Vozítko na Marsu vyrazilo na dosud nejobtížnější misi

Roman Gazdík, gaz
23. 9. 2008 9:43
Cesta do obřího kráteru Endeavour mu potrvá 2 roky
Vozítko Spirit na Marsu podle představ malíře.
Vozítko Spirit na Marsu podle představ malíře. | Foto: NASA

Houston - Kosmické vozítko Opportunity, které na Marsu pobývá od ledna 2004, dostalo nový úkol. A to dosud ten nejnáročnější, s jakým se setkalo.

Sotva se vynořilo z kráteru Victoria, rozhodl se Americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA), že ho vyšle na misi do mnohem většího kráteru Endeavour, od kterého je nyní Opportunity 11 kilometrů daleko. Má tedy urazit dvojnásobnou vzdálenost, než na Marsu zatím ujelo.

Jedenáctikilometrový výlet na 2 roky

MRO bude Opportunity ukazovat cestu
MRO bude Opportunity ukazovat cestu | Foto: NASA

Co by se zdálo na Zemi jako pohodlný výlet na jedno odpoledne, potrvá vozítku dva roky a není jisté, že svého cíle vůbec dosáhne. NASA však tento risk hodlá podstoupit. Ať tak, nebo tak, Opportunity i jeho dvojče Spirit už daleko předčila očekávání, která do nich byla vkládána. Mise Opportunity měla původně trvat 3 měsíce.

"Možná se tam nedostaneme, ale vědecky to je každopádně ta správná cesta," citují internetové stránky NASA Steva Squyrese, jednoho z výzkumníků, který se o obě vozítka stará. "Tento kráter je mnohem větší než cokoli, co jsme kdy předtím viděli."

Zatímco Victoria měla průměr 800 metrů, u Endeavouru to je 22 kilometrů. Podle NASA je zde však možnost prostudovat větší spektrum hornin. Vozítko je bude zkoumat i na cestě, během které se bude pohybovat rychlostí přibližně 100 metrů za den.

Zpomalí ho i zimní měsíce, v průběhu kterých je možnost jeho pohybu omezena: kvůli nedostatku světla, zdroje jeho energie.

Lepší výbava

I když si vědci nejsou jisti, zda se podaří Endeavouru dosáhnout cíle, oproti předchozí šestikilometrové cestě k Victorii má nyní Opportunity dvě věci k dobru.

Jednak půjde o kontakt s orbitální sondou Mars Reconnaissance Orbiter (MRO), která ho bude informovat i o překážkách menších, než je vozítko samo. Jednak získalo nový software, který mu pomůže rozhodovat se o tom, jak se vyhnout rizikovým místům, jako jsou například písečné duny.

Během svého pobytu na Marsu už Opportunity splnilo řadu úkolů. Prokázalo, že místo, kde přistálo, obsahovalo v minulosti povrchovou i podpovrchovou vodu. Od té doby přineslo například informace o tom, jak se toto prostředí v pozdějších časech proměňovalo.

 

Právě se děje

Další zprávy