Izraelský prezident nepřijede do Česka na výročí Osvětimi

ČTK ČTK
24. 11. 2014 14:54
Reuven Rivlin ve stejnou dobu uctí oběti holokaustu v OSN v New Yorku.
Reuven Rivlin.
Reuven Rivlin. | Foto: Reuters

Praha - Izraelský prezident Reuven Rivlin nepřijede v lednu do Česka na připomínku 70. výročí osvobození nacistického vyhlazovacího tábora v polské Osvětimi, na niž ho pozval český prezident Miloš Zeman.

Řekl to izraelský velvyslanec Gary Koren, podle něhož Rivlin ve stejnou dobu uctí oběti holokaustu v OSN v New Yorku. Židovský stát bude na vzpomínkových akcích v Praze a Terezíně zastupovat předseda parlamentu Juli Edelstein.

Putin dorazí

Rivlin patřil ke zhruba desítce hlav států, které Zeman pozval na připomínku 70 let od osvobození Osvětimi. Tu 26. a 27. ledna v Česku pořádá Evropský židovský kongres a další organizace.

Mezi pozvanými jsou lídři vítězných mocností druhé světové války, tedy USA, Ruska, Velké Británie a Francie, včetně ruského prezidenta Vladimira Putina. Jediným dosud potvrzeným účastníkem z vrcholných představitelů je ukrajinský prezident Petro Porošenko.

Podle Federace židovských obcí jsou do ČR pozváni také vrcholní představitelé Maďarska, Slovenska, Polska, Německa a Rakouska. Podle ministerstva zahraničí obdrželi pozvánku zástupci všech 47 zemí, které v roce 2009 během českého předsednictví EU podepsaly takzvanou Terezínskou deklaraci zabývající se odkazem holokaustu.

Opakované pozvání

Rivlina po jeho červnovém zvolení izraelským prezidentem pozval Zeman do Česka opakovaně. Pozvání dostal také od ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) během jeho nedávné cesty do Izraele. Šéf české diplomacie ho pozval na 70. výročí osvobození nacistického koncentračního tábora v Terezíně, které připadá na počátek května příštího roku.

S Rivlinem se tento týden setká rovněž premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), který v Izraeli povede část svého kabinetu na společném zasedání vlád ČR a židovského státu.

 

Právě se děje

Další zprávy