Tažení proti homosexuálům: V Bruneji gayům hrozí smrt, Iráčané je bili a mučili

Martin Novák Martin Novák
3. 4. 2019 15:51
Brunej, nejmenší muslimský stát světa, přijal nejtvrdší zákon proti homosexualitě. Umožní ji podobně jako nevěru trestat smrtí, krádež pak amputací ruky nebo nohy.
Brunejský sultán Hassanal Bolkiah.
Brunejský sultán Hassanal Bolkiah. | Foto: Reuters

V zemi vládne dvaasedmdesátiletý sultán Hassanal Bolkiah, který je zároveň premiérem. Brunej má zásoby ropy, které umožňují lidem neplatit daně a mít zadarmo zdravotnictví. Sám sultán je považován za jednoho z nejbohatších lidí světa a svoji legitimitu odvozuje kromě jiného také z dodržování přísných islámských zásad.

"Zákon má také za cíl vzdělávat, respektovat a chránit všechny členy společnosti, ať už jsou jakéhokoliv vyznání či rasy," uvedl v prohlášení úřad brunejské vlády.

Mapa ukazující, kde leží Brunej.
Mapa ukazující, kde leží Brunej. | Foto: Jan Kačer

Nejdále v kritice sultanátu zašel americký herec George Clooney. Vyzval k bojkotu hotelů, které patří sultánem vlastněné síti Brunei Investment Company. Řadí se mezi ně například hotel Dorchester v Londýně, Le Meurice v Paříži nebo Eden v Římě.

Brunej přijala zákon v době, kdy naopak řada evropských zemí akceptuje manželství homosexuálů. Návrh na jeho uzákonění je nyní i v české Poslanecké sněmovně.

Popravy v Íránu

Postup asijského sultanátu se blíží Saúdské Arábii. V té se teoreticky vztahuje trest smrti na cizoložství, mezi které se počítá i kontakt mezi lidmi stejného pohlaví.

Trest smrti za homosexualitu existuje také v Íránu a Nigérii. Íránská justice v uplynulých letech skutečně odsoudila a popravila několik lidí z LGBT komunity.

Některé země ukládají gayům a lesbám vysoké tresty vězení, například Tanzánie až třicet let.

V Egyptě sice homosexualita není ilegální jako taková, ale lze ji postihnout v rámci zákona o nemorálním chování. Úřady loni podnikly velký zátah proti gayům a lesbám v Káhiře, policisté zatkli více než stovku lidí. Podobná akce se odehrála o rok dříve z Ázerbájdžánu.

Útoky na gaye

Blízký východ je region, kde názor veřejnosti na homosexuality zůstává extrémně negativní. Výzkum společnosti Pew Research Centre před šesti lety ukázal, že ji odsuzuje a odmítá akceptovat 95 procent Egypťanů, 94 procent Tunisanů, 93 procent Palestinců a 78 procent Turků.

Například vůdce libanonského hnutí Hasan Nasralláh nedávno prohlásil, že homosexualita byla do islámského světa importována ze Západu.

VIDEO: Pohádkově bohatý Brunej, který trestá smrtí nevěru i homosexualitu:

Brunej | Video: Gleb


Irák oficiálně gaye a lesby toleruje, nicméně v uplynulých letech radikální šíitští islamisté napadali muže, které považovali za homosexuály. Bili je, mučili, některé zabili. Přítrž tomu učinil až v roce 2016 vlivný šíitský duchovní Muktada Sadr, který prohlásil, že nikdo nesmí brát zákon do svých rukou a zabíjet gaye rozhodně zákonné není.

Určitý pokrok udělala Čína, alespoň co se týká legislativy. Zatímco v dobách vlády Mao Ce-tunga - zejména v období takzvané kulturní revoluce - hrozila gayům smrt, v roce 1997 parlament homosexualitu dekriminalizoval a od roku 2009 není v zemi oficiálně považována za nemoc.

Video: Gayové a lesby mají na manželství právo. Společnost nás podporuje, říká Pitoňák

Registrované partnerství je druhořadý institut, máme veřejnou podporu pro uzákonění sňatků homosexuálů, funguje to ve 26 zemích, trend je liberalizace | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 minutami

Ondra ovládl na SP v Číně kvalifikaci v lezení na obtížnost

Adam Ondra vyhrál na Světovém poháru v Číně kvalifikaci v lezení na obtížnost, ve kterém se letos stal mistrem světa i Evropy. Český reprezentant byl jedním z osmi lezců, kteří vylezli až na vrchol obou kvalifikačních cest a může navázat na prvenství v předchozích závodech v Chamonix a Kranji.

S lídrem průběžného pořadí SP postoupil do nedělního semifinále z desátého místa také Jakub Konečný, který na takzvaný top dosáhl v prvním kole. A mezi 26 nejlepších se probojoval i Martin Stráník, který se na vrchol dostal při druhém pokusu.

V kvalifikaci lezení na rychlost se Ondrovi, české naději pro olympijský závod v kombinaci, podle očekávání tolik nedařilo a skončil padesátý. Ve své nejslabší disciplíně Ondra startuje kvůli umístění v žebříčku, na základě kterého bude moci v listopadu nastoupit do závodu v Toulouse, v němž bude ve hře účast na olympijských hrách. Na srpnovém MS v Japonsku se mu kvalifikovat do Tokia nepovedlo.

Do vyřazovacích bojů pro 16 nejlepších "sprinterů" nepostoupil ani vicemistr světa Jan Kříž, který obsadil 24. místo.

SP ve sportovním lezení v Sia-menu (Čína):

Rychlost:

Muži: 1. Čung Čchi-Sin (Čína), 2. Rudackij, 3. Děulin (oba Rus.), …v kvalifikaci 24. Kříž, 50. Ondra, 60. Stráník (všichni ČR).

Konečné pořadí (po 6 závodech): 1. Mawem (Fr.) 329, 2. Děulin 312, 3. Muhammad (Indon.), …10. Kříž 162.

Ženy: 1. Susantiová (Indon.), 2. Sung I-Ling (Čína), 3. Krasavinová (Rus.).

Konečné pořadí (po 6 závodech): 1. Sung I-Ling 460, 2. Jaubertová (Fr.) 355, 3. Susantiová 333.

Další zprávy