení, není maďarský zákon v souladu se základními tržními svobodami unie, především se svobodou nabízet služby a zakládat společnosti a také s akademickými svobodami a právem na vzdělávání. Porušuje podle komise také právní závazky EU týkající se mezinárodního obchodního práva.

Orbán to v europarlamentu odmítl s tím, že zákon se dotkne 22 zahraničních škol v zemi. Jeho cílem je především srovnání jejich podmínek s podmínkami evropských škol.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Polská PiS žádá přepočítání hlasů senátních v šesti obvodech, kde její kandidáti neuspěli

Polská vládní strana Právo a spravedlnost (PiS) v pondělí požádala polský nejvyšší soud o přepočítání hlasů v několika volebních obvodech, kde předminulou neděli neuspěli její kandidáti na senátory poměrně malým rozdílem hlasů. PiS podle televize TVN 24 zatím požádala o přepočítání hlasů v šesti obvodech, kde údajně byla jako neplatná vyřazena část hlasů. V Polsku o půlnoci vyprší čas na námitky stran vůči volbám. PiS si v parlamentních volbách 13. října udržela většinu v dolní komoře parlamentu, Sejmu, ale přišla o většinu právě v senátu, což jí může komplikovat další vládnutí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy