Sněmovna USA povolila gayům sloužit v armádě

Zahraničí Reuters Zahraničí, Reuters
28. 5. 2010 10:43
Homosexuálové dosud museli v amerických ozbrojených silách svoji orientaci tajit
Foto: Reuters

Washington - Americká Sněmovna reprezentantů odhlasovala změnu zákona, který nepovoloval homosexuálům otevřeně se hlásit v armádě ke své sexuální orientaci.

V noci na dnešek zvedlo ruku pro změnu 234 zákonodárců, 134 bylo proti.

Dosavadní praxe byla taková, že gayové mohli sloužit v amerických ozbrojených silách, ale hrozil jim vyhazov, pokud vešla ve známost pravda o jejich orientaci.

Tato politika byla známá pod heslem "don´t ask, don´t tell," neboli "nic neříkej, na nic se neptej."

Foto: Reuters

Proti zrušení zákazu hlasovali hlavně opoziční republikáni. Řada z nich chtěla, aby se s hlasováním počkalo, než bude zveřejněna studie Pentagonu, týkající se tohoto problému.

Foto: Reuters

"Bojujeme ve dvou válkách a proč bychom proboha měli říkat více než 13 tisícům schopných vojáků, že jejich služby nepotřebujeme?" přivítal výsledek demokrat Richard Murhpy,  který se zúčastnil v řadách pozemních sil války v Iráku.

Pro zrušení zákazu se už dříve vyslovil Výbor pro obranu amerického Senátu. Poměrem hlasů 16 ku 12. Podle průzkumů má změna podporu většiny Američanů.

Prezident Barack Obama dal najevo svoji spokojenost. "Naše ozbrojené síly budou tímto rozhodnutím silnější," řekl kromě jiného.

Zákon začne platit, až jej podepíše prezident, ministr obrany a také náčelník generálního štábu armády USA.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Demonstranti v Bělehradě vybízeli prezidenta Vučiče, aby odstoupil

Tisíce lidí v sobotu večer znovu protestovaly v centru Bělehradu proti násilí v souvislosti s dvěma hromadnými střelbami s 18 mrtvými, které na začátku května otřásly Srbskem. Podle agentury APA šlo již o čtvrtou demonstraci proti násilí. Desetitisíce demonstrantů podle srbského vysílání BBC požadovaly odstoupení prezidenta Aleksandara Vučiče.

Vučić odstoupil z čela vládnoucí Srbské pokrokové strany (SNS), hlavou státu ale zůstává. Prezidentův krok následoval den poté, co desetitisíce lidí svezených autobusy z celého Srbska a ze sousedního Kosova, Černé Hory a Bosny v centru Bělehradu demonstrovaly na Vučičovu podporu.

Navzdory dešti zaplnily desetitisíce lidí centrální ulice Bělehradu. Nejprve mnozí zanechali před sídlem parlamentu květiny na památku obětí masových vražd a poté davy lidí vytvořily kruh kolem budovy srbského rozhlasu a televize RTS a skandovaly "Demise, demise!" a "Vučiči, odejdi!", informuje BBC. Připomněla také, že mezi požadavky demonstrantů a opozičních stran patří výměna členů regulačního orgánu pro elektronická média a odebrání vysílacích frekvencí televizím, které propagují násilí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy