Život na Marsu byl. Zničily ho sondy

lem, AP, ČTK
8. 1. 2007 11:30
Washington - Když před 30 lety přistály na Marsu americké sondy, život na rudé planetě nenašly. Podle vědců mohly tamní mikroby nechtěně zabít. GALERIE

S tímto zjištěním přišel podle agentury AP profesor geologie na Washingtonské státní univerzitě Dirk Schulze-Makuch.

"Sondy Viking v letech 1976 až 1977 na čtvrté planetě naší sluneční soustavy pátraly po jiných formách života, takže mikroorganismy nemohly rozpoznat," tvrdí vědec.

Schulze-Makuch své závěry v neděli publikoval na setkání Americké astronomické společnosti v Seattlu.

NASA změní přístup

Poznatky by mohly NASA vést k tomu, aby se její sondy při příštích návštěvách Marsu dívaly i po jiných formách života než dosud. Jedna z družic, Phoenix, by na planetě měla přistát ještě letos.

Minulý měsíc vědci oznámili, že nové snímky Marsu ukazují na geologické změny, z nichž se dá soudit, že tam tekla voda.

Jde o jeden z nejslibnějších náznaků, že na Marsu by mohly panovat podmínky příznivé pro život.

Mise sond Viking v 70. letech žádné stopy života nenašly. Pátraly však po pozemském druhu života, v němž je slaná voda vnitřní tekutinou žijících buněk.

Vzhledem ke studeným a suchým podmínkám na Marsu se tam ale život mohl podle Schulze-Makucha vyvinout tak, že se klíčové vnitřní tekutiny skládají ze směsice vody a peroxidu vodíku (H2O2).

Taková směs zůstává v tekutém stavu i při velmi nízkých teplotách a neničí buňky, když mrzne. Může také nasát vodní páry ze vzduchu.

Sondy Viking utopily mikroby

Experimenty, které prováděly sondy Viking, by však tento druh života nezaregistrovaly, naopak by ho podle vědce zabily tím, že by je vystavily vysokým teplotám, nebo je utopily. 

Při jednom z testů sonda lila vodu na povrch planety, což by zmiňovanou formu života usmrtilo. Při jiném z experimentů se naopak oteplovala půda, což by mělo podobný vliv.

Schulze-Makuch připouští, že nemůže prokázat, zda mikroby na Marsu existují, či nikoli, avšak vzhledem k tomu, jaké prostředí na planetě panuje a jak funguje evoluce, to dává smysl.

Život v nehostinných podmínkách

V uplynulých letech vědci našli život i v podmínkách, které byly natolik nehostinné, že se dříve mělo za to, že v nich život existovat nemůže - například v některých místech Antarktidy.

I někteří jiní vědci upozorňují, že jsou lidé při hledání jiných forem života příliš vázáni tím, jak život funguje na Zemi.

Problém je, že "najdete jen to, co hledáte", míní například profesorka Pensylvánské státní univerzity Katherine Freemanová.

 

Právě se děje

Další zprávy