Sněmovna USA povolila gayům sloužit v armádě

Zahraničí Reuters Zahraničí, Reuters
28. 5. 2010 10:43
Homosexuálové dosud museli v amerických ozbrojených silách svoji orientaci tajit
Foto: Reuters

Washington - Americká Sněmovna reprezentantů odhlasovala změnu zákona, který nepovoloval homosexuálům otevřeně se hlásit v armádě ke své sexuální orientaci.

V noci na dnešek zvedlo ruku pro změnu 234 zákonodárců, 134 bylo proti.

Dosavadní praxe byla taková, že gayové mohli sloužit v amerických ozbrojených silách, ale hrozil jim vyhazov, pokud vešla ve známost pravda o jejich orientaci.

Tato politika byla známá pod heslem "don´t ask, don´t tell," neboli "nic neříkej, na nic se neptej."

Foto: Reuters

Proti zrušení zákazu hlasovali hlavně opoziční republikáni. Řada z nich chtěla, aby se s hlasováním počkalo, než bude zveřejněna studie Pentagonu, týkající se tohoto problému.

Foto: Reuters

"Bojujeme ve dvou válkách a proč bychom proboha měli říkat více než 13 tisícům schopných vojáků, že jejich služby nepotřebujeme?" přivítal výsledek demokrat Richard Murhpy,  který se zúčastnil v řadách pozemních sil války v Iráku.

Pro zrušení zákazu se už dříve vyslovil Výbor pro obranu amerického Senátu. Poměrem hlasů 16 ku 12. Podle průzkumů má změna podporu většiny Američanů.

Prezident Barack Obama dal najevo svoji spokojenost. "Naše ozbrojené síly budou tímto rozhodnutím silnější," řekl kromě jiného.

Zákon začne platit, až jej podepíše prezident, ministr obrany a také náčelník generálního štábu armády USA.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Dálnice D1 na Benešovsku stojí, ve směru na Brno se srazila dvě auta

Dopravní nehoda u Trhového Štěpánova zastavila provoz na dálnici D1 ve směru z Prahy na Brno. Kvůli srážce nákladního a osobního auta je přerušený provoz mezi sjezdem číslo 49 u Psářů a sjezdem číslo 56 u Soutic. Vyplývá to z informací Národního dopravního informačního centra.

Nehoda na 56 kilometru uzavřela dálnici D1 kolem 6:30. Na místě zasahují složky integrovaného záchranného systému.

před 45 minutami

Tajfun v Japonsku zabil už 66 lidí

Počet obětí ničivého tajfunu Hagibis, který o víkendu zasáhl Japonsko, vzrostl na nejméně 66, dalších 15 lidí je pohřešováno. Podle agentury DPA o tom informovala japonská televize NHK.

Agentura Kjódó napsala, že bez elektřiny je stále na 34 000 domácností. Bez dodávek vody se musí obejít 138 000 domácností.

V zasažených oblastech pokračuje pátrání po nezvěstných, do kterého jsou zapojeny tisíce policistů, hasičů i vojáků.

před 54 minutami

V centru Prahy nesmí vystupovat lidé v kostýmech ani bublifukáři

V centru Prahy od úterý nesmí vystupovat lidé v obřích kostýmech zvířat, například pand, a nesmí se tam ani dělat bubliny, po kterých jsou chodníky podle vedení města znečištěné a nebezpečné pro chodce.

Novela vyhlášky o pouličním umění, tzv. buskingu, kterou zastupitelé schválili v září, současně rozšířila zákaz pouličního umění na celé Staroměstské náměstí a na Velkopřevorské náměstí, náměstí Míru, Nerudovu ulici a část Spálené mezi křižovatkou s Purkyňovou ulicí a Národní třídou.

Vyhláška konkrétně zakazuje "vystoupení v převlecích za zvířata či postavy z filmů, televizních pořadů nebo počítačových her" a "vystoupení v převlecích svými rozměry zjevně přesahujícími proporce dospělého člověka". Zakázána jsou také vystoupení, která nepřiměřeně ruší hlukem, pachem či znečišťování.

Další zprávy