Neurážejte LGBT, já k nim také patřím, napomenula Šlechtová poslankyni z SPD

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 26. 3. 2019 18:31
Opět bez závěru skončila debata o možném uzákonění manželství i pro stejnopohlavní páry. Poslanci téma řešili už v listopadu, znovu se k němu vrátí v půlce dubna. Během několikahodinové debaty vystoupili jak zastánci toho, aby manželství zůstalo ryze svazkem ženy a muže, ale i podporovatelé gayů a leseb. Za ně se velmi otevřeně postavila i poslankyně Karla Šlechtová (ANO).
Šlechtová k poslankyni SPD: Urazila jste i mě, protože také patřím do komunity LGBT | Video: Poslanecká sněmovna

Ve sněmovně se debatovalo o dvou návrzích. Novela občanského zákoníku předpokládá, že homosexuálové by měli v manželství stejná práva a povinnosti, jako mají v manželství žena a muž. Nynější registrované partnerství by jako institut zaniklo.

Cílem návrhu v podstatě konkurenčního ústavního zákona je podle předkladatelů doplnit ochranu rodiny o ochranu jednoho ze základních stavebních prvků úplné rodiny, za který pokládají manželství muže a ženy. Jeho hlavním navrhovatelem je poslanec Marek Výborný z KDU-ČSL.

"Institut manželství muže a ženy si zasluhuje tu nejvyšší ochranu a úctu a nikoliv svévolné experimenty a pokusy přetvořit jej podle momentálních trendů," řekl Výborný na začátku debaty.

Podle poslance ODS Jana Skopečka je téma o uzákonění manželství homosexuálů možná tím nejdůležitějším, které současnou sněmovnu čeká.

"Když uděláme špatnou hospodářskou politiku, tak ji může opravit příští vláda. … Pokud ale dnes rozmělníme a rozvolníme instituci tradiční rodiny a ta ztratí své výsostné postavení v právním řádě, tak škody, které to udělá, už nikdy nikdo nevrátí zpátky," uvedl Skopeček při jednání.

Proti manželství homosexuálů je také hnutí SPD. "Mateřská školka také není určena pro důchodce a fotbalové hřiště není pro hokejisty. Nechápu, že těmto jednoduchým věcem někdo nerozumí," řekla jeho poslankyně Monika Jarošová. Dodala, že se obává, že by mohlo uzákonění sňatků homosexuálů vést k legalizaci pedofilie nebo zoofilie.

Proti jejímu projevu tvrdě vystoupila Karla Šlechtová z hnutí ANO. "Takový 'svazácký' projev už jsme tady dlouho neslyšeli. Vzhledem k tomu, že tady bylo přirovnáno ponížení LGBT komunity k pedofilům a zoofilům, tak bych chtěla požádat paní poslankyni, aby si to v sálu parlamentu odpustila. Jednak jste urazila spoustu lidí této země, ale urazila jste i mě, protože já do té komunity patřím," řekla Šlechtová.

Komunista Jiří Dolejš přirovnal řeč Jarošové ke kontroverznímu kázání kněze Petra Piťhy.

Pro uzákonění manželství homosexuálů je například také poslankyně Věra Kovářová ze STAN. "Kdyby si mé vnouče našlo partnera či partnerku stejného pohlaví, tak chci, aby mělo stejná práva i povinnosti," řekla na plénu. 

Spor by podle exministryně spravedlnosti Heleny Válkové (za ANO) mohly vyřešit úpravy, které by posílily práva registrovaných partnerů. Například v otázce společného jmění nebo vztahu k vychovávanému dítěti. "Je připraven návrh novely, který práva vyrovnává. Jsme připraveni i na tu variantu, vytáhnout to z šuplíku," uvedla poslankyně v debatě.

Debatu poslanci večer přerušili bez jakéhokoli závěru. Znovu ji otevřou na dubnové schůzi. Obě předlohy budou čelit snahám o zamítnutí už v prvním čtení. Jediný klub, který je jednotný v podpoře manželství párů stejného pohlaví, jsou piráti. Proti bude zřejmě hlasovat naprostá většina poslanců KDU-ČSL, SPD i KSČM.

Vládní strany ANO a ČSSD si určily volné hlasování, stejně jako ODS. Podle předsedy poslaneckého klubu Zbyňka Stanjury bude ale většina proti uzákonění manželství párů stejného pohlaví. Klub TOP 09 je podle poslankyně Markéty Pekarové Adamové názorově rozdělen půl napůl, podobná situace panuje i ve STAN.

Podívejte se na Duel DVTV na téma sňatků homosexuálů:

Alternativní forma soužití si zaslouží alternativní termín, ne termín manželství, říká Roman Joch z Občanského Institutu v duelu DVTV. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Na hranici s Čínou přijeli evropští a asijští diplomaté, kteří opustili své mise v KLDR

Do čínského příhraničního města Tan-tung v pátek přicestovaly tři desítky diplomatů a jejich rodinných příslušníků, kteří odjeli ze svých misí v severokorejském Pchjongjangu. Informovala o tom agentura Kjódó, která byla události svědkem. Diplomaté podle ní přejeli přes most na hraniční řece Ja-lu (korejsky Amnokkang) autobusem.

Zhruba třicítka Evropanů a lidí z jihovýchodní Asie v KLDR vypadala tak, že se zřejmě potýkala s potížemi, jak si v Pchjongjangu zajistit živobytí, konstatovala japonská tisková agentura. Více podrobností ke vzhledu ani k národnostem diplomatů a jejich rodin neposkytla. Poznamenala však, že blokáda hranic v důsledku pandemie covidu-19 znemožnila Severní Koreji dovážet zboží pro denní potřebu.

Čínští pracovníci na celním úřadě oděni do ochranných obleků provedli u příchozích opatření s cílem zabránit šíření koronaviru, například jejich zavazadla postříkali dezinfekčním přípravkem, popsala Kjódó. Diplomaty nyní čeká dvoutýdenní karanténa v Tan-tungu.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Crocs žaluje Walmart a další firmy za kopírování svých známých bot

Výrobce obuvi Crocs obviňuje Walmart a další firmy z kopírování svých známých barevných plastových bot. Čtyři žaloby kvůli porušení ochranné známky a zneužití duševního vlastnictví podal minulý týden proti zhruba 20 společnostem u amerických soudů. Píše o tom server CNN. V žalobě podané ve státě Colorado Crocs uvádí, že Walmart prodává levnější verzi jeho plastových dřeváků, které jinak stojí 50 dolarů (1090 Kč), a to pod různými jinými názvy jako Time and Tru a George.

Crocs v coloradské žalobě také tvrdí, že kopie jeho výrobků "mohou způsobit zmatek nebo uvést v omyl, mohou zklamat zákazníky, a proto porušují ochrannou známku Crocs". Takzvané crocsy dříve čelily posměchu, ale v posledních letech si je lidé velmi oblíbili. A pro některé spotřebitele, kteří hledají pohodlí, je to bota jako stvořená do pandemie, píše CNN.

Firma v roce 2020 zaznamenala vůbec nejlepší tržby v celé své historii. Zahájila také spolupráci s některými slavnými osobnostmi a jinými značkami, aby přilákala zákazníky z generace Z, tedy lidi narozené od poloviny devadesátých let 20. století do roku 2012. Na zvláštních kolekcích se podílel kanadský zpěvák Justin Bieber, rapper Post Malone a řetězec KFC. Rychle se rozprodala kolekce vydaná loni v září vzniklá ve spolupráci s latinskoamerickým zpěvákem Bad Bunnym.

Zdroj: ČTK
Další zprávy