Slovensko: Začíná platit dvakrát a dost

Tomáš Fránek
27. 12. 2005 12:24
Bratislava - Slovensko čeká už za čtyři dny radikální změna trestního práva v zemi, zavádí se například pravidlo dvakrát a dost pro pachatele úkladných vražd.

Po více než čtyřiceti letech tak na Slovensku začne od 1. ledna 2006 (tedy o rok dříve než v Česku) platit nový trestní zákoník a také trestní řád. A obě normy revolučně mění jak trestání pachatelů, tak postup soudů a advokátů.

O schvalování českého trestního zákoníku ČTĚTE ZDE.

"Věřím, že se díky novému trestnímu zákoníku budou lidé cítit na ulicích a ve městech bezpečněji," uvedl slovenský ministr spravedlnosti Daniel Lipšic, který obě normy připravil.

Kdo se brání, může sáhnout po zbrani

Od ledna 2006 se tak na Slovensku snižuje věková hranice trestní odpovědnosti z patnácti na čtrnáct let. Zavádí se také alternativní tresty, jako je domácí vězení až na jeden rok nebo neplacené veřejné práce až do délky tři sta hodin.

Na Slovensku se také změní definice sebeobrany. Lidé budou moci použít zbraň v případě, že jim někdo vnikne do bytu. Za přiměřenou obranu navíc bude moci být považováno použití silnějších obranných prostředků, než jaké má útočník.

Mnohem přísněji budou trestány závažné trestné činy. Zavádí se totiž nové pravidlo dvakrát a dost, což znamená, že lidem už jednou odsouzeným za úkladnou vraždu bude v případě opakovaného spáchání tohoto zločinu uloženo výlučně doživotí.

Platí i zásada třikrát a dost

To jako jediný možný trest bude hrozit rovněž pachatelům úkladných mafiánských vražd. V platnosti navíc zůstává i zásada třikrát a dost. Podle ní musí justice uložit recidivistům souzeným kvůli závažným zločinům pouze doživotí nebo 25 let nepodmíněně.

Radikálně se také změní projednávání trestních věcí u soudů. V případě, že se obviněný přizná, bude mít možnost dohodnout se s prokurátorem na trestu. Ten pak se souhlasem soudce může být až o třetinu nižší, než je dolní hranice trestní sazby.

"Ví se, že někdo má na svědomí tři vraždy, dvě mu můžeme dokázat hned. Pachatel ví, že když mu dokážou tři vraždy, půjde do vězení na dvacet let, když se přizná ke dvěma a dohodne se na přijetí trestu, tak půjde do vězení na dvanáct let," vysvětlil tento princip při projednávání zákona v parlamentu na jaře letošního roku v deníku Sme soudce slovenského Nejvyššího soudu Harald Stiffel.

Soudní procesy se zrychlí

Soudní jednání se mají od ledna výrazně zrychlit. Pokud bude například pachatel chycen přímo při činu nebo na útěku, měl by před soudem stanout do 48 hodin. U soudu budou svědky vyslýchat prokurátoři a advokáti, soud bude moci zasahovat pouze do způsobu vedení výslechu.

Lidé se budou moci v případě, že se nedopustili trestného činu, po třech letech dovědět, zda je policie odposlouchávala. Policejní agenti navíc budou moci navádět ke spáchání trestného činu.

 

Právě se děje

Další zprávy