Evropská komise spustila řízení s Maďarskem kvůli zákonu, který má vytlačit Sorosovu školu

ČTK ČTK
Aktualizováno 26. 4. 2017 18:51
Maďarsku hrozí, že kvůli zákonu o vysokých školách skončí až před soudem EU. Evropská komise totiž zahájila se zemí formální řízení. Maďarsko dostalo měsíc na to, aby svůj nový zákon o vysokých školách vysvětlilo. Podle Bruselu není v souladu s pravidly a svobodami v Evropské unii. Míří prý čistě na Středoevropskou univerzitu, která působí v Budapešti. Tu financuje americký miliardář George Soros.
Protesty v Budapešti proti zákonu o vysokých školách.
Protesty v Budapešti proti zákonu o vysokých školách. | Foto: Reuters

Brusel -  Maďarsko ve středu od Evropské komise dostalo měsíc na vysvětlení svého nového zákona o vysokých školách, který podle komise není v souladu s unijními pravidly a svobodami. Maďarský premiér Viktor Orbán odpoledne v europarlamentu normu hájil a jako nepodložená odmítl obvinění, že by byla cíleně namířena proti Středoevropské univerzitě (CEU). Spor o tento zákon a o další konkrétní právní normy či jejich návrhy je však jen částí hlubšího a trvalejšího konfliktu mezi Orbánovým Maďarskem a evropskými politiky v Bruselu.

Univerzita, kterou založil americký miliardář George Soros, se nyní stala centrem sporu. Sorose ve středu Orbán označil za finančního spekulanta, který je nepřítelem eura, zničil životy milionů lidí v Evropě a přesto je v Bruselu přijímán na nejvyšší úrovni. Ve čtvrtek se s ním totiž sejde předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker.

První místopředseda komise Frans Timmermans ve středu v europarlamentu za potlesku poslanců označil CEU za "perlu v koruně" svobodné Evropy, která překonala rozdělení z doby studené války.

"Analýza komise potvrdila naše obavy týkající se kompatibility zákona se svobodami vnitřního trhu a s chartou základních práv," řekl Timmermans europoslancům a oznámil spuštění příslušného řízení pro nesoulad zákona s unijními pravidly. "Reakci maďarských úřadů čekáme do měsíce."

Podle komise, která v tomto smyslu požádala Budapešť o vysvětlení, není maďarský zákon v souladu se základními tržními svobodami unie, především se svobodou nabízet služby a zakládat společnosti a také s akademickými svobodami a právem na vzdělávání. Porušuje podle komise také právní závazky EU týkající se mezinárodního obchodního práva.

Orbán to v europarlamentu odmítl s tím, že zákon se dotkne 22 zahraničních škol v zemi. Jeho cílem je především srovnání jejich podmínek s podmínkami evropských škol.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Ondra a Adamovská jsou mistry republiky v boulderingu

Olympionik Adam Ondra a Eliška Adamovská vyhráli mistrovství republiky v boulderingu. Oba favorizovaní sportovní lezci ve finále šampionátu ve Slaném pokořili jako jediní všechny čtyři cesty.

Za bývalým mistrem světa v boulderingu i v lezení na obtížnost Ondrou, který v Tokiu nenaplnil medailové ambice a v olympijském finále skončil šestý, skončil hlavní soupeř Martin Stráník. Ten měl "topy" tři. Bronz získal Štěpán Volf.

Adamovská, jež v červenci vyhrála v Brianconu závod Světového poháru v obtížnosti, dnes ve Slaném zvítězila před Michaelou Smetanovou a Markétou Janošovou.

Další zprávy