Neurážejte LGBT, já k nim také patřím, napomenula Šlechtová poslankyni z SPD

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 26. 3. 2019 18:31
Opět bez závěru skončila debata o možném uzákonění manželství i pro stejnopohlavní páry. Poslanci téma řešili už v listopadu, znovu se k němu vrátí v půlce dubna. Během několikahodinové debaty vystoupili jak zastánci toho, aby manželství zůstalo ryze svazkem ženy a muže, ale i podporovatelé gayů a leseb. Za ně se velmi otevřeně postavila i poslankyně Karla Šlechtová (ANO).
Šlechtová k poslankyni SPD: Urazila jste i mě, protože také patřím do komunity LGBT | Video: Poslanecká sněmovna

Ve sněmovně se debatovalo o dvou návrzích. Novela občanského zákoníku předpokládá, že homosexuálové by měli v manželství stejná práva a povinnosti, jako mají v manželství žena a muž. Nynější registrované partnerství by jako institut zaniklo.

Cílem návrhu v podstatě konkurenčního ústavního zákona je podle předkladatelů doplnit ochranu rodiny o ochranu jednoho ze základních stavebních prvků úplné rodiny, za který pokládají manželství muže a ženy. Jeho hlavním navrhovatelem je poslanec Marek Výborný z KDU-ČSL.

"Institut manželství muže a ženy si zasluhuje tu nejvyšší ochranu a úctu a nikoliv svévolné experimenty a pokusy přetvořit jej podle momentálních trendů," řekl Výborný na začátku debaty.

Podle poslance ODS Jana Skopečka je téma o uzákonění manželství homosexuálů možná tím nejdůležitějším, které současnou sněmovnu čeká.

"Když uděláme špatnou hospodářskou politiku, tak ji může opravit příští vláda. … Pokud ale dnes rozmělníme a rozvolníme instituci tradiční rodiny a ta ztratí své výsostné postavení v právním řádě, tak škody, které to udělá, už nikdy nikdo nevrátí zpátky," uvedl Skopeček při jednání.

Proti manželství homosexuálů je také hnutí SPD. "Mateřská školka také není určena pro důchodce a fotbalové hřiště není pro hokejisty. Nechápu, že těmto jednoduchým věcem někdo nerozumí," řekla jeho poslankyně Monika Jarošová. Dodala, že se obává, že by mohlo uzákonění sňatků homosexuálů vést k legalizaci pedofilie nebo zoofilie.

Proti jejímu projevu tvrdě vystoupila Karla Šlechtová z hnutí ANO. "Takový 'svazácký' projev už jsme tady dlouho neslyšeli. Vzhledem k tomu, že tady bylo přirovnáno ponížení LGBT komunity k pedofilům a zoofilům, tak bych chtěla požádat paní poslankyni, aby si to v sálu parlamentu odpustila. Jednak jste urazila spoustu lidí této země, ale urazila jste i mě, protože já do té komunity patřím," řekla Šlechtová.

Komunista Jiří Dolejš přirovnal řeč Jarošové ke kontroverznímu kázání kněze Petra Piťhy.

Pro uzákonění manželství homosexuálů je například také poslankyně Věra Kovářová ze STAN. "Kdyby si mé vnouče našlo partnera či partnerku stejného pohlaví, tak chci, aby mělo stejná práva i povinnosti," řekla na plénu. 

Spor by podle exministryně spravedlnosti Heleny Válkové (za ANO) mohly vyřešit úpravy, které by posílily práva registrovaných partnerů. Například v otázce společného jmění nebo vztahu k vychovávanému dítěti. "Je připraven návrh novely, který práva vyrovnává. Jsme připraveni i na tu variantu, vytáhnout to z šuplíku," uvedla poslankyně v debatě.

Debatu poslanci večer přerušili bez jakéhokoli závěru. Znovu ji otevřou na dubnové schůzi. Obě předlohy budou čelit snahám o zamítnutí už v prvním čtení. Jediný klub, který je jednotný v podpoře manželství párů stejného pohlaví, jsou piráti. Proti bude zřejmě hlasovat naprostá většina poslanců KDU-ČSL, SPD i KSČM.

Vládní strany ANO a ČSSD si určily volné hlasování, stejně jako ODS. Podle předsedy poslaneckého klubu Zbyňka Stanjury bude ale většina proti uzákonění manželství párů stejného pohlaví. Klub TOP 09 je podle poslankyně Markéty Pekarové Adamové názorově rozdělen půl napůl, podobná situace panuje i ve STAN.

Podívejte se na Duel DVTV na téma sňatků homosexuálů:

Alternativní forma soužití si zaslouží alternativní termín, ne termín manželství, říká Roman Joch z Občanského Institutu v duelu DVTV. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 minutami

Nehoda šesti aut zablokovala hlavní tah z Hradce Králové na Moravu, dva lidé utrpěli zranění

Srážka šesti aut u Ostřetína na Pardubicku zablokovala v pátek v podvečer v obou směrech hlavní tah I/35 z Hradce Králové směrem na Brno a Olomouc. Dva lidé byli při nehodě zraněni. Policie dopravu z obou směrů odklonila na objížďky, uvedla mluvčí pardubické policie Eva Maturová.

Jeden z řidičů na silnici mezi Ostřetínem a Vysokou u Holic kvůli poruše zastavil a místo označil výstražným trojúhelníkem. Vítr však zřejmě trojúhelník povalil. Do stojícího auta narazil řidič dalšího auta. Celkem se pak srazilo šest aut. Alkohol u řidičů policie dechovými zkouškami vyloučila.

Objízdnou trasu ve směru od Hradce Králové policie určila z Holic směrem na obec Roveň. V opačném směru od Vysokého Mýta musejí řidiči ve Vysoké u Holic odbočit vpravo a po silnici třetí třídy přijedou do Ostřetína.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Mimořádný summit k rozpočtu EU skončil, země se nedokázaly shodnout

Mimořádný summit věnovaný víceletému rozpočtu Evropské unie po dvou dnech skončil. Na Twitteru o tom dnes večer informoval mluvčí předsedy Evropské rady Charlese Michela. Podle diplomatických zdrojů zástupci 27 zemí nedokázali nalézt shodu na celkové výši rozpočtu pro období 2021-2027.

Zdroj: ČTK
Další zprávy