Kdo je v EU nejchudší? Slovenští Romové

Tomáš Fránek
21. 12. 2005 14:30
Bratislava - Nejchudšími obyvateli rozšířené Evropské unie jsou Romové na Slovensku. Často žijí jako ve středověku a umírají výrazně dříve než ostatní Slováci.

Potvrzuje to nová zpráva o stavu romské populace, kterou má dnes na stole slovenská vláda, ta zatím ale její schválení odložila. Vrátí se k ní až na začátku příštího roku. Přípravu zprávy platila vláda, Světová banka a Kanadská rozvojová agentura.

Asi osmdesát procent slovenských Romů nemá práci a zpráva upozorňuje na to, že se jejich situace stále spíše zhoršuje.

Bez plynu i vody

Autoři dokumentu spočítali, že na Slovensku žije asi 320 tisíc Romů. Čtyřicet šest romských osad, kde žijí tisíce lidí, nemá žádnou infrastrukturu, to znamená vodovod, plyn nebo kanalizaci a nevede do nich ani asfaltová cesta. Dnes například zahájili protesty Romové v Michalovcích na východě Slovenska. Ti vedení města předali petici, ve které požadují zavedení pitné vody do svých domů. Přívod vody zastavila vodárenská společnost poté, co se zjistilo, že Romové začali nelegálně odebírat vodu z vodovodu vedoucího k místní psychiatrické klinice.

Slovenská vláda chce k řešení romského problému využít dotace z vlastního rozpočtu i z Evropské unie. Ministerstvo práce tak chce na projekty zaměstnanosti Romů do konce roku 2006 uvolnit až jednu miliardu slovenských korun.

Snížit počty nezaměstnaných Romů se však Slovensku nedaří. Bez práce bylo minulý rok na osmdesát procent Romů a většina z nich je tak odkázána na sociální dávky.

Jsou stále chudší

Situaci radikálně nezměnila ani reforma vyplácení sociálních dávek z minulého roku, kdy více peněz mohou získat ti Romové, kteří se aktivně snaží získat práci. Ale ani při aktivním přístupu nedosahuje výše podpory částek vyplácených před reformou systému. Ti, co byli chudí, tak ještě více zchudli.

"Po reformách se sice počet lidí žijících v chudobě v podstatě nezměnil, ale zvýšila se její intenzita," uvedla na základě informací Světové banky zpráva pro slovenskou vládu.

Ve dvaceti devíti romských osadách na středním a východním Slovensku se však minulý rok začala stavět nová kanalizace, čističky odpadních vod, rozvody pitné vody a elektřiny a také chodníky a silnice za stovky miliónů slovenských korun jak ze státního rozpočtu, tak z peněz Evropské unie.

 

Právě se děje

Další zprávy