Pro vyslovení nedůvěry Pellegrinimu, a tím i celé vládě, hlasovalo 62 ze 131 přítomných poslanců. K odvolání předsedy vlády byl zapotřebí souhlas nadpoloviční většiny ze všech 150 poslanců, tedy aspoň 76 hlasů.
Opozice ještě v srpnu navrhla svolat poslaneckou schůzi věnovanou vyslovení nedůvěry Pellegrinimu kvůli tomu, že se premiér nezasadil o odvolání náměstkyně ministra spravedlnosti Moniky Jankovské. Jankovská byla podle médií v čilém kontaktu s podnikatelem Mariánem Kočnerem, který čelí kromě jiného obvinění z objednání loňské vraždy novináře Jána Kuciaka.
Jankovská komunikaci s Kočnerem popřela, v září ale oznámila rezignaci na funkci ve vedení ministerstva spravedlnosti. Předtím jí policie, stejně jako několika pracovníkům justice včetně soudců, zabavila mobilní telefon.
Poslanci jednali o návrhu vyslovit nedůvěru předsedovi vlády minulý pátek na mimořádné schůzi, která trvala více než deset hodin. Již předem přitom rozhodli, že hlasování se uskuteční až v úterý dopoledne.
Slovenská koalice v uplynulých dnech přišla o těsnou většinu v Národní radě, když poslanecký klub menší koaliční strany Most-Híd opustili dva zákonodárci. S koalicí ale již dlouhodobě obvykle hlasuje několik z více než dvou desítek nezařazených poslanců.
V čele vlády Pellegrini loni vystřídal předsedu strany Směr-sociální demokracie (Směr-SD) Roberta Fica, který z funkce premiéra odstoupil v zájmu řešení politické krize po vraždě novináře Kuciaka a jeho partnerky.
Pellegrini je místopředsedou Směru-SD, jež navzdory dlouhodobému poklesu popularity zůstala nejoblíbenější politickou stranou v zemi. Stávající tříčlenná koalice by podle průzkumů veřejného mínění potřebnou většinu ve sněmovně již ale nezískala. Parlamentní volby na Slovensku jsou naplánovány na konec února příštího roku.