Sobotka jednal s Netanjahuem, Česko je Izraeli zase blíž

ČTK ČTK
Aktualizováno 25. 11. 2014 20:53
Vlády obou zemí se dohodly na spolupráci ve výzkumu, obraně, zdravotnictví, kultuře i sociálních věcech.
Společné jednání členů české a izraelské vlády.
Společné jednání členů české a izraelské vlády. | Foto: Úřad vlády ČR

Jeruzalém/Praha - Česká a izraelská vláda dnes v Jeruzalémě podepsaly několik dohod o spolupráci, například při vědeckém výzkumu nebo v oblasti obrany.

Český premiér Bohuslav Sobotka po setkání s izraelským protějškem Benjaminem Netanjahuem podpořil mírový proces na Blízkém východě. Jeho výsledkem mají být podle něj dva nezávislé státy - Izrael a Palestina. Vyjádřil přitom pochopení pro izraelský požadavek bezpečnostních garancí.

Dnešní setkání ministrů z obou kabinetů navázalo na tradici společných schůzí české a izraelské vlády, která vznikla v roce 2012. Česká republika platí za jednoho z nejbližších spojenců Izraele v Evropě i ve světě. Izrael je pro ČR nejvýznamnějším obchodním partnerem na Blízkém východě.

Třídenní návštěva, které se kromě Sobotky účastní dalších sedm členů české vlády, bude ve středu ukončena přijetím české delegace u prezidenta Reuvena Rivlina.

Programově nejnabitějším dnem návštěvy české politické reprezentace v Izraeli byl právě dnešek. Konala se mimo jiné Sobotkova schůzka s izraelským premiérem Netanjahuem i společné jednání vládních delegací.

"Podporujeme mírový proces, jehož výsledkem mají být dva nezávislé státy, které budou fungovat vedle sebe," řekl Sobotka po jednání s Netanjahuem. Dodal, že ČR nepodporuje jednostranná řešení. Za velké riziko přitom označil existenci Islámského státu.

Izraelský premiér přístup české strany ocenil. Uvedl, že hlavním požadavkem je uznání nezávislého židovského a palestinského státu. Podle něj se ale tímto požadavkem evropské státy nezabývají. Izraelská vláda proto v minulých dnech vypracovala návrhy na uzákonění statusu Izraele jako státu Židů.

Izrael i Česko podle předsedy izraelské vlády stojí před nebezpečím militantního islámu nejen ze strany Islámského státu, ale i ze strany šíitů vyzbrojovaných Íránem.

Dohody, které spolu dnes ministři podepsali, rozvíjejí například spolupráci ve výzkumu, obraně, zdravotnictví, kultuře i sociálních věcech. "Měli bychom zájem, aby naše speciální síly mohly cvičit s tím nejlepším, co v téhle oblasti izraelská armáda má. Pro nás je také hrozně důležité moct cvičit naše piloty na helikoptérách v pouštních podmínkách," řekl k podepsaným dokumentům ministr obrany Martin Stropnický. Izraelské straně ČR opakovaně nabízí výcvik chemiků ve Vyškově. Speciální deklarace se týká kybernetické bezpečnosti, obě strany mají sdílet informace a zkušenosti.

Také v oblasti výzkumu a vývoje chtějí ČR a Izrael rozvíjet společné výzkumné programy, sdílet zkušenosti s aplikací výsledků ve výrobě a rozšiřovat možnosti akademické výměny.

Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová Tominová dnes podepsala s izraelskými partnery dvojici deklarací týkající se seniorů a sociálních služeb. České a izraelské ministerstvo zdravotnictví se zase dohodly na spolupráci do roku 2019, budou sdílet třeba zkušenosti se zdravotnickými informačními technologiemi a využíváním léčebného konopí.

České ministerstvo kultury plánuje s izraelským protějškem filmovou koprodukci a dohodlo se na rozvoji spolupráce jeruzalémského památníku obětí holokaustu Jad vašem s památníky v Terezíně a Lidicích na výzkumu.

Zástupci českých podnikatelů uzavřeli při dnešní návštěvě Izraele čtyři dohody o spolupráci. Pardubická společnost Retia bude vyrábět a provozovat radary protivzdušné obrany s izraelským výrobcem radarových technologií ELTA Systems Ltd. Společnost Dekonta zase bude pracovat na vyčištění kontaminovaných území s izraelskou firmou SAR 17. Další memoranda se týkají výzkumu v oblasti chemického průmyslu a spolupráce pojišťovacích společností.

Česká delegace do Izraele přicestovala v pondělí večer. Kromě Sobotky ji tvoří vicepremiér pro vědu a výzkum a ministři obrany, průmyslu, zdravotnictví, zemědělství, kultury a ministryně práce.

Prvorepublikové Československo patřilo mezi země, které měly dobré vztahy již se sionistickým hnutím mezi světovými válkami. Po druhé světové válce ČSR aktivně podporovala vznik izraelského státu. S počátkem studené války se ale vzájemné vztahy začaly ochlazovat a veškeré kontakty mezi Izraelem a Československem byly přerušeny z popudu československé strany v červnu 1967 po šestidenní válce.

Po pádu komunismu v roce 1989 v tehdejším Československu se vztahy vrátily na nadstandardní úroveň. Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek při nedávné návštěvě Izraele ujišťoval, že ČR nemá v plánu měnit svou dosavadní blízkovýchodní politiku, může ale více diverzifikovat své postoje k dění v regionu.

 

Právě se děje

Další zprávy