Polský souboj o duhovou madonu. Podle policie uráží věřící, lidé ji ale šíří dál

Martina Heroldová ČTK Martina Heroldová, ČTK
8. 5. 2019 20:50
Polskou aktivistku Elžbietu Podlešnou zatkla tento týden a několik hodin vyslýchala policie. Umělkyně vytvořila plakát, kde slavné čenstochovské madoně (Panně Marii i malému Ježíškovi) přimalovala svatozář v barvách duhy. Ta je celosvětovým symbolem tolerance k lidem z LGBT komunity. Podle deníku Gazeta Wyborcza (GW) ale Podlešné za možnou urážku náboženského cítění věřících hrozí až dva roky vězení. Aktivisté mezitím začali její obrázek masově šířit na sociálních sítích.
Foto: Amnesty Slovakia/Twitter

Do varšavského bytu jednapadesátileté Podlešné vtrhlo podle informací GW v 6 hodin ráno šest policistů, byt prohledali a zabavili jí mobilní telefon, počítače a další zařízení. Poté ji odvezli na policejní velitelství v Plocku, kde ji téměř pět hodin vyslýchali. Před čtvrtou hodinou odpoledne policisté ženu propustili na svobodu s obviněním z urážky náboženského přesvědčení.

"Vyhrožovali, že budu zavřena nejméně 24 hodin, ale když můj advokát zavolal prokurátorovi, ten řekl, že o ničem nevěděl, a nakonec jsem byla propuštěna," komentovala výslech aktivistka. "Vzali mi otisky a biologické vzorky. Cítila jsem se jako zločinec," dodala.

Varšavská psychoterapeutka Podlešná "ozdobila" duhovou svatozáří známou středověkou ikonu černé Madony čenstochovské s Ježíškem, která je považována za ochránkyni Polska. Plakáty s její uměleckou intervencí se poté začaly šířit na demonstracích za práva sexuálních menšin a objevily se vylepené v Plocku. To znepokojilo místní katolické biskupy.

Aktivistka však popřela, že by chtěla urážet věřící, k vylepování plakátů s duhovou madonou se nepřiznala. "Neodpovím na tuto otázku, protože nechci úřadům usnadnit práci. Nikdy nebudu souhlasit s přirovnáváním homosexuálních osob ke zločincům," řekla.

Polský ministr vnitra Joachim Brudziński na Twitteru ohlásil, že policie zadržela podezřelou ze zhanobení čenstochovské madony, a poděkoval policii za správný postup. "Žádné řeči o svobodě a 'toleranci' nedávají NIKOMU právo urážet cítění věřících," zdůraznil. Ministr dodal, že policie vypátrala ženu už před několika dny, ta ale pobývala v zahraničí.

Brudziński v minulosti kritizoval také upravenou polskou vlajku s orlem na duhovém pozadí, která se vloni objevila na Pochodu rovnosti. Stíhání však poté prokuratura zastavila.

Za aktivistku se však postavili někteří evropští politici a uživatelé sociálních sítí začali její plakát na internetu okamžitě šířit. "Duha nemůže nikoho urážet. Rozum a lidstvo urážejí ti, kteří se tím cítí uraženi," napsal Wojciech Kinasiewicz ze sdružení Občané Polské republiky. "Církevní hodnostáři vládnoucí Polsku rozkázali policii zadržet Elu Podlešnou. Za Marii v duhové svatozáři. V Polsku. V Evropě. V roce 2019," pozastavila se kandidátka do Evropského parlamentu Marta Lempartová a přislíbila vytisknout "10 000 duhových Marušek" během 24 hodin.

Práva sexuálních menšin jsou ve většinově katolickém Polsku dlouhodobě ožehavým tématem. Polské zákony zakazují stejnopohlavní manželství a nedovolují ani institut registrovaného partnerství, politici proti LGBT komunitě často vystupují velmi ostře a spousta z nich postavila své kampaně do evropských voleb na obraně tradiční rodiny. V zemi má navíc velký vliv římskokatolická církev, k níž se hlásí 95 procent obyvatelstva.

VIDEO: Polsko je plné negativních emocí, říká Pazderka.

Každý den dochází v Polsku k několika nenávistným útokům, napadli například opálenou Polku s dredy či muže mluvícího německy, říká Josef Pazderka | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

před 15 minutami

Rada: Při přípravě rozpočtu nebyly respektovány základní zásady

Kvalita přípravy státního rozpočtu byla letos významně narušena nerespektováním základních zásad, jako je úplnost a reálnost rozpočtové dokumentace. Důvodem je mimo jiné to, že s návrhem státního rozpočtu na příští rok se schodkem 320 miliard korun současně Poslanecká sněmovna schválila významné úpravy daní. S nimi přitom návrh rozpočtu nepočítá. Vyplývá to z pravidelné čtvrtletní zprávy o stavu veřejných financí a nastavení rozpočtové politiky, kterou dnes zveřejnila Národní rozpočtová rada.

Ta zároveň zopakovala, že na základě dostupných dat bylo letní zvýšení schodku letošního rozpočtu na 500 miliard korun nadměrné. Ke konci listopadu skončil rozpočet ve schodku 341,5 miliardy korun.

Národní rozpočtová rada je nezávislý odborný orgán, jehož hlavním posláním je vyhodnocovat, zda stát a další veřejné instituce dodržují pravidla rozpočtové odpovědnosti daná zákonem. Radě nyní předsedá ekonomka Eva Zamrazilová.

Zdroj: ČTK
před 21 minutami

Za vraždu novorozence v Karviné soud potvrdil matce 17 let vězení

Za vraždu novorozence v Karviné si jeho dvaatřicetiletá matka definitivně odpyká trest 17 let vězení. Rozhodl o tom ve středu olomoucký vrchní soud. Potvrdil tak rozsudek ostravského krajského soudu, proti kterému se žena odvolala. Tělíčko dítěte našel loni v červenci bezdomovec v kontejneru na odpadky. Těhotenství obžalovaná tajila, podle znalců dítě zabila krátce po jeho narození. Policie po zadržení ženy uvedla, že k dopadení pomohla DNA.

"Odvolání obžalované není důvodné. Není pochyb o tom, že to byla obžalovaná, kdo dítě porodil, a že její jednání vedlo k usmrcení dítěte. Dítě usmrtila po předchozím uvážení. Věděla, že je těhotná, nijak se na to nepřipravovala," uvedl soudce Vladimír Hendrych. Ženě hrozil trest v rozmezí 15 až 20 let, podle soudce je uložený trest přiměřený všem okolnostem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy