Polský souboj o duhovou madonu. Podle policie uráží věřící, lidé ji ale šíří dál

Martina Heroldová ČTK Martina Heroldová, ČTK
8. 5. 2019 20:50
Polskou aktivistku Elžbietu Podlešnou zatkla tento týden a několik hodin vyslýchala policie. Umělkyně vytvořila plakát, kde slavné čenstochovské madoně (Panně Marii i malému Ježíškovi) přimalovala svatozář v barvách duhy. Ta je celosvětovým symbolem tolerance k lidem z LGBT komunity. Podle deníku Gazeta Wyborcza (GW) ale Podlešné za možnou urážku náboženského cítění věřících hrozí až dva roky vězení. Aktivisté mezitím začali její obrázek masově šířit na sociálních sítích.
Foto: Amnesty Slovakia/Twitter

Do varšavského bytu jednapadesátileté Podlešné vtrhlo podle informací GW v 6 hodin ráno šest policistů, byt prohledali a zabavili jí mobilní telefon, počítače a další zařízení. Poté ji odvezli na policejní velitelství v Plocku, kde ji téměř pět hodin vyslýchali. Před čtvrtou hodinou odpoledne policisté ženu propustili na svobodu s obviněním z urážky náboženského přesvědčení.

"Vyhrožovali, že budu zavřena nejméně 24 hodin, ale když můj advokát zavolal prokurátorovi, ten řekl, že o ničem nevěděl, a nakonec jsem byla propuštěna," komentovala výslech aktivistka. "Vzali mi otisky a biologické vzorky. Cítila jsem se jako zločinec," dodala.

Varšavská psychoterapeutka Podlešná "ozdobila" duhovou svatozáří známou středověkou ikonu černé Madony čenstochovské s Ježíškem, která je považována za ochránkyni Polska. Plakáty s její uměleckou intervencí se poté začaly šířit na demonstracích za práva sexuálních menšin a objevily se vylepené v Plocku. To znepokojilo místní katolické biskupy.

Aktivistka však popřela, že by chtěla urážet věřící, k vylepování plakátů s duhovou madonou se nepřiznala. "Neodpovím na tuto otázku, protože nechci úřadům usnadnit práci. Nikdy nebudu souhlasit s přirovnáváním homosexuálních osob ke zločincům," řekla.

Polský ministr vnitra Joachim Brudziński na Twitteru ohlásil, že policie zadržela podezřelou ze zhanobení čenstochovské madony, a poděkoval policii za správný postup. "Žádné řeči o svobodě a 'toleranci' nedávají NIKOMU právo urážet cítění věřících," zdůraznil. Ministr dodal, že policie vypátrala ženu už před několika dny, ta ale pobývala v zahraničí.

Brudziński v minulosti kritizoval také upravenou polskou vlajku s orlem na duhovém pozadí, která se vloni objevila na Pochodu rovnosti. Stíhání však poté prokuratura zastavila.

Za aktivistku se však postavili někteří evropští politici a uživatelé sociálních sítí začali její plakát na internetu okamžitě šířit. "Duha nemůže nikoho urážet. Rozum a lidstvo urážejí ti, kteří se tím cítí uraženi," napsal Wojciech Kinasiewicz ze sdružení Občané Polské republiky. "Církevní hodnostáři vládnoucí Polsku rozkázali policii zadržet Elu Podlešnou. Za Marii v duhové svatozáři. V Polsku. V Evropě. V roce 2019," pozastavila se kandidátka do Evropského parlamentu Marta Lempartová a přislíbila vytisknout "10 000 duhových Marušek" během 24 hodin.

Práva sexuálních menšin jsou ve většinově katolickém Polsku dlouhodobě ožehavým tématem. Polské zákony zakazují stejnopohlavní manželství a nedovolují ani institut registrovaného partnerství, politici proti LGBT komunitě často vystupují velmi ostře a spousta z nich postavila své kampaně do evropských voleb na obraně tradiční rodiny. V zemi má navíc velký vliv římskokatolická církev, k níž se hlásí 95 procent obyvatelstva.

VIDEO: Polsko je plné negativních emocí, říká Pazderka.

Každý den dochází v Polsku k několika nenávistným útokům, napadli například opálenou Polku s dredy či muže mluvícího německy, říká Josef Pazderka | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

před 49 minutami

Vědci zkoumali tweety o klimatu, čtvrtinu vytvořili falešní "boti"

Za čtvrtinou příspěvků stály v průměrný den automatizované účty, neboli "boti". Takové je hlavní zjištění badatelů z americké Brownovy univerzity, kteří zkoumali miliony tweetů z roku 2017 na téma klimatických změn. Výsledná studie ještě nebyla zveřejněna, přístup k ní ale získal deník The Guardian. Ten na základě zjištění píše, že diskuse na Twitteru jsou "překrucovány armádou botů" ve prospěch popírání vědeckých poznatků.

Předmětem výzkumu bylo 6,5 milionů tweetů z více než měsíčného období kolem 1. června 2017, kdy americký prezident Donald Trump ohlásil odstoupení své země od pařížské klimatické dohody. Příspěvky o klimatických změnách pocházely od neautentických účtů. Ty neovládají běžní uživatelé, ale spíše software, jehož prostřednictvím může jediná osoba zadávat instrukce skupině profilů, které pak samostatně vytvářejí obsah nebo sdílejí a "lajkují" existující sdělení.

"Tato zjištění nasvědčují tomu, že mechanizovaní boti mají významný dopad při zvyšování dosahu odmítavých tvrzení o klimatické změně, včetně podpory pro Trumpovo odstoupení od pařížské dohody," cituje The Guardian z dosud nezveřejněné studie.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 50 minutami

Na SP v Rašnově bodoval z Čechů jen Koudelka, vyhrál Geiger

V závodě Světového poháru ve skocích na lyžích v Rašnově bodoval z Čechů pouze Roman Koudelka, který obsadil 27. místo. Viktor Polášek, Vojtěch Štursa ani Čestmír Kožíšek nepostoupili do druhého kola. Vyhrál Němec Karl Geiger, který na středním můstku jako jediný dosáhl hranice sta metrů.

Koudelka skočil v prvním kole 89 metrů a mezi bodovanou třicítku postoupil z 27. místa. Ve druhém si připsal o metr kratší pokus, ale v pořadí si nepohoršil. Polášek skončil osmatřicátý těsně před Štursou, Kožíšek obsadil 45. místo.

Geiger vedl už po prvním kole, ve druhém zopakoval stometrový pokus a druhého krajana Stephana Leyheho porazil o necelých šest bodů. Třetí místo obsadil lídr Světového poháru Rakušan Stefan Kraft, průběžně druhý Geiger stáhl jeho náskok na 118 bodů.

V Rašnově dosud v rámci SP skákaly pouze ženy. Muži se po dnešní premiéře v transylvánském areálu utkají o body i v sobotu.

Další zprávy