Ostrov Iwodžima zaplnily lodě z krvavé bitvy. Experti varují před velkou erupcí

Video Video
25. 10. 2021 12:54
Otřesy tichomořské sopky Suribači vyzvedly z mořského dna vraky dvou desítek lodí. Vojáci Spojených států je na místě potopili během bitvy o ostrov Iwodžima na konci druhé světové války. Šlo o jedno z nejkrvavějších střetnutí v dějinách americké námořní pěchoty.
Sopka vyzdvihla z mořského dna desítky lodí. Ikonickému místu hrozí velká erupce. | Video: Youtube/ANN

Letecké záběry ukazují zbytky trupů 24 japonských transportních lodí, které americké námořnictvo ukořistilo, přesunulo na západní stranu ostrova a potopilo kvůli vybudování přístavu. Lodě sloužily jako vlnolamy k ochraně amerických plavidel, která vykládala vojáky a materiál.  

Mořské dno se ale nyní v důsledku seismické aktivity hory Suribači začalo zvedat. Vraky usazené na sopečném popelu se tak objevily nad hladinou. „Jiná barva moře v okolí naznačuje, že sopečná činnost ještě neutichla. Na ostrově Iwodžima může dojít k velké erupci,“ uvedl zhruba před týdnem pro japonský zpravodajský kanál All Nippon News Setsuja Nakada, ředitel vládního Centra pro výzkum sopek.

Hora Suribači, která je vysoká 169 metrů, je uvedena na seznamu deseti nejnebezpečnějších sopek v Japonsku. Ikonická fotografie známá jako Vztyčení vlajky na Iwodžimě, na níž američtí mariňáci za války vztyčují americkou vlajku, byla pořízena právě na vrcholu hory během bitvy.

Američané na ostrov zaútočili v únoru 1945, bylo to poprvé, co se válka přenesla na japonské území. Iwodžima byla přímou součástí předválečného Japonska. Krvavé střetnutí trvalo až do konce března. Japonci se houževnatě bránili obrovské početní i materiální převaze Američanů. Obětí na obou stranách bylo nakonec celkem 27 tisíc.

Samotné Japonsko se nachází na tichomořském "ohnivém kruhu", což je oblouk intenzivní seismické aktivity, který se táhne jihovýchodní Asií a napříč Tichomořskou pánví.

 

Právě se děje

Další zprávy