Další homofob. Gayové v armádě prý mohou za Srebrenici

Zahraničí Zahraničí
19. 3. 2010 20:25
Výrok amerického generála ve výslužbě pobouřil nizozemské politiky
Rakve s oběťmi ze Srebrenice.
Rakve s oběťmi ze Srebrenice. | Foto: Reuters

Haag - Přijímat homosexuály do americké armády, nebo ne? Do diskuze přispěl ve čtvrtek svým názorem také vysloužilý generál John Sheehan - a Nizozemsko je kvůli jeho prohlášení na nohou.

Sheehan se vyslovil proti homosexuálům v armádě a svůj názor podložil tvrzením, že "homosexuální nizozemští vojáci" nesou spoluzodpovědnost za masakr osmi tisíc Bosňáků bosenskými Srby ve Srebrenici v roce 1995. Gayové v uniformách "modrých přileb" OSN podle něj měli slabou vojenskou morálku.

Tuto informaci údajně získal od nizozemského náčelníka generálního štábu Henka van den Breemena. Ten to však veřejně popřel.

Proti slovům amerického generála se ohradil předseda nizozenské vlády Jan Peter Balkenende.

"Tyto poznámky neměly být nikdy vysloveny," řekl premiér na tiskové konferenci a označil generálova slova za skandální a nezodpovědná. V podobném duchu se vyslovil také nizozemský ministr obrany.

OSN prohlásila Srebrenicu během bosenské války za chráněnou oblast. Následně se do ní uchýlily tisíce muslimských Bosňáků. Srebrenica však byla v létě roku 1995 napadena bosenskosrbskými jednotkami.

Došlo ke střetu, při němž zahynulo kolem osmi tisícovek muslimů. Nizozemské jednotky, které měly z pověření OSN místo na starosti, ji nedokázaly ubránit.

 

Právě se děje

Další zprávy