Třiaosmdesátiletá vdova Elfrieda Lina Rinkelová, která se roku 1959 odstěhovala do San Francisca, se dočkala nemilého překvapení. Po smrti manžela a více než padesát let po odchodu z Německa zazvonili u jejich dveří úředníci amerického ministerstva vnitra s důkazy, že ve své žádosti o vízum do Spojených států lhala.
Strážkyně koncentračního tábora deportována
Nepřiznala se k tomu, že v letech 1944 - 1945 sloužila jako strážkyně v koncentračním táboře Ravensbruck. Americká vláda pak rozhodla o její deportaci zpět do rodného Německa, kde ji stále hrozí trestní stíhání, píše deník Los Angeles Times.
Infobox
PŘEČTĚTE SI:
- Výzva OSN: Vzpomeňme na holocaust !
- Izrael si připomněl oběti, které opomíjí
- Německý papež míří do Osvětimi. Pro smír
V nacistickém koncentračním táboře Ravensbruck v letech 1940 až 1945 zemřelo na devadesát tisíc žen. Některé podlehly nemocem a podvýživě, jiné skončily v plynové komoře. Mladičká Elfrieda Lina Huthová - Rinkelová zde celý rok pracovala jako strážkyně.
"Neměla žádný kontakt s vězněnými. Byla strážkyní a se psem střežila prostor tábora," prohlásila pro deník Los Angeles Times její advokátka Alison Dixonová.
Tento týden americké úřady potvrdily, že Rinkelová byla deportována zpět do Německa. Podle Dixonové se její manžel toto otřesné tajemství nikdy nedozvěděl.
"Vyděsilo nás to," nechali se slyšet její příbuzní, kteří si nepřáli být identifikováni. "Máme řadu židovských přátel, pro které to bude opravdu šok."
Po 27 letech odhalilo Rilkeovou ministerstvo vnitra
Vyšetřovací skupina na ministerstvu vnitra začala zkoumat více než 700 tisíc jmen německých přistěhovalců a jejich minulost před sedmadvaceti lety.
Ředitel Úřadu pro speciální vyšetřování Eli M. Rosenbaum připustil, že Rinkelová byla stará a sympatická žena, která většinu svého dospělého života prožila ve Spojených státech. Dodal však, že "její další pobyt v USA byl v rozporu s cílem vlády zajistit obětem holocaust v zemi nový domov."
Přestože se žena za svůj čin nikdy neomluvila, podle svědků i advokátky to neznamená, že nelitovala. "Vše se odehrálo velmi dávno a ona chtěla zapomenout. Vzala si za muže Žida a spoustu peněz věnovala na židovskou charitu. Ve Spojených státech začala nový život," potvrdila Dixonová.
Na odjezd ze země dostala letos na jaře Rinkelová šest měsíců. San Francisco opustila 1. září a v rodném Frankfurtu nad Mohanem se jí ujali příbuzní. Zpět do USA se již živá nevrátí, v Německu ji naopak čeká trestní stíhání. Žena se přesto proti plánované deportaci neohradila.
Do Spojených států uprchly po válce stovky členů SS nebo němečtí nacisté, kteří se obávali v Evropě pronásledování. Úřad pro speciální vyšetřování těchto osob, které ilegálně vstoupily do Spojených států, poslal před soud již 102 německých občanů, z nichž 62 bylo od roku 1979 deportováno.