Bratislava - Ačkoliv úterní několikahodinové jednání se slovenským premiérem Robertem Ficem skončilo neúspěšně, školské odbory rozhodly, že ve středu večer po třech dnech přeruší stávku.
"Důvodem je, že představitelé vlády začali v úterý 27. listopadu jednat se stávkovým výborem o důvodech a cílech stávky," vysvětlil novinářům Pavel Ondek, předseda Odborového svazu pracovníků školství a vědy (OZPSAV).
O dalším postupu podle něj rozhodne mimořádná rada odborového svazu, která se sejde ve čtvrtek.
Jednání bez výsledku
Odboráři se s Ficem sešli v úterý v bratislavském hotelu Bôrik. Čtyřhodinová schůzka skončila bez výsledku, předseda vlády ale neskrýval určitý optimismus.
"Věřím, že v krátkém čase dospějeme k takovému rozhodnutí, které uspokojí obě strany," prohlásil. S odboráři prý probral různé možnosti, které ale nechtěl bez dohodnutého memoranda konkretizovat.
"Návrh, o němž dlouhodobě mluvíme, považujeme za návrh, který by mohl být základem dohody. Pokud přijdou další špatné zprávy, jde-li o makroekonomické ukazatele, možná nebude na stole ani tato dohoda," dodal.
My pokračujeme, vzkázalo gymnázium
Ne všichni ovšem s rozhodnutím odborové centrály souhlasí.
Protest tak neskončí například na bratislavském Gymnáziu L. Sáry. "Můžeme pokračovat s tím, že našim partnerem při vyjednávání je ředitel školy," citoval server Aktuálne.sk předsedu tamních odborů Slavomíra Drahoše.
Podle něj nemůže být jediným důvodem pro přerušení stávky fakt, že začala jednání. To podle něj ukazuje, že odbory celou akci organizačně nezvládly. "Komunikace s médii byla nedostatečná a nedůrazná. Rovněž selhala komunikace se stávkujícími. Neproběhly veřejné akce, které by vytvořily tlak na vládu," vypočítal.
Kritika zaznívá i z vedení Nových školských odborů. Jejich šéf Ľudovít Sebelédi označil postup OZPSAV za zradu. "Máme jiný názor a ten je, že ve stávce by se mělo pokračovat do doby, než budou splněny požadavky," míní.
Nejhůře placení učitelé
Slovenská média napsala, že jedním z možných důvodů, proč odbory přistoupily k přerušení protestu, je i skutečnost, že jeho podpora klesala.
Během stávky totiž učitelé nedostávají plat a musejí si platit povinné pojištění. A tak zatímco v pondělí zůstalo zavřeno 73 % základních a 64 % středních škol, v úterý už část z nich ohlásila obnovení výuky.
Učitelé původně požadovali od příštího roku nárůst platů o deset procent, s čímž ovšem narazili. Vláda operuje především neutěšenou hospodářskou situací. Státní dluh roste a ještě do konce roku přesáhne 50 procent, což spustí takzvanou "dluhovou brzdu".
Slovenští pedagogové přitom patří v rámci OECD k těm nejhůře placeným. Podle ČTK si tamní začínající učitel vydělá méně než například v Česku. Zatímco nástupní plat učitele základní školy v zemi pod Tatrami v roce 2010 podle OECD dosáhl 541 eur (kolem 13 700 Kč), v Česku to bylo 780 eur (19 700 korun).