Polský souboj o duhovou madonu. Podle policie uráží věřící, lidé ji ale šíří dál

Martina Heroldová ČTK Martina Heroldová, ČTK
8. 5. 2019 20:50
Polskou aktivistku Elžbietu Podlešnou zatkla tento týden a několik hodin vyslýchala policie. Umělkyně vytvořila plakát, kde slavné čenstochovské madoně (Panně Marii i malému Ježíškovi) přimalovala svatozář v barvách duhy. Ta je celosvětovým symbolem tolerance k lidem z LGBT komunity. Podle deníku Gazeta Wyborcza (GW) ale Podlešné za možnou urážku náboženského cítění věřících hrozí až dva roky vězení. Aktivisté mezitím začali její obrázek masově šířit na sociálních sítích.
Foto: Amnesty Slovakia/Twitter

Do varšavského bytu jednapadesátileté Podlešné vtrhlo podle informací GW v 6 hodin ráno šest policistů, byt prohledali a zabavili jí mobilní telefon, počítače a další zařízení. Poté ji odvezli na policejní velitelství v Plocku, kde ji téměř pět hodin vyslýchali. Před čtvrtou hodinou odpoledne policisté ženu propustili na svobodu s obviněním z urážky náboženského přesvědčení.

"Vyhrožovali, že budu zavřena nejméně 24 hodin, ale když můj advokát zavolal prokurátorovi, ten řekl, že o ničem nevěděl, a nakonec jsem byla propuštěna," komentovala výslech aktivistka. "Vzali mi otisky a biologické vzorky. Cítila jsem se jako zločinec," dodala.

Varšavská psychoterapeutka Podlešná "ozdobila" duhovou svatozáří známou středověkou ikonu černé Madony čenstochovské s Ježíškem, která je považována za ochránkyni Polska. Plakáty s její uměleckou intervencí se poté začaly šířit na demonstracích za práva sexuálních menšin a objevily se vylepené v Plocku. To znepokojilo místní katolické biskupy.

Aktivistka však popřela, že by chtěla urážet věřící, k vylepování plakátů s duhovou madonou se nepřiznala. "Neodpovím na tuto otázku, protože nechci úřadům usnadnit práci. Nikdy nebudu souhlasit s přirovnáváním homosexuálních osob ke zločincům," řekla.

Polský ministr vnitra Joachim Brudziński na Twitteru ohlásil, že policie zadržela podezřelou ze zhanobení čenstochovské madony, a poděkoval policii za správný postup. "Žádné řeči o svobodě a 'toleranci' nedávají NIKOMU právo urážet cítění věřících," zdůraznil. Ministr dodal, že policie vypátrala ženu už před několika dny, ta ale pobývala v zahraničí.

Brudziński v minulosti kritizoval také upravenou polskou vlajku s orlem na duhovém pozadí, která se vloni objevila na Pochodu rovnosti. Stíhání však poté prokuratura zastavila.

Za aktivistku se však postavili někteří evropští politici a uživatelé sociálních sítí začali její plakát na internetu okamžitě šířit. "Duha nemůže nikoho urážet. Rozum a lidstvo urážejí ti, kteří se tím cítí uraženi," napsal Wojciech Kinasiewicz ze sdružení Občané Polské republiky. "Církevní hodnostáři vládnoucí Polsku rozkázali policii zadržet Elu Podlešnou. Za Marii v duhové svatozáři. V Polsku. V Evropě. V roce 2019," pozastavila se kandidátka do Evropského parlamentu Marta Lempartová a přislíbila vytisknout "10 000 duhových Marušek" během 24 hodin.

Práva sexuálních menšin jsou ve většinově katolickém Polsku dlouhodobě ožehavým tématem. Polské zákony zakazují stejnopohlavní manželství a nedovolují ani institut registrovaného partnerství, politici proti LGBT komunitě často vystupují velmi ostře a spousta z nich postavila své kampaně do evropských voleb na obraně tradiční rodiny. V zemi má navíc velký vliv římskokatolická církev, k níž se hlásí 95 procent obyvatelstva.

VIDEO: Polsko je plné negativních emocí, říká Pazderka.

Každý den dochází v Polsku k několika nenávistným útokům, napadli například opálenou Polku s dredy či muže mluvícího německy, říká Josef Pazderka | Video: Filip Horký
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Jednání ČR a Polska o dolu Turów budou pokračovat ve středu. Sejdou se experti i ministři, řekl Brabec. Doufá, že setkání přinese významný posun

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Babiš chce stanovit vrchní hranici emisních povolenek, oznámil po schůzce se Zemanem

Premiér Andrej Babiš (ANO) se vyslovil pro stanovení horní hranice ceny emisních povolenek. Po pondělní schůzce s prezidentem Milošem Zemanem na lánském zámku ministerský předseda novinářům řekl, že se bude snažit o to, aby o záležitosti jednala Evropská unie. Měla by podle Babiše využít příslušný článek směrnice o povolenkách.

Studie Evropské komise z loňského roku podle premiéra uváděla, že cena povolenek v roce 2025 by měla být 26 eur a v roce 2030 pak 30 eur a o pět let později 50 eur. "Skutečnost je taková, že dnes se emisní povolenky obchodují za 60 eur. Jsou předmětem spekulativního kapitálu," řekl Babiš. Jejich cena má podle něho přímý dopad na energetické a průmyslové firmy a na cenu elektřiny.

Babiš bude chtít, aby evropští lídři na neformálním summitu 5. a 6. října aktivovali článek povolenkové směrnice, který podle premiéra předpokládá, že cenový výkyv je nutné řešit. Soudí, že členské státy by měly stanovit cenový koridor. "To znamená, že by mělo být určené zastropování emisních povolenek," uvedl premiér.

Míní, že na summitu by se mělo diskutovat také o společném nákupu zemního plynu v souvislosti s naplněností zásobníků a jeho rostoucí cenou

Zdroj: ČTK
Další zprávy