Washington - Sonda Phoenix zkoumající podmínky na Marsu hlásí další objev. Jejímu laseru se podařilo zachytit částečky sněhu ve výšce dvou a půl mil (čtyř kilometrů) nad povrchem planety.
Podle vědců se s největší pravděpodobností jedná o krystaly vody. Sníh se sice rozplynul ještě před dopadem na zem, výzkumníci však doufají, že by to však mohlo být v budoucnu jinak.
"Budeme velmi pozorně v příštích měsících sledovat, jestli sníh padá na povrch Marsu," uvedl vedoucí meteorolog Phoenixu Jim Whiteway.
Přítomnost sněhu by mohla být další kamínkem v mozaice rekonstrukce koloběhu vody na rudé planetě.
Tekutá voda
Kromě toho se sondě podařilo objevit i důkazy dávné přítomnosti tekuté vody v půdě, kde přistála. Phoenix nalezl dvě látky, které vznikají ve vodě v tekutém stavu: uhličitan vápenatý a sloučeniny křemíku zvané křemičitany.
Podle vědců je možné, že na místě přistání mohla být stojatá voda či led, který později roztál a reagoval s půdními sloučeninami.
"Je to obyvatelná zóna Marsu? Myslím, že se této hypotéze blížíme," říká Peter Smith z Arizonské univerzity. "Přesto chápeme, že Mars má pro nás mnoho překvapení a pátrání jsme ještě neukončili."
Mise potrvá do Vánoc
Sonda přistála na Marsu v květnu a potvrdila přítomnost ledu na rudé planetě. Hlavním cílem mise je však zkoumat, zda zdejší půda podporuje podmínky pro život mikrobů. Sondě se přítomnost živin podařilo objevit, což vedlo některé vědce k tvrzením, že se jedná o půdu blízkou té pozemské.
Mikroorganismy se však zatím nalézt nepovedlo.
Sonda měla původně pracovat tři měsíce, pokud toho však budou přístroje ještě schopné, mohla by fungovat až do Vánoc.