Sněmovna reprezentantů schválila zákon o právech pro LGBT, u republikánů ale naráží

ČTK ČTK
17. 5. 2019 19:14
Sněmovna reprezentantů amerického Kongresu ovládaná opozičními demokraty v pátek schválila rozsáhlý zákon rozšiřující práva příslušníků sexuálních menšin a zakazující diskriminaci homosexuálů, bisexuálů a transsexuálů. Oznámila to agentura AP. V Senátu, kde mají většinu republikáni, obdobný zákon naráží na problémy, pokud ho dostane na stůl prezident Donald Trump, bude ho s největší pravděpodobností vetovat.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Takzvaný Zákon o rovnosti, který je prioritou šéfky Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové, chrání příslušníky LGBT komunity před diskriminací v zaměstnání, bydlení, poskytování půjček, ve vzdělávání, práci ve veřejných službách a v mnoha dalších oblastech. Amerika by se po jeho přijetí podle Pelosiové "dostala blíž ke společnosti svobody a spravedlnosti pro všechny".

Republikánští členové Sněmovny reprezentantů většinou zákon nepodpořili, k jeho schválení stačila demokratická většina 236 ku 173 hlasům. Demokraté se zákon podobného znění snaží prosadit i v Senátu, kde ale naráží na odpor většinových republikánů. Je podle nich zaměřený proti náboženským svobodám a sexuální identitu "ideologizuje". Proti zákonu se staví i Bílý dům, prezident v případě potřeby pravděpodobně použije právo veta.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Česko uspělo ve sporu s insolvenčním správcem Viktoriagruppe

Odvolací soud v Mnichově potvrdil, že správce musí respektovat postavení Česka a daňové pohledávky tuzemských orgánů budou spláceny přednostně. Česko tak bude i nadále v rámci insolvenčního řízení vystupovat jako zajištěný věřitel.

Zdroj: ČTK
před 24 minutami

Opozice chce o výročních zprávách ČT ve sněmovně znovu jednat příští týden

Opozice po skončení pátečního jednání sněmovny navrhne termíny pro projednání výročních zpráv České televize v příštím týdnu. Podle předsedy poslaneckého klubu ODS Zbyňka Stanjury se nabízí hned několik možností, kdy dokončit ve čtvrtek neuzavřenou debatu. Pokud nezískají podporu, požádají opoziční strany o svolání mimořádné schůze, jak ji už avizovali starostové a lidovci. Poslanci ve čtvrtek debatou nad zprávami strávili pět hodin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy