Mars není tak pohostinný, sonda našla toxickou látku

gaz
5. 8. 2008 8:39
Phoenix objevil toxický perchlorát
Sonda Phoenix na povrchu Marsu v představě malíře.
Sonda Phoenix na povrchu Marsu v představě malíře. | Foto: NASA

Los Angeles - Sonda Phoenix objevila na Marsu přítomnost toxického perchlorátu. To naznačuje, že by rudá planeta nemusela být pro organismy tak pohostinná, jak se až dosud vědci domnívali.

Podle agentury Reuters nyní chtějí vědci z NASA přítomnost látky potvrdit dalšími testy a rovněž vyloučit, že se perchlorát nedostal na Mars právě se sondou. Používá se totiž v raketovém palivu.

"Je to překvapivé, protože předchozí analýzy povrchových materiálů připouštěly přítomnost perchlorátu, ale nebyly průkazné," prohlásil vedoucí výzkumu projektu Peter Smith.

Minulý týden sonda definitivně potvrdila přítomnost vody na Marsu, což dávalo naději na existenci života. Také půdní složení planety bylo podle vyjádření vědců velmi podobné tomu zemskému.

Mezitím se však ukázalo, že je půda Marsu alkaličtější a podle Smitha obsahuje "ne-Zemské aspekty".

Ani pokud se však přítomnost perchlorátu na planetě potvrdí, neznamená to podle NASA, že by zde nemohly mikroorganismy existovat.

Mise sondy byla oproti původnímu plánu prodloužena o pět týdnů. Phoenix, který na planetě přistál v květnu, už nemá pátrat po vodě, ale pokusit se právě zjistit, zda mohl život na Marsu kdy existovat.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Po sto dnech od puče jsou Barmánci znovu v ulicích. Stovky už při demonstracích přišly o život

Po 100 dnech od puče, který sesadil civilní vládu, tisíce Barmánců znovu vyšly do ulic demonstrovat proti vojenské juntě. V několika barmských městech se uskutečnily demonstrace, blesková shromáždění či protestní jízdy, uvedla agentura Reuters. Vojenská junta v posledních třech měsících proti demonstracím nasadila bezpečnostní složky. Při represích zemřely stovky lidí.

Armáda se chopila moci 1. února a znemožnila první zasedání parlamentu zvoleného v podzimních volbách. Ty podle vojáků doprovázely rozsáhlé nesrovnalosti, což ale volební komise odmítla. Armáda zatkla představitele civilní vlády, a to včetně vůdkyně a nositelky Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij. Politička čelí šesti obviněním a hrozí jí až 14 let vězení.

Po státním převratu vypukly Barmě protesty, při kterých lidé odmítali návrat vojáků k moci. Armáda vládla zemi několik desetiletí a umožnila vznik civilní vlády teprve v roce 2015. Proti demonstracím a stávkám násilně zasáhly bezpečnostní síly. Podle Asociace na pomoc politickým vězňům (AAPP) při represi zemřelo 781 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy