Sonda těsně minula Mars. Poslala fotky

lem, ČTK, Reuters
25. 2. 2007 13:00
Paříž - Evropská sonda Rosetta se přiblížila k "rudé planetě" na vzdálenost pouhých 250 kilometrů. Uvnitř: UNIKÁTNÍ SNÍMKY MARSU.
Evropská sonda Rosetta se přiblížila k "rudé planetě" na vzdálenost pouhých 250 kilometrů a na Zem poslala unikátní snímky.
Evropská sonda Rosetta se přiblížila k "rudé planetě" na vzdálenost pouhých 250 kilometrů a na Zem poslala unikátní snímky. | Foto: ESA

Třítunová sonda minula Mars mezi 3:13 až 3:40 SEČ, uvedla Evropská vesmírná agentura (ESA). Blízký průlet jí umožnil pořídit sérii záběrů čtvrté planety naší sluneční soustavy.

Prohlédněte si snímky Marsu pořízené sondou Rosetta.

"Tento průlet kolem Marsu byl zatím nejdelikátnější etapou mise družice od jejího vypuštění," řekl jeden z manažerů ESA Manfred Warhaut.

Ambice ESA rostou

Podle agentur mise sondy Rosetta patří mezi nejambicióznější projekty evropského kosmického výzkumu.

Důležitost mise potvrdil také vědecký ředitel ESA David Southwood. "Pokud chceme porozumět solárnímu systému, musíme se vrátit zpět, kde to vše začalo, a to zpět ke kometám," prohlásil.

Kontroloři letu se obávali, že by družice mohla při průletu čelit potížím kvůli ztrátě zdroje sluneční energie, která je zdrojem jejích přístrojů, a při přechodu na energii z baterií.

K žádným problémům nakonec nedošlo. "Jsme velmi šťastni," potvrdil Andrea Accomazzo ze sídla ESA v německém Darmstadtu.

Sondy míří ke kometám

Dosud nejznámější sondou vyslanou do vesmíru je Stardust, kterou vypustili do vesmíru z mysu Canaveral na Floridě 7. února 1999, a která uletěla celkem 4,6 miliardy kilometrů.

Na Zemi se kapsle sondy plná vesmírného prachu vrátila loni v lednu.  Nešlo však o první sondu vyslanou ke kometě. 

Pracovníci řídícího letového střediska NASA v Pasadeně oslavují úspěšný návrat sondy Stardust, která 15. ledna 2006 přistála v poušti v americkém státu Utah se vzorky prachových částic komety Wild 2.
Pracovníci řídícího letového střediska NASA v Pasadeně oslavují úspěšný návrat sondy Stardust, která 15. ledna 2006 přistála v poušti v americkém státu Utah se vzorky prachových částic komety Wild 2. | Foto: ČTK/AP

V roce 1986 směřovala k Halleyově kometě skupina sond, počínaje ruskou Vegou přes japonské Susei a Sagigake až po evropskou Giotto.

Ta získala spektrální záběry, z nichž vyplývá, že komety obsahují dokonce kompletní organické molekuly.

Rosetta vyrazila na kosmickou pouť v březnu 2004. Hlavním cílem její mise je kometa 67P/Čurjumov-Gerasimenko, k níž by družice měla dorazit v roce 2014 a poté ji zhruba 13 měsíců doprovázet na cestě ke Slunci.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Americká vláda se zaměří na platby v kryptoměnách při kyberútocích, uvádí The Wall Street Journal

Americká vláda chce ztížit hackerům možnost využívat kryptoměny k ziskům při kyberútocích. Chystá několik kroků včetně sankcí, píše s odvoláním na zdroje obeznámené se situací deník The Wall Street Journal (WSJ). Platit by tato opatření podle listu mohla začít už příští týden.

Kabinet připravuje nové pokyny ohledně rizik spojených s usnadňováním takových plateb požadovaných jako výkupné při digitálních útocích. V plánu jsou pokuty a další postihy.

Další zprávy