Mogadišo - Somálští uprchlíci se stávají rukojmími v uprchlických táborech a musejí v nich strpět sexuální i jiné násilí ze strany ozbrojených skupin i vládních vojsk.
Ve své nové zprávě to uvedla organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch (HRW).
Somálci do uprchlických táborů v hlavním městě utíkají před hladem a před konflikty z jiných míst v zemi, kterou už více než 20 let sužuje násilí.
"Lukrativní obchod"
Ženy v uprchlických táborech často skupinově znásilňují vojáci, kteří mívají dobré vztahy s manažery uprchlických zařízení.
Provozování takových uprchlických útočišť se podle BBC stalo lukrativním obchodem. Vedení táborů, takzvaní "strážci brány", prý zadržuje uprchlíky jako rukojmí.
Somálská vláda podle HRW dělá pro zlepšení situace velice málo. "Uprchlíci často nemají možnost tábor opustit. Vedení zařízení se chová velice hrubě. Vysávají mezinárodní pomoc určenou uprchlíkům, lidem, kteří jsou opravdu v nouzi, opravdu trpí," upozornil britský ředitel HRW David Mepham.
Počty mohou být zkreslené
Zpráva nazvaná "Rukojmí strážců brány" mapuje osudy těch, kterým se podařilo tábor opustit. Nejhorší násilí se odehrává na vysídlených ženách a dívkách. Zpráva obsahuje hrozivé údaje o znásilňování.
Například 23letá Quman byla znásilněna v devátém měsíci těhotenství třemi muži v armádních uniformách. Safiyo zase přišla o jednu nohu, když byla postřelena a znásilněna.
Počty znásilněných žen mohou být podle HRW zkreslené a nižší než ve skutečnosti. Oběti se totiž bojí, že zveřejnění těchto zážitků bude příčinou dalšího trestu nebo jim zkazí pověst. Kdo si na zneužívání stěžuje, bývá často zbit nebo zatčen. Terčem násilností v táborech jsou také lidé podle etnického či kmenového klíče.
Násilím zmítané Somálsko bylo po svržení diktátorského režimu v roce 1991 více než dvě dekády bez efektivní centrální vlády. Od podzimu minulého roku má země vládu, kterou podporuje OSN.